Άεκ Vs ΑΠΟΕΛ 2-2

Μια βδομάδα χάρηκε το ΑΠΟΕΛ τον αέρα του +3 αφού η ισοπαλία με την ΑΕΚ σε συνδυασμό με τη νίκη της Ομόνοιας μείωσε τη διαφορά στον ένα βαθμό. Για μια ακόμα φορά η ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι σε ένα αντίπαλο που θεωρητικά αλλά και πρακτικά έδειξε ότι δεν διαθέτει κάτι αξιόλογο. Ο εφησυχασμός, η υποτίμηση και τα κτυπητά αμυντικά λάθη έφεραν το απρόσμενο αποτέλεσμα. Απρόσμενο γιατί μέχρι το 89′ το ΑΠΟΕΛ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Η ΑΕΚ όμως με δύο τέρματα στα τελευταία 3 λεπτά άφησε παίκτες και τον κόσμο μας να προσπαθούν να βρουν το λάθος. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς παίζοντας καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν δύο γκολ σε ένα εξάλεπτο (72′-78′) που δεν ήταν όμως αρκετά..

Η τέταρτη φετινή ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ συνέπεσε και με τις πρώτες απώλειες η ομάδα με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο πάγκο. Τελείωσε επίσης με τον πιο άδοξο και απαράδεκτο τρόπο το σερί 4 αγωνιστικών που ήθελε την άμυνα της ομάδας μας να μη δέχεται τέρμα.

Με μια αλλαγή σε σχέση με την εντεκάδα που παρατάχθηκε εναντίον της Ανόρθωσης, ξεκίνησε τον αγώνα το ΑΠΟΕΛ. Ο Γερμανός συγκεκριμένα αντικατέστησε τον τραυματία Χαραλάμπους που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πρόβλημα που αντιμετώπιζε.

Από την αρχή φάνηκε ότι τα πράγματα θα ήταν δύσκολα κάτι που έπρεπε να λαμβάναμε πιο σοβαρά υπόψη. Η ΑΕΚ του Μουσκάλη με αμυντικογενή τακτική έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Λάλιτς. Με όλους τους παίκτες να κινούνται στο μισό γήπεδο και τον Ντομίγκο να είναι ο μοναδικός προωθημένος οι γηπεδούχοι πέτυχαν αυτό που ήθελαν αφού η ομάδα μας δεν κατάφερε να τους αιφνιδιάσει.

Είναι χαρακτηριστικό ότι παρά την φλύαρη υπεροχή το ΑΠΟΕΛ στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμιά πραγματική ευκαιρία. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά τα 2-3 μακρινά σουτ που επιχειρήθηκαν ήταν ακίνδυνα. Το ότι η ομάδα δεν βρήκε τρόπους να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα ήταν για ακόμα μια φορά το αρνητικό σημείο που επηρέασε και στον ψυχολογικό τομέα αφού με την πάροδο του χρόνου το άγχος άρχισε να κυριαρχεί.

Στο διάστημα αυτό το ΑΠΟΕΛ ήταν νευρικό και ασύνδετο χωρίς να μπορεί να αναπτυχθεί σωστά. Η πολυκοσμία δεν επέτρεψε τις κάθετες μπαλιές προς τον Βακουφτσή που αναγκαζόταν και αυτός με τη σειρά του να βγει πολύ έξω για να πάρει μπάλα ενώ τα άκρα δεν βοήθησαν σχεδόν καθόλου. Στα αρχικά στάδια κάποιες πρωτοβουλίες πήγαν να γίνου από την αριστερή πλευρά αλλά Γερμανός και Αλεξάνδρου δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό. Το ίδιο δυστυχώς έγινε και από τα δεξιά αφού οι προσπάθειες του Οκκαρίδη ήταν ανούσιες. Αν σε όλα αυτά βάλουμε και την άσχημη μέρα στην οποία βρέθηκε ο Μαλέκος τότε μπορεί κάποιος να καταλάβει την εικόνα που παρουσίασε το ΑΠΟΕΛ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιοβάνοβιτς άρχισε τις αλλαγές σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Ηλία πέρασε στη θέση του Γερμανού και η αλήθεια είναι ότι έδωσε περισσότερη ζωντάνια και ταχύτητα στην αριστερή πλευρά. Παρόλα αυτά το ΑΠΟΕΛ και πάλι δυσκολευόταν να βγει μπροστά με αξιώσεις και να γίνει απειλητικό. Η εξέλιξη το σκορ ευνοούσε την ΑΕΚ που συνέχιζε την αμυντικογενή της τακτική ενώ με ξαφνικές αντεπιθέσεις προσπαθούσε για το θαύμα.

Η επόμενη κίνηση του Γιοβάνοβιτς ήταν να περάσει τον Γεωργίου στη θέση του Μαλέκου. Ο Χαραλαμπίδης μεταφέρθηκε στο κέντρο λίγο πιο πίσω από τον Βακουφτσή, ο Γεωργίου πέρασε στη δεξιά πλευρά και το ΑΠΟΕΛ άρχισε να πιέζει. Στο 72′ μάλιστα ήρθε και το γκολ όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Χαραλαμπίδης η μπάλα κατέληξε τον Αλεξάνδρου ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1.

Το κάπως απρόσμενο γκολ ανάγκασε τους παίκτες της ΑΕΚ να ανοιχθούν σε μια προσπάθεια να βγουν μπροστά με αξιώσεις. Αυτό ήταν που ήθελε όμως και το ΑΠΟΕΛΛ το οποίο έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα του. Μετά από ωραία ενέργεια του Αλεξάνδρου, έδωσε στον Γεωργίου από δεξιά ο οποίος την κατάλληλη στιγμής έβγαλε μόνο απέναντι από τον τερματοφύλακα τον Βακουφτσή ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τον περάσει και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-2 ήταν γεγονός και κάτι που πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες και οπαδούς. Σχεδόν όλοι νόμισαν ότι ο αγώνας τελείωσε. Οπαδοί και των δύο ομάδων άρχισαν να αποχωρούν αλλά και αυτοί που έμειναν δεν υπολόγιζαν να βρεθούν προ τέτοιας εξέλιξης. Η ΑΕΚ που δεν τα παράτησε βγήκε μπροστά και στο 89′ μείωσε στο σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντομίκγο με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή κάποιος Χρίστου με κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα για να κάνει το 1-2. Η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ολιγώρησε αφού ο μεν Μορφής βρέθηκε εκτός φάσης ενώ οι αμυντικοί αδράνησαν σε όλη την εξέλιξη της φάσης.

Παίζοντας στις καθυστερήσεις του αγώνα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ συνέχισαν να παίζουν με τη φωτιά αφού αντί να κρατήσουν του σκορ βγήκαν μαζικά μπροστά για να πετύχουν κάτι… Έτσι στο 93′ ο Αριστοκλέους από αριστερά αφού διένυσε μια μεγάλη απόσταση ανενόχλητος βρήκε την άμυνα του ΑΠΟΕΛ ανοικτή και σέντραρε βγάζοντας μόνο του τον Ντομίκγο. Ο ξένος παίκτης της ΑΕΚ σούταρε για να αποκρούσει σωτήρια ο Μορφής, η μπάλα όμως πήρε ύψος ο τερματοφύλακας μας έχασε τον προσανατολισμό του, ο Αμανατίδης που ήταν δίπλα από τον Ελευθερίου γλίστρησε και ο παίκτης της ΑΕΚ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 2-2 ήταν γεγονός με τους παίκτες της ΑΕΚ να το πανηγυρίζουν ξέφρενα και ους δικούς μας να μην μπορούν να καταλάβουν πως και τι έγινε τα τελευταία λεπτά. Περιθώρια αντίδρασης δεν υπήρχαν αφού λίγα δευτερόλεπτα μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Δυστυχώς για το ΑΠΟΕΛ χάθηκαν δύο πολύτιμοι βαθμοί απέναντι σε μια ομάδα που το μόνο που είχε να αντιπαρατάξει ήταν η πολυπρόσωπη άμυνα που άντεξε αναλόγως για μεγάλο χρονικό διάστημα. Οι παίκτες μας έδειξαν με την εμφάνιση τους αλλά και την εξέλιξη των τελευταίων λεπτών να υποτιμούν του αντιπάλους. Έχουμε όμως φανεί πολλές φορές ανίκανοι στο να υποτιμούμε τον οποιονδήποτε αντίπαλο όποιος και αν είναι αυτός. Το μόνο θετικό είναι ότι η ομάδα βρίσκεται ακόμα μόνη πρώτη στην βαθμολογία αλλά το ότι οι τάσεις αυτοκτονίας εμφανίστηκαν και επί Γιοβάνοβιτς θα πρέπει να προβληματίσουν όλους μας και πρώτα τους παίκτες.

• Περίπου τέσσερις χιλιάδες οπαδοί του ΑΠΟΕΛ κατέκλυσαν το ΓΣΖ σε μια προσπάθεια να σταθούν δίπλα στην ομάδα με ακόμα πιο δυναμικό τρόπο. Παρά το ότι η απόδοση της ομάδας ήταν κάτω το μετρίου ο κόσμος στήριξε την προσπάθεια πανηγύρισε έντονα τα δύο γκολ στο τέλος όμως έφυγε απορημένος αλλά και προβληματισμένος με τον τρόπο που χάθηκαν οι δύο βαθμοί.
  • Ο Μιχαήλ αντίκρισε για λόγους τακτικής τη 2η κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις έτσι ώστε να εκτίσει την ποινή του στον αγώνα κυπέλλου με την ΕΝΠ έτσι ώστε να είναι στη διάθεση του προπονητή στον αγώνα με τον Απόλλωνα. Η απρόσμενη εξέλιξη που είχε το τελευταίο πεντάλεπτο δεν επέτρεψε να γίνει κάτι τέτοιο με τον Αμανατίδη που συμπλήρωσε 4 κίτρινες και χάνει τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος.

Δηλώσεις Γιοβάνοβιτς:

“Ήταν πολύ κρίσιμο παιχνίδι για μας και πολύ κρίσιμοι και οι βαθμοί που χάσαμε. Πιστεύω ότι στο α’ ημίχρονο δεν πήγαμε καλά, δεν είχαμε καλή οργάνωση και ούτε δημιουργήσαμε ευκαιρίες για γκολ. Υπήρχε υπερβολικό άγχος, δεν είχαμε ροή στο παιχνίδι και είχαμε αρκετά προβλήματα σε όλες τις γραμμές. Στο β’ ημίχρονο ήμασταν κάπως καλύτεροι, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και καταφέραμε σε κρίσιμα σημεία του αγώνα να πετύχουμε 2 γκολ. Πιστεύω ότι μπορούσαμε να κρατήσουμε με άνεση αυτό το σκορ μέχρι το τέλος. Δυστυχώς δεν είχαμε την ανάλογη σοβαρότητα και δεχτήκαμε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Η σοβαρότητα είναι πολύ σημαντικό στοιχείο για τις ομάδες που έχουν στόχους και ειδικά ομάδας που θέλει τον τίτλο. Κρίμα γιατί οι βαθμοί ήταν πάρα πολύ χρήσιμοι για μας και κρίμα που από τα λάθη πρέπει να μαθαίνουμε γιατί δυστυχώς δεν έχουμε περιθώρια για λάθη.

Μορφής, Οκκαρίδης, Γερμανός (46′ Ηλία), Αμανατίδης, Βόταβα, Σατσιάς, Μιχαήλ, Χαραλαμπίδης, Μαλέκος (58′ Γεωργίου), Βακουφτσής, Αλεξάνδρου