ΑΠΟΕΛ Vs Σαλαμίνα 4-0

Πήρε μπρος για τα καλά η ομάδα μας αφού παίζοντας καλά και σοβαρά έκανε εύκολο το απόγευμα απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Παρά το ότι η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έχασε μεγάλες ευκαιρίες ήταν ο ΑΠΟΕΛ αυτός που έφτασε στο ζητούμενο εκμεταλλευόμενος την αποτελεσματικότητα των παικτών του.

Τα δυο γκολ πριν την ανάπαυλα αποδείχτηκαν καθοριστικά αφού στην επανάληψη ο αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το ξεκίνημα ήταν απρόσμενα έντονο αφού η μπάλα έφτανε με μεγάλη ευκολία μπροστά στα καρέ των δυο ομάδων με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ξεκάθαρες και μεγάλες ευκαιρίες για τις δυο ομάδες. Στο 4 ο Βαντερμαν απέκρουσε σωτηρία την μπάλα στην κεφάλια του Κιγκσλει ενώ η απάντηση από πλευράς μας ήρθε στο 6 όταν ο Νατέλ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Βεσελοφσκι απέκρουσε.

Ο Τάμαρι πήρε σειρά και στο 10 έχασε μεγάλη ευκαιρία ενώ η απάντηση της Νέας Σαλαμίνας ήταν ένα σουτ στο 12 με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Με το πέρασμα του χρόνου η ομάδα μας μπόρεσε να λειτουργήσει καλύτερα στο αμυντικό κομμάτι και στο 29 ήρθε η πρώτη καθοριστική φάση όταν ο Ζαχιντ ανατράπηκε μέσα στη περιοχή και το διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Μοραις που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 1-0 γεγονος.

Με καλη κυκλοφορία της μπάλας και γρήγορες μεταβιβάσεις καταφέραμε να ελέγξουμε το ρυθμό και στο 38 ηρθε και δεύτερο γκολ. Ο Καζού έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μιντίκκης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να γίνει το 2-0.

Έχοντας πλέον ισχυρό προβάδισμα το ζητούμενο ήταν η σωστή διαχείριση και ιδανικά ένα τρίτο γκολ που θα τελείωνε οριστικά τον αγώνα. Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ έχασε δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να τελειώσει τον αγώνα αλλά οι Τάμαρι και Νσούε δεν λειτούργησαν σωστά.

Η πρώτη αλλαγή άργησε να γίνει και αφορούσε τον Μπάλογκ ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 74 καταφέροντας να κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία του.

Τα τελευταία λεπτά έφεραν ακόμα δύο τέρματα με τον Νσούε να χρίζεται και πάλι σκορερ όταν στο 80 με κεφαλιά έκανε το 3-0 ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντε Βινσέτι εκμεταλλεύτηκε την ασιστ του Μπάλογκ και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κίτρινες: Νσουε

Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο (88΄ Βούρος), Ιωάννου, Νσούε, Καζού, Μοράις (80΄ Γκέντσογλου), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (74΄ Μπαλόγκ), Τάμαρι