ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 3-0

Η διαφορά επιπέδου ήταν εμφανής έτσι η ομάδα μας ξεκίνησε ιδανικά το φετινό πρωτάθλημα. Το γρήγορο γκολ του Σοουζα ήταν καθοριστικό όπως επίσης και το ότι πριν το ημίχρονο ήρθε και το δεύτερο.

Απέναντι σε μια κατά τα άλλα πολύ καλή αμυντική ομάδα οι παίκτες του Ντολ πέτυχαν τρία τέρματα ενώ θα μπορούσαν και για περισσότερα. Η αλήθεια είναι ότι και ο Μπέλετς σε δυο φάσεις έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

Ο αγώνας

Το ορεξάτο ξεκίνημα επιβραβεύτηκε σε χρόνο ρεκόρ για την ομάδα μας αφού στο 4 πήραμε προβάδισμα όταν μετά από έξυπνη πάσα του Μπέζιακ ο Σόουζα βρέθηκε σε θέση βολής και με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-0 χάλασε το αγωνιστικό πλάνο των Λεμεσιανών που ήρθαν στο ΓΣΠ με στόχο να μη δεχτούν γκολ έτσι με την πάροδο του χρόνου αναγκάστηκαν να βγουν μπροστά. Αυτό έγινε εφικτό λόγω και της χαλάρωσης των παικτών του Ντολ.

Η ομάδα μας μετά το πρώτο εικοσάλεπτο δεν μπόρεσε να λειτουργήσει καλά ενώ ο Τάμαρι δεν πήρε σχεδόν καθόλου προσπάθειες. Κάποια ατομικά λάθη δημιούργησαν προϋποθέσεις για την ΑΕΛ αλλά οι ελπίδες του για ισοφάριση πριν το ημίχρονο διακόπηκαν βίαια λόγω Μιχαήλοβιτς.

Στο 42 o αμυντικός μας με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Βοζίνια για να κάνει το  2-0.

Με αυτά τα δεδομένα το δεύτερο ημίχρονο ήταν θέμα διαχείρισης για την ομάδα μας αφού έπρεπε να κάνει τα απαραίτητα για να φτάσει στο ζητούμενο. Με το ρυθμό να μην είναι καλός και τον Τάμαρι να είναι παθητικός στο 65 έγινε το απαιτούμενο φρεσκάρισμα.

Οι Γιακολις και Βιντιγκάλ πέρασαν στη θέση των Μπέζιακ και Τάμαρι αντίστοιχα σε μια προσπάθεια να λειτουργήσουμε καλύτερα από τα άκρα. Η διάθεση αυτών που μπήκαν και το πείσμα του Πάβλοβιτς έφεραν στο 72 το 3-0 όταν αξιοποίησε την πάσα του Βιντιγκάλ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ.

Οι αλλαγές ολοκληρώθηκαν με την αναγκαία είσοδο του Ντε Βινσέτι ενώ στα τελευταία λεπτά