Το έπαιξαν!

Οι φάκελοι επανέρχονται και ένας από αυτούς αφορά αγώνα της ομάδας μας. Όπως προκύπτει οι παίκτες της ΑΕΖ θεώρησαν δεδομένη την ήττα στον μεταξύ μας αγώνα έτσι είπαν να βγάλουν και κανένα φράγκο!

Όπως αναφέρει η έκθεση της UEFA, υπήρχε έντονη στοιχηματική δραστηριότητα ότι η ΑΕΖ Ζακακίου θα έχανε στο πρώτο ημίχρονο με τουλάχιστον πέντε τέρματα διαφορά.

Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 7-0 για το ΑΠΟΕΛ και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 5-0.

Η έκθεση της UEFA αποδίδει υπαιτιότητα στην ΑΕΖ Ζακακίου η οποία με βάση τις τελευταίες αποφάσεις της ΚΟΠ θα τιμωρηθεί με χρηματικό πρόστιμο της τάξης των 50,000 ευρώ.

Ο δεύτερος κόκκινος φάκελλος  αφορά τον αγώνα Κυπέλλου Coca – Cola μεταξύ της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών και της ΑΕΚ Λάρνακας που έγινε στις 18 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης, επαναληπτικός αγώνας.

Όπως αναφέρει η έκθεση της UEFA, υπήρχε έντονη στοιχηματική δραστηριότητα ότι η Καρμιώτισσα θα έχανε τον αγώνα με τουλάχιστον πέντε τέρματα διαφορά.

Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 6-1 για την ΑΕΚ. Η έκθεση της UEFA αποδίδει υπαιτιότητα στην Καρμιώτισσα Πολεμιδιών.