Anderlecht Vs ΑΠΟΕΛ 1-0

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε τον αγώνα και κατ’ επέκταση την πολυπόθητη πρόκριση. Το παιχνίδι τελείωσε 1-0 υπέρ της Άντερλεχτ η οποία στάθηκε καλύτερα από την ομάδα μας μέσα στο γήπεδο. Οι παίκτες μας αγωνίστηκαν χωρίς καθαρό μυαλό και αυτό φαινόταν στις βεβιασμένες επιλογές τους. Μόνο μετά το τέρμα κρατήσαμε τη μπάλα περισσότερο από τους Βέλγους.

Η Άντερλεχτ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έδειξε τις επιθετκές της διαθέσεις. Στα 15’ πρώτα λεπτά βρήκε 3 κλασικές ευκαιρίες αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ τους σταμάτησε με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και ειδικά μετά το μισάωρο κρατήσαμε περισσότερο την μπάλα και κάναμε κάποιες επιθέσεις χωρίς όμως την κλασική ευκαιρία. Το 0-0 διατήρησε τις πιθανότητες για την πρόκριση έστω και αν χρειάστηκε ο Βάντερ ακόμα 2 φορές να κρατήσει ανέπαφη την εστία μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο παιχνίδι με περισσότερες επιθετικές διαθέσεις. Στο 56’ ο Κρίστιανσεν ανακάτωσε περισσότερο τη τράπουλα ρίχνοντας στα αμυντικά χαφ τον Γιαμπερέ στη θεση του Εμπεσίλιο.

Στο 65’ ο Αρτυματάς έχασε τη μπάλα και αν και στην αρχή απέκρουσε ο Ιωάννου στην εξέλιξη της φάση οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ.

Στο 72’ ο προπονητής μας έριξε τον Μπερτόλιο στο παιχνίδι στη θέση του Ντε Καμάργκο και κρατήσαμε περισσότερο τη μπάλα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 77’ μπήκε και ο Βάντερ στη θέση του Μπαράλ.

Σε όσο χρόνο έμεινε ο ΑΠΟΕΛ πίεσε χωρίς όμως να εχει ουσιαστικές ευκαιρίες.

Με αυτό το τρόπο τελείωσε η ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας μας που έστω και μετά τη ήττα φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά.

Κίτρινες: Εμπεσίλιο, Μπαράλ, Λάγο, Μερκής

Βάντερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Εμπεσίλιο (57’ Γιαμπερέ), Αρτυματάς, Γιαννιώτας, Μπαράλ (77’ Βάντερ), Ντε Καμάργκο (72’ Μπερτόλιο), Σωτηρίου