ΑΠΟΕΛ Vs Ανόρθωση 2-1

Σπουδαία νίκη από κάθε άποψη πέτυχε η ομάδα μας βάζοντας πίσω την ήττα της δεύτερης αγωνιστικής. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα αφού ήταν η Ανόρθωση που προηγήθηκε ενάντια στη ροή του αγώνα. Η ομάδα μας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα κάτι που βοήθησε στην επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο περάσαμε δύσκολες στιγμές αλλά λίγο πριν το τέλος ο Σολωμού έφερε η λύτρωση.

Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο τη διαφορά αφού οι Σολωμού και Μαρσίνιο ήταν οι πρωταγωνιστές στη φάση του γκολ αλλά και με την όλη τους παρουσία βοήθησαν στην ανατροπή.

Με δυο λίγο πολύ αναμενόμενες αλλαγές παρέταξε την ομάδα μας ο Γιοβάνοβιτς με τους Μχαήλ και Τρισκόφσκι να παίρνουν θέση στη μεσαία γραμμή. Ο Αλμέιδα ήταν επίσης στο αρχικό σχήμα δίπλα από τον Σολάρι αφού η διάταξη μας ήταν και αυτή τη φορά 4-4-2.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και με τον Αλμειδα κινητήριο μοχλό επιδίωξε το γκολ. Ο Βραζιλιάνος έχασε μια σπουδαία ευκαιρία όπως επίσης και οι Τρισκόφσκι και Σολάρι στο διάστημα που η ομάδα μας ήταν καλύτερη. Με την πάροδο του χρόνου και τον Μπίδη σε πολύ άσχημη μέρα η Ανόρθωση κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της.

Μια λάθος πάσα του Μπίδη στο κέντρο του γηπέδου ήταν η αρχή για μια αντεπίθεση στο τέλος της οποίας ο Οκκάς με πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χιώτη. Το 0-1 ήρθε ενάντια ση ροή του αγώνα και ήταν ένα ισχυρό σοκ για όλους μας. Η ομάδα μας φανερά επηρεασμένη δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά. Παρόλα αυτά ευτυχήσαμε να πετύχουμε το τερμα της ισοφάρισης λίγο πριν την ανάπαυλα όταν ο Αλμειδα με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η επανάληψη άρχισε με τον Σολωμου να αντικαθιστά τον Χαραλαμπίδη σε μια προσπάθεια να γίνουμε απειλητικοί από τη δεξιά πλευρά. Η Ανόρθωση όπως και στο πρώτο ημίχρονο πίεζε ψηλά γεγονός που δυσκόλευε αφάνταστα την ομάδα μας από το να οργανωθεί σωστά. Ο Σολάρι έχασε στο 67’μοναδική ευκαιρία να σημειώσει τέρμα έτσι ο Γιοβάνοβιτς έπρεπε να ανακατέψει την τράπουλα. Η λύση άκουε στο όνομα Μαρσίνιο αφού ο Βραζιλιάνος με την είσοδο του έκανε αισθητή την παρουσία του. Με το απλό και συνάμα δημιουργικό παιχνίδι του έδωσε στην ομάδα μας το κάτι επιπλέον που τις έλειπε στους τελευταίους αγώνες.

Αφού χρειαστήκαμε τη βοήθεια της τύχης όταν στο 75′ η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χιώτη μετά από σουτ του Ράμος στο 84′ ήρθε η λύτρωση. Ο Μαρσίνιο την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Σολωμού ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και την κατάλληλη στιγμή τον πλάσαρε. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και το 2-1 πανηγυρίστηκε δεόντως από όλο το γήπεδο. Οι καθυστερήσεις και οι θεατρινισμοί του Οκκά δεν είχαν τελικά ουσιαστικό αποτέλεσμα και στο διάστημα που απέμεινε η ομάδα μας κατάφερε σχετικά εύκολα να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ.

Δηλώσεις Γιοβάνοβιτς:
«Ήταν ένα καλό παιχνίδι από δύο ομάδες που ήθελαν να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο. Στο α΄ ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και βρήκαμε πολλές ευκαιρίες. Είμαι ικανοποιημένος που κερδίσαμε το ντέρμπι. Το κερδίσαμε δίκαια. Είμαι ικανοποιημένος από την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών μου»