ΑΠΟΕΛ Vs Δόξα 4-1

Η ομάδα μας έκανε το καθήκον της και μετά από 4 χρόνια θα δώσει το παρών της στον τελικό κυπέλλου αφού το σκορ του πρώτου αγώνα κάνει διαδικαστικού χαρακτήρα τον επαναληπτικό με τη Δόξα. Χρειάστηκε να μας ισοφαρίσουν στο 62 για να πάρουμε μπρος αλλά και να επιστρατευτούν οι Μαντούκα, Μοράις και Αλωνεύτης οι οποίοι πέρασαν ως αλλαγή ένας λεπτό προηγουμένως αλλά ας είναι!

Το πλάνο του Δώνη

Ο προπονητής μας προχώρησε σε ριζικές αλλαγές προσώπων όσον αφορα την αρχική εντεκάδα γεγονός που έφερε και αλλαγή στη διαταξη αφού προτιμήθηκε η διάταξη με ένα επιθετικό (Σιέρινταν) και ενισχυμένο κέντρο. Ο Μπενασούρ επανήλθε μετά από καιρο με καθήκοντα οργανωτικού μέσου ενώ στα δυο άκρα ηταν οι Αλεξάνδρου και Χαραλαμπίδης. Ο Μοράις έμεινε στον πάγκο και ο παρτενέρ του Βινίσιους δεν ηταν ο Αρτυματάς αλλά ο Γκόμες σε μια κίνηση που κρίθηκε ως μη αναμενόμενη. Τέλος ουσιαστικές ηταν και οι αλλαγές στην αμύνα με τους Σολωμού και Πιπίνη να καλύπτουν τα δυο άκρα.

Από το πρώτο λεπτό επιβεβαιώθηκε οτι η ομάδα μας θα είχε την εδαφική υπεροχή με τη Δόξα να αμύνεται με πολλούς παίκτες στο δικό της γήπεδο  σε μια προσπάθεια να κλείσει του διαδρόμους προς την εστία της.

Η εδαφική υπεροχή έφερε στο 11 την πρώτη καλή φάση αλλά στη συνεχεια δεν βγήκαν φάσεις μεχρι το 20 που ηρθε το γκολ. Ο Μπενασούρ που μέχρι τότε δεν φάνηκε καθόλου επέδωσε μια ασίστ στον Αλεξάνδρου που πλάσαρε με επιτυχία για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-0 επέδωσε στην ομάδας μας το γρήγορο και σημαντικό γκολ που ήθελε προκειμένου να θέσει τις βάσεις για σκορ πρόκρισης αλλά η συνέπεια δεν ηταν καλή αφού δεν είχαμε καλό ρυθμό με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν καν πι προϋποθέσεις για κατι καλό.

Η Δόξα με τη σειρά της προσπάθησε να επιτεθεί χωρίς ως να μπορεί να απειλήσει την εστία του Χιώτη, εντός από ενα μακρινό σουτ που δεν δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα μας. Με αυτα τα δεδομένα δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι ετσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ μας σκορ.

Το δευτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομαδα μας αφού η νωθρότητα ηταν το κύριο χαρακτηριστικό των παικτών γεγόνος που έδωσε την ευκαιρία στη Δόξα μα κρατήσει περισσοτερο την μπάλα και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Τα ανησυχητικά σημάδια ανάγκασαν τον Δώνη να προχωρήσει σε τρεις ταυτόχρονες αλλαγες στο 60 με τους Αλωνεύτη, Μοράις και Μαντούκα να περνούν στη θέση των Πιπίνη, Μπενασούρ και Σιέρινταν αντίστοιχα αλλά στο επόμενο λεπτό Ριρης το γκόλ για τη Δόξα.

Ηταν μια φάση όπου ολόκληρη η αμυντικη μας γραμμή πιάστηκε στον ύπνο έτσι ο Ράμος βρέθηκε προκλητικά αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα του Χιώτη.

Για καλή μας τύχη η αντίδραση ηταν άμεση ετσι στο 65 μετά απο μελέ στην περιοχή της Δόξας η μπάλα κατέληξε στον Ολιβειρα που μια βολίδα από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι αλλάγες και η ανάγκη να δείξουμε την απαιτούμενη σοβαρότητα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη συνεχεια περσι στο 72 ηρθε και τρίτο γκολ που έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα ενοψει του επαναληπτικού οταν ο Χαραλαμπιπδης κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα μετά την ασιστ του Μαντούκα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Υπήρξε όμως και συνεχεια αφού τρία λεπτά αργότερα έγινε το 4-1. Στο 75 ο Μοραις προωθήθηκε και με παράλληλη πάσα έστειλε την μπαλα στον Χαραλαμπίδη που με πλασέ κάρφωσε για δεύτερη φορα τον τερματοφύλακα για να διαμορφώσε το τελικό σκορ.

Χιώτης, Σολωμού, Κακά, Ολιβέιρα, Πιπίνης (61′ Αλωνεύτης), Βινίσιους, Γκόμες, Μπενασούρ (61′ Μοράις), Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Σέρινταν (61′ Μαντούκα)