Άεκ Vs ΑΠΟΕΛ 3-3

Η ομάδα μας πέτυχε τρομερή ανατροπή αφού μέσα σε τρία λεπτά σημείωσε δύο τέρματα που έφεραν την πρόκριση. Αυτά ήρθαν στο 89 και 92 αρχικά με πέναλτι και στη συνέχεια με γκολ του Εφραίμ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 93 αλλά χωρίς να μπορέσει να αποσοβήσει το μοιραίο.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτή που είχε καλύτερο ρυθμό και έδειχνε να έχει περισσότερες απαιτήσεις. Το επιστέγασμα ήταν η ευκαιρία του Μπάλογκ στο 8 όταν η μπάλα πέρασε έξω στο σουτ που επιχείρησε.

Σταδιακά η ΑΕΚ όχι μόνο ισοζύγισε αλλά ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει τα ηνία να χάσει ευκαιρίες και στο 22 να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τότε μετά από εκτέλεση φαουλ και λανθασμένες τοποθετήσεις των αμυντικών μας ο Γιάννου πρόλαβε τον Μερκή και με πλασέ νίκησε τον Ρομό που δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Το 1-0 δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση την οποία οι παίκτες του Τραμετσάνι διαχειρίστηκαν καλά αφού μετά την καλή ευκαιρία του Ζαχίντ στο 28 ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό φυσικά έγινε μετά και που η ΑΕΚ έχασε μεάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ.

Στο 37 και μετά από λάθος αμυντικού ο Βιντιγκαλ κέρδισε την μπάλα και με μια κούρσα από το κέντρο του γηπέδου μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε σωστά για να κάνει το  1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο, με τον ΑΠΟΕΛ δηλαδή να ελέγχει αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητικός. Ενάντια στη ροή και επειδή τα λάθη πληρώνονται η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται από την πλευρά του Φακινέτι, έτσι στο 64 κέρδισε πέναλτι όταν ο επιπόλαιος Ελβετός ανέτρεψε αχρείαστα τον Σίλβα. Ο Τράττος σφύριξε πέναλτι και ο Τολμές με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-1.

Με την ομάδα να χρειάζεται επιθετική ώθηση στο 72 έγινε η πρώτη αλλαγή με τον Μπέζιακ να αντικαθιστά τον Ζαχιντ. Με το χρόνο να λειτουργεί εις βάρος και την ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει στο 80 έγινε και η δεύτερη αλλαγή με τον Τάμαρι να περνά στη θέση του Μπάλογκ που δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Στο 89 ο Μερκής σε ρόλο επιθετικού κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Νατέλ για να γίνει το 2-2 ενώ στις καθυστερήσεις ο Εφραίμ εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Τόνιο και με πλασέ έφερε τα πάνω κάτω με το 2-3.

Έμελλε όμως να σημειωθεί και το 3-3 με κεφαλιά του Καταλά.

Κίτρινες: Μπέζιακ, Μοράις, Ρομό, Βιντιγκάλ, Ζαχίντ

Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέττι, Σόουζα, Ζαχίντ(73′ Μπέζιακ), Μοράις(88′ Εφραίμ), Νατέλ, Βιντιγκάλ, Μπάλογκ(81′ Τάμαρι)