ΑΠΟΕΛ Vs Απόλλων 4-1

Η τεράστιας σημασίας νίκη επί του Απόλλωνα σε συνδυασμό με την ήττα της ομόνοιας από την Άχνα, φέρνει και πάλι την αισιοδοξία και τα δειλά χαμόγελα στην ομάδα μας. Το ευρύ 4-1 ίσως να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αλλά χωρίς αμφιβολία η ομάδα που μπορούσε και έπρεπε να κερδίσει ήταν η δική μας. Έχει γίνει συνήθεια πλέον μετά από αγώνα με τη συγκεκριμένη ομάδα να υπάρχουν παράπονα τους για τη διαιτησία. Ο τρόπος που τα εκφράζουν αποδεικνύει περίτρανα ότι το κόμπλεξ κατωτερότητας που τους διακατέχει και πως η αρμόδια αρχή πρέπει να τους μάθει να συμπεριφέροντε αντρίκια όσο δύσκολο και αν τους είναι. Επί της ουσίας το ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει πρώτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου γεγονός που έκανε τα πράγματα εύκολα αφού στην επανάληψη ήρθαν μαζεμένα δυο γκολ.

Πράγματι η αποβολή του Σαγκοι μπορεί να θεωρηθεί αυστηρή αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί τη φασαρία, ενώ έδωσε και την αφορμή να ξεχάσουν όλοι ότι τα καραγκιοζιλίκια του συγκεκριμένου παίκτη έπρεπε να τον στείλουν στα αποδυτήρια πολύ πιο νωρίς.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς και λόγω απουσιών έκανε σημαντικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα αφήνοντας στον πάγκο Μιχαήλ και Σατσία, προτιμώντας στο χώρο του κέντρου τους Μοραίς και Μπρούσερ. Ο Κόντης ήταν δίπλα από τον Σεγκιρί στο κέντρο της άμυνας και ο Χατζί επανήλθε μετά από καιρό στο αριστερό άκρο.

Με διάταξη 4-5-1 η ομάδα μας επιχείρησε να ελέγξει από την αρχή τον αγώνα κάτι που πέτυχε εν μέρει αφού είχε κατοχή χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητική. Το βάρος των προσπαθειών έπεσε στη δεξιά πλευρά όπου βρισκόταν ο Χαραλαμπίδης ο οποίος όμως ήταν στενά μαρκαρισμένος. Ο Απόλλωνας με το πέρασμα του χρόνου άρχισε να γίνεται απειλητικός και να βγάζει αρκετούς παίκτες στην επίθεση. Αυτό επέτρεψε στην ομάδα μας να βρει κενούς χώρους με αντεπιθέσεις έφτασε δυο φορές κοντά στο γκολ αλλά ο Ονουάτσι ήταν άστοχος.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα ήρθε το γκολ του Μιροσάβλιεβιτς ο οποίος «κρέμασε» τον Σβαλόφκσι για να κάνει το 1-0. Αξίζει να αναφερθεί ότι στην αρχή της φάσης και λίγο έξω από τα καρέ του Χιώτη, ο Κόντης κέρδισε χωρίς φαουλ την μπάλα από τον Μπαμπαγκίντα.

Στην επανάληψη οι όποιες διαθέσεις του Απόλλωνα για να αντιδράσει κόπηκαν πολύ νωρίς αφού στο 48′ ο Ονουάτσι καλά τοποθετημένος στην μικρή περιοχή εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χαραλαμπίδη και με πλασέ έκανε το 2-0. Οι Λεμεσιανοί διαμαρτυρήθηκαν κάπως και όπως φάνηκε από τον τηλεοπτικό φακό ο παίκτης μας ήταν λίγα εκατοστά μπροστά από τον αμυντικό.

Ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί αφού το ΑΠΟΕΛ έδειξε από την αρχή του αγώνα την απαιτούμενη σοβαρότητα. Παρά το ότι δεν είχαμε πολύ καλή απόδοση, είμασταν αποτελεσματικοί και στο 55′ το σκορ πήρε διαστάσεις. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ονουάτσι που αυτή τη φορά βρήκε χρόνο να κάνει αυτά που έπρεπε μέσα στην περιοχή και το 3-0 ήταν γεγονός.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 3-1 στο 59′ με απευθείας φαουλ του Σαγκοι αλλά οι οποιες σκέψεις του για κάτι καλύτερα θάφτηκαν το επόμενο λεπτό όταν ο ίδιος παίκτης αποχώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα λεπτά που απέμειναν οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την μπάλα ενώ εμείς επιχειρήσαμε να κλείσουμε τους διαδρόμους προς την εστία του Χιώτη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτούμε πίεση ενώ ο Μπρούσερ έδιωξε σε μια φάση την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει το τέρμα.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε στον αγώνα αρχικά τον Φλορέα αφού ο Χατζί ένιωσε ενοχλήσεις και στη συνέχεια τον Σατσιά στη θέση του Πίντο για να λειτουργήσουμε καλύτερα μεσοαμυντικά. Ο Απόλλωνας με εξαίρεση τη φάση με τον Μπρούσερ δεν μπόρεσε να απειλήσει ενώ στις καθυστερήσεις ο Αλεξάνδρου που μπήκε ως αλλαγή έκανε με πλασέ το 4-1.

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Σεγκιρί, Κόντης, Χατζί (69′ Φλορέα), Μοράις, Μπρούσερ, Πίντο (82′ Σατσιάς), Χαραλαμπίδης, Μιροσάβλιεβιτς, Ονουάτσι (88′ Αλεξάνδρου)

Λίγος ο κόσμος
Προβληματική μπορεί να χαρακτηριστεί η προσέλευση του κόσμου μας αφού δεν πρέπει να ξεπέρασαν τους έξι χιλιάδες όσοι βρέθηκαν στο ΓΣΠ. Η ανατολική κερκίδα ήταν σχεδόν άδεια, ο κόσμος στη νότια ήταν επίσης πολύ λίγος ενώ και στη δυτική υπήρχαν αρκετά άδεια καθίσματα. Ας ελπίσουμε ότι η νίκη θα αποτελέσει λόγω να αναθεωρήσουν κάποιοι τη στάση τους.