ΑΠΟΕΛ Vs Ανόρθωση 8-1

Ένας τρομερά αποτελεσματικός ΑΠΟΕΛ πέτυχε τη νίκη που ήθελε με καταιγιστικό τρόπο στέλνοντας μήνυμα ετοιμότητας ενόψει του αγώνα με την Αελ. Τα πέντε γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο έκριναν πολύ νωρίς τον αγώνα με την Ανόρθωση και επέτρεψαν σε όλους να στρέψουν ήδη την προσοχή στον αγώνα του Σαββάτου. Αυτό έγινε εφικτό με τα τρία γκολ του Ντε Βινσέτι εκ των οποίων τα δυο ήταν με πέναλτι αλλά και τα δυο του Κακα. Η ευστοχία της ομάδας μας στις τελικές της προσπάθειες ήταν τέτοια που το σκορ μπορεί να θεωρηθεί και πλασματικό έστω και αν η Ανόρθωση είχε και πάλι τα μαύρα της χάλια. Ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε και το ότι από το 18 έμεινε με 10 παίκτες λόγω σωστής κόκκινης που δέχτηκε ο Οικονόμου σε ανατροπή-πέναλτι του Σιέρινταν.

Το πλάνο του Δώνη

Ξάφνιασε ο Δώνης με την απόφαση του να ξεκινήσει τον αγώνα με τρεις αμυντικογενής κεντρικούς τον αγώνα αφού ξεκίνησαν τον αγώνα οι Μοράις, Βινίσιους και Γκόμες με τον τελευταίο να κινείται περισσότερο στο αριστερό άκρο όταν η ομάδα κρατούσε μπάλα. Το επιθετικό δίδυμο ήταν οι Σιέρινταν και Ντε Βινσέτι ενώ οι Αντωνιάδης και Κακά ήταν τα δυο νέα πρόσωπα στην άμυνα.

Το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το πρώτο γκολ της ομάδας μας όταν μετά από σέντρα του Σέρτζιο ο Κακά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 1-0 βοήθησε πάρα πολύ στο να φύγει το οποιοδήποτε άγχος και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες μας να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστή ανάπτυξη η Ανόρθωση είχε παθητικό ρόλο και όταν η φάση του 18 έκρινε τον αγώνα. Στο λεπτό αυτό ο Σιέρινταν βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά ανατράπηκε από τον Οικονόμου. Η κόκκινη και η εσχάτη των ποινών έδωσαν την ευκαιρία στον Ντε Βινσέτι να ανοίξει λογαριασμό.

Στο 23 το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις όταν ο άψογος συνδυασμός των Σιέρινταν και Ντε Βινσέτι έφερε τον τελευταίο σε θέσης βολής και με άψογο πλασέ ανέβασε το δείτκη του σκορ στο 3-0.

Η Ανόρθωση παραδόθηκε και κάθε επίθεση του ΑΠΟΕΛ μύριζε γκολ έτσι στο 32 έγινε το 4-0 με τον Ντε Βονσέτι να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι μετά που ανατράπηκε αντικανονικά από τον τερμάτοφύλακα. Ο χορός των τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40 με τον Κακά να σκοράρει και πάλι με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη

Με αυτά τα δεδομένα ο Δώνης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δυο αλλαγές έτσι ώστε να προφυλάξει τους Βινίσιους και Ντε Βινσέτι με τους Μπενασούρ και Ατόρνο να περνούν στον αγώνα.

Στο 52 άρχισαν να μπαίνουν βάσεις για σκορ μαμούθ όταν μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη ο Αμορίν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 6-0.  Ο Βραζιλιάνος έγινε αλλαγή δυο λεπτά αργότερα από τον Σαντίν.

Ο Σιέρινταν χρίστηκε σκόρερ στο 63 όταν μετά από πάσα του Μπενασούρ απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Ζόρζ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 7-0 το οποίο δεν έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Και αυτό γιατί στο 82 ο Σέρτζιο με απευθείας εκτέλεση φαουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο  8-0. Η Ανόρθωση πέτυχε το δικό της γκολ που δεν μπορεί να θεωρηθεί καν της τιμής στο 84 όταν ο Μοράις την έστειλε στα δίκτυα του Πάρντο!

Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αμορίν (55΄ Σαντίν), Κακά, Μοράις, Βινίσιους (46΄ Μπενασούρ), Γκόμες, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι (46΄ Ατόρνο), Σιέρινταν