ΑΠΟΕΛ Vs Ενπ 3-0

Η καλή απόδοση του πρώτου ημιχρόνου και τα δυο γκολ που σημειώθηκαν σε αυτό το διάστημα ήταν αρκετά για να επιστρέψουμε στις νίκες. Η καλή εικόνα και τα ενθαρρυντικά μηνύματα αυτού του διαστήματος χάλασαν στην επανάληψη.

Και αυτό γιατί το δεύτερο ημίχρονο αποδείχτηκε αγγαρεία για τους παίκτες παρά τις φωνές και τις προσπάθειες του Τραμετσάνι.

Η απουσία του Τάμαρι δεν φάνηκε όσο αναμέναμε λόγω των όσων έγιναν στο πρώτο ημίχρονο αλλά σε έναν ακόμα αγώνα φάνηκε η δυσκολία του Ρέζα να τελειώσει φάσεις. Δύο μέσοι (Νατέλ, Εφραίμ) και ένας αμυντικός έδωσαν τις λύσεις σκοράροντας αλλά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Από την αρχή επιβεβαιώθηκε το σενάριο που ήθελε την ομάδα μας να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας σε μια προσπάθεια να φτάσει στο γκολ το συντομότερο δυνατό. Η οργάνωση του παιχνιδιού περνούσε από τους ακραίους αλλά και τον Ζαχίντ. Έχοντας ένα πολυδιάστατο τρόπο ανάπτυξης άρχισαν να δημιουργούνται ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 10 όταν ο τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Ζαχίντ ενώ στο 17 ο Ρέζα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ήταν άστοχος. Με τον Ιρανό να είναι μέσα στις φάσεις αλλά να μην τις τελειώνει ο χρόνος άρχισε να περνά αλλά η λύση ήρθε από το πόδι του Νατέλ.

Στο 26 ο Βραζιλιάνος δέχτηκε πάσα από τον Ρέζα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά που χτύπησε και πάνω σε αμυντικό. Το 1-0 έκανε πιο εύκολη τη συνέχεια αφού οι παίκτες του Τραμετσάνι έπαιξαν ακόμα πιο ελεύθερα.

Το Παραλίμνι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά κάποια εύκολα λάθη που έγιναν από πλευράς μας δεν ήταν αρκετά για να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Οι εναλλαγές θέσεων για τους Ζαχίντ και Εφραίμ βοήθησε ενώ οι δυο ήταν οι πρωταγωνιστές του δεύτερου γκολ. Στις καθυστερήσεις ο πρώτος σέρβιρε μετά από εκτέλεση φαουλ στο δεύτερο ο οποίος ερχόμενος πίσω από την άμυνα έπιασε ένα εξαιρετικό σε ακρίβεια και δύναμη πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Έχοντας το 2-0 ως ασπίδα το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά αφού τα πρώτα 15 λεπτά τα πολλά λάθη ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του ΑΠΟΕΛ. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα αλλά και να επιτεθούν.

Με την ομάδα να έχει κοπεί στα δυο και τον Ρέζα να μην μπορεί να αποδώσει ως επιθετικός κορυφής, ο Τραμετσάνι αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη κίνηση από τον πάγκο. Στο 64 ο Αλωνεύτης αντικατέστησε τον Εφραίμ που φάνηκε να μένει από δυνάμεις ενώ στο 67 έγινε και η δεύτερη με τον Ντε Βινσέτι να περνά στη θέση του Ζαχίντ.

Η εικόνα δεν άλλαξε αλλά στο 87 ο Ιωάννου προωθήθηκε στην εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Γκέντσογλου

Ρομό, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Γκέντσογλου, Ζαχίντ (67 Ντε Βινσέτι), Νατέλ, Εφραίμ (64΄ Αλωνεύτης), Ρέζα (84 Ντελατόρε)