ΑΠΟΕΛ Vs Δόξα 5-1

Το σερί νικών συνεχίζεται και το -1 από την κορυφή είναι γεγονός. Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Αελ και βλέπει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία και δυναμική τη συνέχεια. Με τον Αλωνεύτη να πετυχαίνει χατ τρικ και τον Μαντούκα να πετυχαίνει τα άλλα δυο η ομάδα μας πέτυχε μια μεγάλη σε έκταση νίκη που είχε σαν κύριο χαρακτηριστικό την αποτελεσματικότητα των παικτών του Δώνη. Το πλάνο

Ο Δώνης παράταξε την ομάδα στον σχηματισμό 4-4-2 με τους Ντε Βινσέτι και Μαντούκα επιθετικό δίδυμο, έχοντας στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής τους Αλωνεύτη και Χαραλαμπίδη. Η μίνι εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα αφορούσαν την αμυντική γραμμή όπου οι Αμορίν και Πιπίνης προτιμήθηκαν αντί των Κακά και Αντωνιάδη. Κατά τα άλλα ήταν τα αναμενόμενα πρόσωπα με τους Μοράις και Βινίσιους στον κεντρικό άξονα, ενώ ο Πάρντο επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια.

Η πρωτη καθοριστική φάση στην μετέπειτα εξέλιξη του αγώνα έγινε μόλις στο 2 όταν η Δόξα έμεινε με δέκα παίκτες μετα που ο Ματέο ανέτρεψε τον Αλωνεύτη. Ο Σκαπούλλης έδειξε την κόκκινη στον τερματοφύλακα της Δόξας με τον Μορφή να περνά στη θέση του Πεδριτο.

Δεν άργησε όμως να έρθει και απο πλευράς μας η πρώτη αναγκαστικη αλλαγή οταν στο 20 ο Πιπίνης αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Αλεξάνδρου. Μεχρι το σημείο αυτό η υπεροχή μας ήταν φλύαρη αφού δεν μπορέσαμε να εξασκήσουμε πίεση που θα έφερνε το γκολ.

Ολα όμως άλλαξαν με το που ήρθε το γκολ στο 22 αφού η συνέχεια ήταν καταιγιστική για την ομαδα μας. Στο λεπτο αυτό ο Σερτζιο με άψογη εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μορφή να αποκρούσει με υπερένταση, με την μπαλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή ο Αλωνεύτης να την στέλνει με κεφαλια στα δίκτυα.

Το γκολ βοήθησε αφού σταδιακά η ομάδα ανέβασε την απόδοση της και στο 36 ήρθε το γκολ που έκρινε τον αγώνα όταν μετά από ασιστ του Μοράις ο Αλωνεύτης βρέθηκε απέναντι από τον Μορφή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-0.

Το προβάδισμα με δυο γκολ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση και αφού χάθηκαν δυο μεγάλες ευκαιρίες ήρθε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο όταν μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς και ασιστ του Χαραλαμπίδη ο Μαντούκα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Με αυτά τα δεδομένα το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το ζητούμενο ήταν οι παίκτες που θα έπαιρναν χρόνο συμμετοχής και το τελικό σκορ. Με την έναρξη του ημιχρόνου ο Σαντίν πέρασε στη θέση του Μοράις με τον Πορτογάλο να πέρνα μετά από καιρό ανάσες.

Το 52 ο Αλωνεύτης πέτυχε το τρίτο του τέρμα που ήταν και το πιο εντυπωσιακό όταν με εντυπωσιακό τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μορφή για τέταρτη φορά. Οι γκολάρες συνεχίστηκαν για λογαριασμό όμως της Δόξας έτσι στο 56 ο Αντόνιο με ένα φοβερό σουτ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πάρντο.

Η ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 63 όταν ο Σαντίν κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω από φοβερά πλεονεκτική θέση.

Η τελευταία αλλαγή έγινε στο 62 όταν ο Μπενασούρ πέρασε στη θέση του Ντε Βινσέτι με τον Αργεντινό να αποχωρεί εκνευρισμένος λόγω της αδικαιολόγητης κίτρινης που δέχτηκε λίγα λεπτά προηγουμένως.

Στο 73 το σκορ πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αφού ο Μαντούκα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα όταν πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και την κατάλληλη στιγμή με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μορφή για να διαμορφώσει το τελικό 5-1.

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι, Βινίσιους (4η)

Πάρντο, Σέρτζιο, Πιπίνης (22΄ Αλεξάνδρου), Αμορίν, Ολιβέιρα, Βινίσιους, Μοράις (46΄ Σαντίν), Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Ντε Βινσέντι (61΄ Μπενασούρ), Μαντούκα