ΑΠΟΕΛ Vs Hapoel Be’er Sheva 3-1

Ένας αποφασιστικός και αποτελεσματικός ΑΠΟΕΛ έκανε αυτό που έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο και ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ πέτυχε την πολυπόθητη πρόκριση. Το αποτέλεσμα δεν ανταποκρίνεται στο βαθμό δυσκολίας του αγώνα αφού η νευρικότητα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της ομάδας μας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Τα δυο γκολ του Σόουζα και οι ισάριθμές ασιστ του Κάζου που βρήκε μάλιστα τον τρόπο να σκοράρει ήταν τα καθοριστικά αφού μετά το 60 η ομάδα μας κυριάρχησε πλήρως.

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν την μάχη του κέντρου και την Χαποελ Μπερ Σεβα να είπα ο πιο επιθετική. Αυτό οδήγησε πολύ νωρίς σε μια άψογη αντεπίθεση στο 11 οταν οΣάλαι πήρε την πάσα από τον Ζαχίντ, δεν έκανε καλό κοντρόλ αλλά σε δέυτερο χρόνο έκανε το πλασέ και η μπάλα κόπηκε από αμυντικούς προ της γραμμής τέρματος.

Η αντίδραση της Χαποελ ήταν ένα γκολ που ήρθε από το πουθενά και κρίνεται ως ένα ακόμα δώρο της ανεπαρκέστατος αμυντικής γραμμής. Στο 16 η κακή συνεννόηση των Τάμαρι και Νσούε βρήκε εκτός ισορροπίας την άμυνα με τους με κεντρικούς αμυντικούς να τοποθετούνται λανθασμένα και τον Μπασάντ εντελώς μόνο να κάνει το πιο εύκολο πλασέ της ζωής του.

Το 0-1 έκανε ακόμα πιο νευρική την ομάδα μας που πλέον έπρεπε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου που αμυνόταν σε μισό γήπεδο. Με τον Ζαχιντ να μην μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά το βάρος έπεσε στους Τάμαρι και Ντε Βινσετι οι προσπάθειες των οποίων όμως δεν ήταν οι καλύτερες.

Στο 31 ο Αργεντινός βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του δεν ήταν εύστοχο ενώ υπήρχαν σε ακόμα πιο πλεονεκτική θέση οι Ζαχιντ και Σαλαι.

Με τους Ισραηλίτες να ελέγχουν το ρυθμό και την ομάδα μας να βγάζει όλη τη νευρικότητα που μπορούσε το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βαντερμαν να μας σώζει κυριολεκτικά όταν απέκρουσε το πλασέ επιθετικού σε μια φάση που φανέρωσε τις αμυντικές αδυναμίες του Καζού.

Η απάντηση μας ήταν μια πολύ ξεκάθαρη ευκαιρία στο 53 με τον Σαλάι πλασάρει και τους αμυντικούς να αποκρούουν σωτηρία. Στο 63 όμως ήρθε το γκολ. Μετά από κόρνερ του Ντε Βινσετι και μελέ στην περιοχή ο Καζού με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το σκορ πρόκρισης για τον ΑΠΟΕΛ ανάγκασε τους Ισραηλίτες να σταματήσουν τις καθυστερησεις και να επιτεθούν γεγονός που στο 74 έφερε την πρώτη αλλαγή με τον Γκέντσογλου να αντικαθιστά τον Ζαχιντ.

Η προσπάθεια του αντιπάλου να ανατρέψει τα δεδομένα έδωσε την ευκαιρία να δημιουργηθούν τα κενά που ήθελε ο Τάμαρι έτσι στο 79 ο Ιορδανος έκανε μια επέλαση κι την κατάλληλη στιγμή κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα που απέκρουσε ασταθώς και στην επιστροφή ο Σοουζα με πλασέ την έστειλε στο δίκτυα.

Το 2-1 ήταν γεγονός και το ζητούμενο πλέον ήταν η διαχείριση του και μέσα σε αυτά τα πλαίσια πέρασε στον αγώνα και Μιλανοφ στη θέση του Τάμαρι ενώ ο κύκλος των αλλαγών ολοκληρώθηκε στο 89 με την είσοδο του Ιωάννου στη θέση του Σαλαι.

Ο κορυφαίος Σόουζα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-1 όταν έκανε γκολ την ασιστ του Καζού.

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι (3η), Ιωάννου

Βάτερμαν, Νσούε, Κάζου, Σόουζα, Σάλαι (89΄ Ιωάννου), Αλ Τάμαρι (83΄ Μιλάνοφ), Ζαχίντ (75΄ Γκέντσογλου), Ντε Βινσέντι, Μοράις, Βούρος, Καρλάο