ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 2-2

Τα αμυντικά λάθη, η νευρικότητα και η μέτρια γενικά απόδοση στέρησαν από την ομάδα μας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί που ήθελε. Παρά τα στραβά μας μπορούσαμε για τη νίκη από τη στιγμή που γυρίσαμε τον αγώνα μέσα σε λίγα λεπτά αλλά η αμυντική ολιγωρία στα στημένα φώναξε και πάλι βροντερό παρών. Η Αελ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας και δεύτερο ημίχρονο πολύ πριν μείνει με δέκα παίκτες έδειξε ότι την βόλευε το ισόπαλο αποτέλεσμα το οποίο κατάφερε να διατηρήσει με σχετική ευκολία αφού δεν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε τις φάσεις ή τις προϋποθέσεις πoυ θα έφερναν το γκολ. Μια εκπληξη επιφύλαξε ο Δώνης στο αρχικό σχήμα η οποια ηταν αρκετη για να αλλάξει και τη διάταξη της ομάδας αφου η παρουσία του Μπενασουρ οδήγησε στο 4-2-3-1. Ο Τυνήσιος ηταν στον άξονα έχοντας ρολο οργανωτή με τους Χαραλαμπίδη και Αλωνεύτη στηρίγματα στα δυο άκρα και τον Μαντουκα στην κορυφή της επίθεσης.

Την αμυντική τετράδα αποτελούσαν Σερτζιο και Αντωνιάδης στα άκρα και οι Ολιβειρα με τον Αμορίν στον άξονα, ενώ οι Μοραις και Βινίσιους είχαν το γνωστό τους ρόλο στο κέντρο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα νωθρά και το πλήρωσε πολύ ακριβά αφού μόλις στο 6 η Αελ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ένα λάθος στο χώρο του κέντρου έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν την άμυνα μας ανοικτή και ο Μοντέιρο με πλασε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο τους παίκτες του Δώνη οι οποίοι όμως με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες με πιο αξιόλογη αυτή του Χαραλαμπίδη στο 18 με την κεφαλιά του όμως να είναι άνευρη.

Χωρίς να πιέσουμε ή να χάσουμε ευκαιρίες μπορέσαμε να φέρουμε τα πάνω κάτω. Η αρχή έγινε στο 26 όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Σέρτζιο ο Φεγρκούς απέκρουσε σωτήρια αλλά ασταθώς και ο επερχόμενος Αλωνεύτης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πριν κοπάσουν οι πανυγηρισμοί ήρθε και το δεύτερο γκολ όταν ο Αλωνεύτης και πάλι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ουόν ο οποίος τον ανέτρεψε αντικανονικά. Ο Αναστασίου έδειξε το σημείο  του πέναλτι και ο Μαντούκα ήταν εύστοχος.

Το 2-1 ήταν η καλύτερη δυνατή εξέλιξη την οποία όμως δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε σωστά αφού στο 34 η Αελ απάντησε και πάλι με γκολ. Μετά από εκτέλεση φαουλ οι Ορλάντο Σα με την πιο μεγάλη ευκολία έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα στους Ολιβέιρα και Αμορίν στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά όλα τα λεφτά με δύο εκ των καλυτέρων αμυντικών γραμμών να είναι τρομερά ευάλωτες.

Στην επανάληψη δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων αφού η νευρικότητα, οι συχνές διακοπές και οι καθυστερήσεις από πλευράς Αε ήταν το κύριο χαρακτηριστικό. Η ομάδα της Λεμεσού επέλεξε να αμυνθεί γεγονός που έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο των παικτών μας.

Η πρώτη κίνηση από πλευράς Δώνη έγινε στο 67 με τον Σαντίν να περνά στη θέση του Μπενασούρ που δεν μπόρεσε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην οργάνωση του παιχνιδιού. Ο Βραζιλιάνος πήρε θέση δίπλα από τον Μαντούκα αλλά και πάλι ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι ακίνδυνος αφού η μπάλα δεν έφτανε στην περιοχή της Αελ.

Η μοναδική αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Σέρτζιο το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας.  Οι κινήσεις από τον πάγκο συνεχίστηκαν με τον Δώνη να ξαφνιάζει με την επιλογή του να περάσει στον αγώνα τον Πιπίνη στη θέση του Αντωνιάδη στο 74 και σε φάση που μας έλειπε η επιθετική πνοή.

Ούτε όμως η είσοδος του Σιέρινταν λίγο πριν το τέλος δεν μπόρεσε να ανατρέψει τη ροή του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά και με την Αελ να μένει με δέκα λόγω αποβολής του Σακέτι δεν άλλαξε τίποτα.

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Μοράις

Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης (74′ Πιπίνης), Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (83′ Σιέρινταν), Μπενασούρ (67′ Σαντίν), Αλωνεύτης, Μαντούκα.