ΑΠΟΕΛ Vs Απόλλων 2-2

Στο τελευταίο λεπτό της πεντάλεπτης καθυστέρησης ο ΑΠΟΕΛ απέφυγε την ήττα με γκολ του Μερκή. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε ανέτοιμη από κάθε άποψη για έναν τόσο σημαντικό αγώνα σε αντίθεση με τον αντίπαλο που παρουσιάστηκε πιο διαβασμένος και χωρίς να είναι καλύτερος έφτασε μια ανάσα από τη νίκη. Το γκολ πρέπει να αποδειχτεί καθοριστικό και να ξυπνήσει τους παίκτες και τον προπονητή μας.

Το πλανο του Κέτσπαγια

Ενάντια στις προβλέψεις αλλά και στο ότι χτες προπονήθηκε κανονικά, ο Μιλάνοφ κρίθηκε ανέτοιμος για το αρχικό σχήμα, έτσι ο Σέρζιο μετά από μήνες πήρε θέση βασικού. Με αυτά τα δεδομένα στις σημαντικές απουσίες των Ντε Βινσέτι και Γιαννιώτα προστέθηκε ακόμα μια. Η υπόλοιπη αμυντική τετράδα απαρτιζόταν από τους Μερκή, Καρλάο και Αλεξάνδρου ενώ οι τρεις στη μεσαία γραμμή ληταν οι Μοράις, Βινίσιους και Αρτυματάς.

Στα άκρα όπως αναμενόταν πήραν θεση οι Βάντερ και Εφραίμ με τον Σωτήριου στην κορυφή της επίθεσης.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι ο Απόλλων πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τους παίκτες του να καταφέρνουν να λειτουργούν σωστά στο ανασταλτικό κομμάτι. Η κατοχή από πλευράς μας ήταν ανούσια αφού το βάρος έπεσε αποκλειστικά στον Εφραίμ ο οποίος όμως ήταν καλά κλεισμένος.

Με τον ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά “κομμένο” στα δυο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να δουλέψουν άψογα το πλανο των αντεπιθέσεων και στο 22 πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν από τον κεντρικό διάδρομο ο Πέδρο έδωσε στον Μαγκλίτσα που πέρασε και τον Πάρντο για να στείλε με πλασέ την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 έστειλε το πρώτο ξεκάθαρο μήνυμα αλλά για καλή μας τύχη στο 23 ήρθε η ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ ο Καρλάο σωστά τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι με άψογη κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Η γρήγορη ισοφάριση ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας που κατάφερε να ισοφαρίσει χωρίς να παίξει ποδόσφαιρο αξιώσεων. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να διορθωθεί η κατάσταση έτσι ο Απόλλων αν και δεν απείλησε, εξαργύρωσε την καλύτερη του λειτουργία με γκολ.

Αυτό ήρθε στο 34 όταν μετά από άψογη εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Πάρντο. Αυτή τη φορά η ομάδα μας δεν είχε τον τρόπο να αντιδράσει έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-2.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου είχε την ίδια περίπου εικόνα με το πρώτο γεγονός που ανάγκασε τον Κετσπάγια να κάνει νωρίς την πρώτη αλλαγή όταν στο 54 ο Αντωνιάδης πέρασε στη θεση του Βινίσιους. Η παράξενη αλλαγή έφερε τον πρώτο στο κεντρο δίπλα από τον Μοράις.

Ο Αντωνιάδης έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του στη φάση του 55 όταν η παράλληλη μπαλιά του βρήκε σε θεση βολής τον Αρτύματα αλλά το πλασέ του ήταν πάνω στον Βάλε. Αυτή ήταν και η πρώτη πραγματική ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ.

Οι παίκτες του Κετσπάγι εξάσκησαν περισσότερη πίεση αλλά στο 64 ο Νικολαού φοβήθηκε να δώσει Πέναλτι όταν ο Εφραίμ ανατράπηκε αντικανονικά από τον Στυλιανού.

Η δεύτερη κίνηση από τον Κετσπάγια έγινε στο 72 με τον Στίλιτς να αντικαθιστά τον Αρτύματα. Με το χρόνο να κυλά υπέρ του Απόλλωνα και τους παικτες του να καταφεύγουν και στις καθυστερήσεις τα τελευταία λεπτά έγιναν ακόμα πιο αγχωτικά.

Η τρίτη κίνηση από τον πάγκο ήταν η είσοδος του Πιατκόφσκι στη θεση του Βαντερ που υστέρησε. Ο Εφραίμ ολιγώρησε στο 83 για να χαθεί μια εξαιρετική προϋπόθεση για γκολ, όπως και η φάση στις καθυστερήσεις με τον Πιατκόφσκι.

Για καλή μας τύχη ο Μερκής από το πουθενά στο 95+ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Καρλάο

Πάρντο, Καρλάο, Μερκής, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους (55΄ Αντωνιάδης), Αρτυματάς (72΄ Στίλιτς), Βάντερ (78΄ Πιατκόφσκι), Εφραίμ, Σωτηρίου.