Αναγέννηση Vs ΑΠΟΕΛ 2-4

Η αρνητική παράδοση που ήθελε την ομάδα μας να μην μπορεί να κερδίσει μετά τη διακοπή σταμάτησε με τον πιο εμφαντικό τρόπο. Ο ΑΠΟΕΛ έχοντας εξαιρετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε δίκαια και εύκολα της Αναγέννησης. Τα δυο γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν το επιστέγασμα του επιθετικού μονολόγου της ομάδας μας ενώ στη συνέχεια έγινε σωστή διαχείριση. Στη επανάληψη ένα κακό δίλεπτο είχε σαν αποτέλεσμα το 0-3 να γίνει 2-3 αλλά o Γιαννιώτας είχε τη λύση.

Το 4-4-2 του Κρίστιανσεν δούλεψε άψογα αφού από τα πρώτα λεπτά η ομάδα μας κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να επιβάλει το ρυθμό της. Το μοτίβο στα πρώτα λεπτά ήταν ευκαιρία – γκολ – ευκαιρία – γκολ. Ο χώρος των ευκαιριών άνοιξε στο 8 με τον Σωτήριου να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι κάτι που έγινε και στην επόμενη φάση μετά από έξυπνο πλασέ του Αλωνεύτη.

Η υπεροχή καρποφόρησε στο 10 όταν μετά από μπαλιά του Ντε Καμάργκο ο Αλωνεύτης βρέθηκε σε θέση βολής και το πλασέ του κατέληξε στα δίκτυα μετά που χτύπησε και πάνω στον Μαστρου.

Ο καταιγιστικός ρυθμός συνεχίστηκε και μετά από μια φάση διάρκειας στο 16 ο Μάστρου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Βινίσιους. Η επόμενη αξιόλογη φάση έφερε το γκολ όταν μετά από κόρνερ του Αλωνεύτη, η κεφαλιά του Ντε Καμάργκο στον Βινίσιους, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2.

To γρήγορο και σημαντικό προβάδισμα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια αφού ο ΑΠΟΕΛ εξακολούθησε να ελέγχει ενώ η Αναγέννηση είχε παθητικό ρόλο αφού δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας μας.

Η επόμενη καλή φάση έγινε στο 32 όταν ο Μάστρου απέκρουσε σωτήρια την μπάλα μετά από κεφαλιά του Ντε Καμάργκο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό για την ομάδα μας αλλά ήταν και πάλι αυτή που έλεγχε πλήρως τον αγώνα και στο 60 πέτυχε το 3-0 που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα. Αυτό έγινε όταν μετά από κόρνερ του Εφραίμ και κεφαλιά του Καρλάο απέκρουσε ασταθώς ο Μάστρου και ο Βινίσιους με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Η εξέλιξη του σκορ έφερε την πρώτη αλλαγή στο 62 με τον Παπαφώτη να παίρνει για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής αντικαθιστώντας τον Σωτηρίου.

Η εξαιρετική παρουσία τσαλακώθηκε σε ένα περίεργο δίλεπτο όπου η Αναγέννηση πέτυχε δυο τέρματα. Αρχικά μετά από λάθος του Μόραις στο 71 ο Γουέσλεμ εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να μειώσει σε 1-3 ενώ στην επομένη φάση στο 72 ο Γουσλεμ έπιασε στον ύπνο την άμυνα μας και με κεφαλιά έκανε το 2-3.

Πριν προλάβουμε να αγχωθούμε για τα καλά ο Γιαννιώτας είχε τη λύση. Ο Ελλαδίτης που πέρασε στον αγώνα στη θέση του Εφραίμ έκανε τη διαφορά στο 73 όταν με άψογο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-4.

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ιωάννου, Καρλάο, Αστίθ, Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ (69΄ Γιαννιώτας), Αλωνεύτης (80΄ Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου (62΄ Παπαφώτης)