ΑΠΟΕΛ Vs Ομόνοια 4-1

Η ομάδα μας πέτυχε το στόχο της αφού ήταν ανώτερη από το παράρτημα και με τη νίκη μείωσε τη διαφορά από τον Απόλλωνα που προσωρινά βρέθηκε στο +5. Οι τραυματισμοί των Αντωνίου και κυρίως του Καρλάο βρίσκονται πλέον στο επίκεντρο όλων αφού η προσοχή στρέφεται στους αγώνες που ακολουθούν.

Πρόβλημα που δεν λέει να περιοριστεί είναι και οι αχρείαστες κίτρινες που επιδιώκει και δέχεται ο Εμπεσίλιο που θα χάσει τον αγώνα με την Αεκ.

Ο αντίπαλος ήταν αυτός που έδειξε να ξεκινά τον αγώνα με περισσότερη διάθεση και επιθετικούς προσανατολισμούς, γεγονός που οδήγησε σε δυο φάσεις. Στην πιο σημαντική στο 10 ο Χριστοφή έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Πέρεθ πέτασε καταφέρνοντας να διώξε την μπάλα που κατευθυνόταν στα δίκτυα.

Στην εξέλιξη της φάσης η ομάδας μας έφτασε στο ζητούμενο αφού η πάσα του Λάγο βρήκε τον Σόουζα σε θέση βολής και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γρήγορο 1-0 έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε έστω και αν δεν μπορέσαμε μέχρι εκείνο το σημείο να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας. Το γκολ επέτρεψε στην ομάδα μας να ελέγξει στη συνέχεια το ρυθμό του αγώνα με την Ομόνοια να δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει.

Μετά που ο Εμπεσίλιο έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία ήρθε και το δεύτερο γκολ. Στο 22 ο Νσούε μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Σάλαι ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Το ισχυρό προβάδισμα δεν έμελλε όμως να διαρκέσει μέχρι το ημίχρονο αφού μετά που ο Αντωνίου έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ η Ομόνοια από το πουθενά μείωσε στο σκορ.

Αυτό έγινε στο 39 όταν ο Τζαϊλσον με ένα ξερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Πέρεθ. Το 2-1 δημιούργησε νέα δεδομένα αφού η Ομόνοια παρέμεινε ζωντανή.

Προτού μειώσει ο Μπαλταζάρ αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή με τον Μακρή να αντικαθιστά τον τραυματία Αντωνίου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες με τα πολλά φάουλ να είναι το κύριο χαρακτηριστικό ενώ ο τρόπος που εξελισσόταν ο αγώνας έδειχνε να βολεύει τον αντίπαλο.

Όταν μάλιστα ο Καρλάο αποχώρησε τραυματίας στο 61 με τον Βούρο να περνά στη θέση του έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο ότι ο ΑΠΟΕΛ θα έπρεπε να ζοριστεί και να προσπαθήσει πραγματικά για να αποφύγει τα χειρότερα.

Ο Εμπεσίλιο που δέχτηκε ακόμα μια αχρείαστη κίτρινη κάρτα ήταν ο πρωταγωνιστής στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν στο 67 είδε τον Μιχαήλοφ να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του. Η απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση με τον Χριστοφή να αστοχεί στο 68.

Ένα καλό δεκάλεπτο για την ομάδα μας έφερε την πίεση και τις ευκαιρίες με την πιο μεγάλη να γίνεται στο 75 όταν ο Σόουζα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Η πολύ καλή παρουσία έφερε αποτέλεσμα όταν στο 82 ο Εμπεσίλιο με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το 3-1 που έκρινε τον αγώνα. Στις καθυστερήσεις ο Νσουε με απευθείας εκτέλεση φαουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Κίτρινες: Εμπεσίλιο

Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Καρλάο (62΄ Βούρος), Πολιάκοφ, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Αντωνίου (37΄ Μακρής), Σάλαϊ, Ποτέ (85΄ Ντελατόρε)