Στην αντεπίθεση για το παραμύθι

Οι προεκτάσεις της ψεσινής νίκης και του τρόπου που ήρθε θα συζητούνται τις επόμενες μέρες αφού έδωσαν τροφή για πολλά σχόλια. Η προβληματική διαιτησία βρίσκεται στο επίκεντρο και με τα όσα δήλωσε σήμερα ο Πετεβίνος καταλαβαίνουμε ότι η ομάδα μας βγαίνει στην αντεπίθεση…

«Πρέπει να χωρίσουμε τον σχολιασμό σε δύο μέρη. Το ένα είναι το αγωνιστικό όπου υπήρξε μια δραματική εξέλιξη. Πετύχαμε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, ενώ και το γκολ της ΕΝΠ ήρθε στο 89΄. Όλα αυτά συνέβησαν γιατί δεν επιδείξαμε την σοβαρότητα που χρειαζόταν από το 1ο μέχρι το 90ο λεπτό. Πήραμε δίκαια το προβάδισμα αλλά εφησυχάσαμε. Η Ένωση μας έστελνε μηνύματα τα οποία δεν τα λαμβάναμε υπόψην. Δεν τελειώσαμε τις ευκαιρίες μας εδικά στο δοκάρι του Άλεφ, ισοφάρισε η Ένωση και εκεί μπήκαν στοιχεία όπως οι καθυστερήσεις. Ήρθε και το δεύτερο γκολ της Ένωσης αλλά δείξαμε επιμονή και βάλαμε δύο γκολ. Το άλλο κομμάτι είναι τα διαιτητικά λάθη. Και οι δύο ομάδες μπορούν να έχουν παράπονα. Υπήρξαν κρίσιμες αποφάσεις που ήταν εναντίον μας. Στο 40΄ σπρώχθηκε ο Σόουζα και δεν υποδείχτηκε πέναλτι. Λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ στο 1-1 και καθαρό επιθετικό φάουλ στο δεύτερο γκολ της Ένωσης. Άκουσα πολλά για την υπόδειξη του χρόνου των καθυστερήσεων και να πω ότι όχι μόνο δεν ήταν περισσότερος αλλά και λίγος ήταν. Με βάση τα όσα έγιναν στο γήπεδο με τις καθυστερήσεις των παικτών έπρεπε να ήταν περισσότερος ο χρόνος, έπρεπε να ήταν 11 λεπτά. Αν δεν το δακτυλοδείξουμε το θέμα αυτό θα συνεχίσει να κατεβαίνει το επίπεδο του ποδοσφαίρου μας. Από το 1-1 και μετά πολλοί παίκτες της Ένωσης αντιμετώπιζαν κράμπες, ενώ υπήρξαν και τρεις διακοπές από 2 λεπτά η κάθε μία που σταμάτησε οι διαιτητής και έπρεπε να προστεθούν και αυτές».

Θα καταγγείλετε την διαιτησία; «Έχει καμιά ουσία; Όταν κάνει λάθη δεν θα τιμωρηθεί από την Επιτροπή Διαιτησίας; Θα παίξει ρόλο η καταγγελία; Εμείς θα τα υποδείξουμε όπως τα υποδεικνύουν όλες οι ομάδες. Υπάρχουν δικαιολογημένα παράπονα και από πλευράς Ένωσης. Βλέπω ξανά την λογική ότι συμβαίνει φταίει το ΑΠΟΕΛ. Αυτό το παραμύθι θα τελειώσει και θα τελειώσει και με βίντεο που είναι η μόδα πλέον αλλά από κει και πέρα όποτε συμβαίνει κάτι εδώ θα είμαστε να το θυμίζουμε».

Για την αγωνιστική παρουσία του ΑΠΟΕΛ:«Είχαμε έξι αλλαγές. Ήταν φυσιολογικό το πρόβλημα συνοχής. Την ίδια ώρα η ομάδα προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, να βγάλει συνδυασμούς. Δεν μας αφήνει ικανοποιημένους η παρουσία γιατί η προσδοκίες είναι ψηλές.  Βλέπουμε τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε. Υπάρχουν παίκτες που χρειάζονται ανάσες και άλλοι παίκτες που θέλουν λεπτά συμμετοχής και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Έγινε ροτέισιον με την Ένωση, πιθανόν αυτό να γίνει σε κάποιο βαθμό στο Σούπερ Καπ και ακολουθεί το παιχνίδι με την Σεβίλλη. Δεν τελειώσαμε το παιχνίδι όπως με την ΑΕΛ, δεν βάλαμε δεύτερο γκολ για να αποφορτιστεί το μυαλό των παικτών και όταν δίνεις το δικαίωμα σε μια ομάδα τότε είναι νόμος να το πληρώσεις. Το πληρώσαμε χθες. Οφείλω να ομολογήσω ότι η Ένωση έκανε αρκετές τελικές όπως και εμείς. Ο Μπέλετς είχε αρκετά καλή απόδοση για να παραμείνει το σκορ στο μηδέν όσο έμεινε αυτό».

Πάλι σας… ξελάσπωσε ένας αμυντικός, ο Γιώργος Μερκής με δύο γκολ μάλιστα: «Όταν παίζεις σε τέτοιους χρόνους δεν υπάρχει τακτική. Ο Μερκής αγωνιζόταν σαν επιθετικός στις καθυστερήσεις. Δεν ήταν έκπληξη, πόσο μάλλον όταν είναι ένας ποδοσφαιριστής δυνατός που κερδίζει μονομαχίες».

Για το χτύπημα που δέχθηκε ο Τάμαρι: «Ο Τάμαρι δέχθηκε μια κλωτσιά στον αστράγαλο, δεν φαίνεται κάτι το σοβαρό. Είχε ήδη παρθεί η απόφαση για να αγίνει αλλαγή απλά το έφερε η συγκυρία να δεχθεί και εκείνη την κλωτσιά σε εκίνο το σημείο».
Για τα υπόλοιπα αγωνιστικά νέα: «Ο Βούρος αφαίρεσε τον νάρθηκα και θα προπονείται πιο ανταγωνιστικά. Δεν ξέρω αν θα προλάβει το Σούπερ Καπ. Ο Σάβιτς ήταν στην αποστολή και είναι θέμα του προπονητή πότε θα τον ρίξει στο γήπεδο. Ο Γκέντσογλου είναι καλύτερα αλλά συνεχίζει να κάνει παγοθεραπεία. Δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει αυτή την εβδομάδα».