Άεκ Vs ΑΠΟΕΛ 0-3

Η ομάδα μας πιο μυαλωμένη, αποφασισμένη και αποτελεσματική από ποτέ πέτυχε την πιο καθοριστική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΑΠΟΕΛ ταπείνωσε την πολυδιαφημισμένη ΑΕΚ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 6 βαθμούς. Ο Κετσπάγια έκανε διαδοχικά ματ στον Κρίστιανσεν ενώ η κλάση των παικτών μας έφερε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο που έκαναν την επανάληψη πιο εύκολη.

Ο Τράτος δεν κατάφερε να τινάξει τον αγώνα στον αέρα με ένα ανύπαρκτο πέναλτι αφού ο Πάρντο το απέκρουσε έτσι στο τέλος πανηγυρίσαμε την τέραστια νίκη. Μοναδικό μελανό σημείο η κοκκινη που αναζήτησε και πήρε ο Ντε Βινσέτι ότι το σκορ ήταν 0-3.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο Κετσπάγια έκανε μια σημαντική και ουσιαστική αλλαγή στο πλανο του, η οποία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Ο Ντε Βινσέτι προτιμήθηκε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Σωτήριου, προκειμένου να χωρέσει στο κέντρο και ο Αρτύματας. Στη διάταξη 4-1-4-1, o Αρτύματας πήρε θέση στον κεντρικό διάδρομο λίγο πιο μπροστά από τον Μοράις ενώ ο Βινίσιους ήταν στην ίδια ευθεία με τους ακραίους δίνοντας βοήθειες στον Ντε Βινσετι.

Κατά τα άλλα επιβεβαιώθηκαν οι εκτιμήσεις που ήθελαν τον Αλεξάνδρου να παίρνει θεση στο αριστερό άκρο της άμυνας. Οι άλλοι τρεις μπροστά από τον Πάρντο ήταν οι Μιλάνοφ, Αστίθ και Μερκής.

Ο τρόπος που παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ ο Κετσπάγια φάνηκε από την αρχή να αποσυντονίζει την ΑΕΚ η οποία βραχυκυκλώθηκε από τα μαρκαρίσματα των παικτών μας ενώ οι βοήθειες που δίνονταν στον Μιλάνοφ οποτε έπαιρνε μπαλα ο Τετέ, ήταν για σεμινάριο. Η ομάδα μας ήταν αυτή που πατούσε καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο γεγον´ςο που επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 8 όταν ήρθε το γκολ.

Στη φάση αυτή ο Γιαννιώτας με εντυπωσιακή κίνηση έγινε κάτοχος της μπαλας και με φοβερή ασιστ έβγαλε τετ α τετ τον Ντε Βινσέτι ο οποίος πλάσαρε άψογα τον Τόνιο στέλνοντας την μπαλα με ψιλοκρεμαστό πλασέ στα δίκτυα.

Το 0-1 τόσο νωρίς έκανε ακόμα πιο νευρική και φοβισμένη την ΑΕΚ που δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά και χρειάστηκε ένα λάθος διπλό που της έδωσε ο Τράττος για να στηθεί με αξιώσεις στην περιοχή μας.

Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΚ κέρδισε μέτρα και στο 27΄ έκανε την πιο καλή της φάση όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας μας η μπάλα κατέληξε στον Λαρένα ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

Εκεί που η ομάδα της Λάρνακας προσπαθούσε να βρει τον τρόπο να αντιδράσει ήρθε ένα μαγικό γκολ. Στο 39΄ο Εφραίμ πήρε την μπάλα από τον Γιαννιώτα, έκανε το κοντρόλ και με ένα φοβερό σε τεχνική σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Τόνιο κάνοντας το 0-2.

Το δεύτερο γκολ ήταν το επιστέγασμα της άψογης τακτικής του ΑΠΟΕΛ αλλά και της κλάσης των παικτών μας.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να πιέσει και με την βοήθεια του Τράττου επιχείρησε να μπει στο παιχνίδι χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η φάση που θα συζητηθεί έγινε στο 51 όταν εκτός φάσης ο κκέλης είδε τον Μερκή να ανατρέπει αντικανονικά τον Τομάς που έκανε ένα αριστοτεχνικό θέατρο.

Πριν εκτελεστεί το πέναλτι ο Λαρένα κλώτσησε τον Ντε Βισνέτι με αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη κάρτα.

Η δικαίωση ήρθε στο 54 όταν ο Άλβες εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Πάρντο έπεσε σωστά αποκρούοντας την μπάλα. Η ομάδα μας αντέδρασε και στο 61 έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ντε Βινσέτι με εντυπωσιακή ενέργεια έδωσε την μπαλα στον Βινίσιους το πλσέ του οποίου ήταν άστοχο.

Οι αλλαγές του Κετσπάγια ήταν άμεσες και μαζεμένες αφού στο 58 και 65 οι Βάντερ και Σωτηρίου αντικατέστησαν τους Γιαννιώτα και Εφραίμ αντίστοιχα. Η συνέχει είχε σαν πρωταγωνιστή τον Σωτήριου ο οποίος μεσα σε τρία λεπτά έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες και στο τέλος πέτυχε το γκολ μετά από ασιστ του Αρτύματα.

To 0-3 έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα αλλά εκεί που όλα θα ήταν άψογα ο Ντε Βινσέτι επιβεβαίωσε ότι παραμένει ένας κυκλοθυμικός άνθρωπος αφού στο 81 μάρκαρε βίαια χωρίς λόγο και αιτία παίκτη της ΑΕΚ δίνοντας την ευκαιρία στον Τράττο να του δείξει την κόκκινη καρτα.

Κίτρινες: Γιαννιώτας, Μερκής, Βάντερ, Αρτυματάς

Κόκκινη: Ντε Βινσέντι

Πάρντο, Μερκής, Αστίθ, Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Μοράις, Αρτυματάς, Γιαννιώτας (58΄ Βάντερ), Εφραίμ (65΄ Σωτηρίου), Ντε Βινσέντι