Ανόρθωση Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Το σερί νικών καλά κρατεί αφού η ομάδα μας πέτυχε τεράστιας σημασία νίκη μέσα στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Τα δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχτηκαν καθοριστικά αφού στην επανάληψη και παρά τη γρήγορη μείωση του σκορ ο ΑΠΟΕΛ έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ του σκορ. Η ομάδα μας κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των γηπεδούχων και να πετύχει γκολ εκεί που κανείς δεν το περίμενε γεγονός που έκανε πιο εύκολα τα πράγματα.

To πλάνο του Κετσπάγια

Ο Κετσπάγια επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις που τον ήθελαν να μην κάνει αλλαγές σε σχέση με τους παίκτες και την τακτική που ακολούθησε στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος. Ο Βάντερμαν προτιμήθηκε αντί του Πάρντου και αυτή θα είναι η μόνη διαφορά σε σχέση με τους έντεκα που ξεκίνησαν με την Ομόνοια.

Με αυτά τα δεδομένα ο Σωτήριου ήταν στην επίθεση έχοντας στήριγμα από τον Ντε Βινσέτι και τους Εφραίμ και Γιαννιώτα στα δυο άκρα ενώ σε ρολο αμυντικών χαφ με στόχο να περιορίσουν τις πρωτοβουλίες του Μαρτίνες.

Στα δύο άκρα της άμυνας ήταν οι Μιλάνοφ και Καρλάο με στόχο να να περιορίσουν τη δραστηριότητα των Κάλβο και Γκονσάλβες που ήταν οι επιλογές του Μιλίνκοβιτς, ενώ στο κέντρο τη άμυνας ήταν οι Αμορίν και Μερκής.

Από τα πρώτα λεπτά επιβεβαιώθηκε το σενάριο που ήθελε την Ανόρθωση να μπαίνει πιο δυνατά σε μια προσπάθεια να μας αιφνιδιάσει. Μόλις στο 4 ο Κάλβο μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε έξω. Η ομάδα μας έδειχνε να δυσκολεύεται να απορροφήσει σωστά την πίεση των γηπεδούχων αφού η μεσαία γραμμή έχασε την μάχη του κέντρου αλλά αυτό δεν έφερε άλλη ουσιαστική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Ενάντια στη ροή του αγώνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αμυντικών τους μπορέσαμε στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική μας προσπάθεια να ανοίξουμε το σκορ. Στο 21ο Χόλγκερσον έδωσε τη μπάλα στον Ντε Βινσέντι, που έκανε το μακρινό σουτ που απέκρουσε ασταθώς ο Κόπριβετς, ο Εφραίμ που ακολουθούσε πέρασε τον τερματοφύλακα, έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ντε Βινσέντι με κεφαλιά προ κενού τέρματος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 αποσυντόνισε την Ανόρθωση και έδωσε στον ΑΠΟΕΛ την επιπλέον ώθηση που του έλειπε έτσι στο 32 εκμεταλλευτήκαμε και το δεύτερο δώρο. Ο Μαϊσουράτζε πούλησε την μπάλα και στη συνέχεια η κακή συνεννόηση των Χόλγκερσον και Κόπριβετς έδωσαν την ευκαιρία στον Εφραίμ να παρέμβει και τον Σωτήριου να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-2 ήταν ισχυροί προβάδισμα το οποίο η ομάδα μας μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά αφού παρά την προσπάθεια της Ανόρθωσης να αντιδράσει, η μεσοαμυντική μας γραμμή λειτούργησε πολύ καλύτερα.

Η εικόνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια με την αντίστοιχη του πρώτου με την Ανόρθωση να μπαίνει πιο επιθετικά και την ομάδα μας να δίνει χώρους. Αφού χάθηκε μια καλή ευκαιρία από πλευράς μας στο 52 με τον Γιαννιώτα, στο 55 ήρθε η μείωση του σκορ. Αυτό έγινε όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπαλα κατέληξε στον Ντλοβού που με δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή νίκησε τον Βάτερμαν.

Το 1-2 έδωσε νέα μορφή στον αγώνα με την Ανόρθωση να έχει τη ψυχολογία με το μερος της και την ομάδα μας να προσπαθεί να κρατήσει την μπαλα με τρόπο δημιουργικό αλλά να δυσκολεύεται. Παρά τις δυσκολίες ένα μακρινό σουτ του Βινίσιους λίγο έλειψε να φέρει το γκολ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κετπάγια έκανε την πρώτη κίνηση με τον Βαντερ να περνά στη θέση του Εφραίμ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας έπρεπε να σπαταλήσει το χρόνο με όσο πιο σωστό τρόπο γινόταν έτσι έγινε και η δεύτερη κίνηση στο 82′ με τον Αλεξάνδρου να αντικαθιστά τον Ντε Βινσέτι κανονας πιο ξεκάθαρους τους αμυντικούς προσανατολισμούς της ομάδας μας.

Κίτρινες: Εφραίμ, Ντε Βινσέτι, Μιλάνοφ, Μοράις, Καρλάο

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αμορίν, Μερκής, Καρλάο, Μοράις, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι (82΄ Αλεξάνδρου), Εφραίμ (73΄ Βάντερ), Γιαννιώτας (89′ Αλωνεύτης), Σωτηρίου