Συμπληρώθηκε το πάζλ των 8

Το πάζλ συμπληρώθηκε αργά ψες στο Λονδίνο με την Τσέλσι να πετυχαίνει σπουδαία ανατροπή επί της Νάπολι. Σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις η Τσέλσι κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα πρόκρισης αφού με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Η Νάπολι αντέδρασε σωστά πέτυχε ένα τέρμα και είχε  την ευκαιρία και για τουλάχιστον ακόμα ένα αλλά η Τσέλσι ήταν αυτή που με πέναλτι του Λάμπαρτ πέτυχε το 3-1, σκορ που πήρε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί ο Ιβάνοβιτς εκμεταλλεύτηκε τα μαγικά του Ντρογκπά και με γκολ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Λονδίνου. Πιο εύκολο έργο είχε στην Μαδρίτη η Ρεάλ που με συνοπτικές διαδικασίες και με πρωταγωνιστή τον Ρονάλτο κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 4-1. Η ρωσική ομάδα προσπάθησε να το παλέψει, είχε δοκάρι στην πρώτη φάση του αγώνα αλλά στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητας της ομάδας του Μουρίνιο. Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο πρώτο ημίχρονο και οι Κριστιάνο Ρονάλντο (2), Καρίμ Μπενζεμά στο δεύτερο πέτυχαν τα γκολ της βασίλισσας, ενώ ο Ζόραν Τόσιτς απλά μείωσε με εξαιρετικό τέρμα για τους Ρώσους.

Έτσι οι 8 ομάδες που θα μπουν αύριο το μεσημέρι στην κληρωτίδα για τη φάση των 8 είναι οι: