ΑΠΟΕΛ Vs Schalke 1-4

Ανέφικτος αποδείχτηκε ο στόχος για ένα καλό αποτέλεσμα μέσα στην έδρα μας εναντίον της Σάλκε αφού το τελικό σκορ δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων. Το καλό ξεκίνημα δεν ήταν αρκετό αφού η αποτελεσματικότητα των Γερμανών σε συνδυασμό με τα μεσοαμυντικά λάθη έφεραν το 0-3 τα πρώτα 40 λεπτά. Τα πάντα κρίθηκαν σε χρόνο ρεκόρ έτσι ο αγώνας είχε στο τέλος διαδικαστικό χαρακτήρα με τον κόσμο να επικεντρώνεται μέσω συνθημάτων στον επικείμενο αγώνα με την ΑΕΛ. Στο δεύτερο ημίχρονο επιχειρήσαμε να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα και εν μέρει τα καταφέραμε αλλά και πάλι η Σάλκε με ένα γκολ σκότωσε τις προσπάθειες μας για ένα τιμητικό σκορ.

Και όμως κανένας δεν προδίκαζε τη συντριβή αφού τα πρώτα 20 λεπτά ήταν πλήρως ισορροπημένα με την ομάδα μας να προσπαθεί σταδιακά να γίνει διεκδικητική αφού κατάφερε να έχει τον έλεγχο στο κέντρο. Τα πάντα ανατράπηκαν στην πρώτη οργανωμένη επίθεση των Γερμανών αφού στο 23′ ο Βέστερμαν βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασε νίκησε τον Μορφή.

Το 0-1 ήταν τεράστιο σοκ για όλους που όχι μόνο δεν καταφέραμε να το ξεπεράσουμε αλλά τα πράγματα έμελλε να γίνουν χειρότερα. Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο ηχηρό χαστούκι αφού η Σάλκε παρέδωσε εκ νέου μάθημα συνδυασμών και αποτελεσματικότητας. Ο Ράκιτιτς ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση βολής και με ένα αριστοτεχνικό πλάσε δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μορφή.

Το πράγμα ξέφυγε εντελώς τρία λεπτά αργότερα όταν οι Γερμανοόι εκμεταλεύτηκαν εκ νέου τους κενούς χώρους και με τη βοήθεια της τύχης αυτή τη φορά έκαναν το 0-3. Ο Σάτσεζ επιχείρησε κάτι σαν σέντρα-σουτ η μπάλα χτύπησε στον Χατζί άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Μορφή.

Ο αγώνας είχε κριθεί και το ζητούμενο πλέον ήταν να βελτιωθούμε για να περιορίσουμε το δείκτη του σκορ.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί έδειξαν ευχαριστημένοι με τη ροή του αγώνα και κάπου χαλάρωσαν και σε συνδυασμό με τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς το ΑΠΟΕΛ έδειξε να επανακτά την πρωτοβουλία. Αλεξάνδρου και Μιροσάβλιεβιτς πέρασαν στον αγώνα στη θέση των Πουρσαϊτίδη και Ζεβλάκοφ αντίστοιχα και βοήθησαν την μεσοεπιθετική γραμμή. Ο Μπρόερς που μέχρι τότε αγωνιζόταν στο κέντρο δίπλα στον Μοραίς πήρθε θέση στο κε΄ντρο της άμυνας και το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 71′ με τον Μιροσάβλιεβιτς, ενώ προηγουμένως είχαμε δοκάρι από φάουλ του Μπρόερς.

Το γκολ βοήθησε και ψυχολογικά αφού οι παίκτες μας επιδίωξαν και δεύτερο γκολ αλλά και πάλι σε μια αντεπίθεση οι Γερμανοί μας τιμώρησαν. Η άμυνα μας βρέθηκε ανοικτή και ο Άλντιντοπ με ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1- 4.

Συμπερασματικά αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι υποκύψαμε στην ανωτερότητα μιας ομάδας που συγκαταλέγεται ανάμεσα στις καλύτερες της Ευρώπης. Όταν δε μας τιμωρούν για τα όποια λάθη μας ομάδες στην Κύπρο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνουν και οι Γερμανοί που έχουν φήμη σε αυτό.

Από την ομάδα μας πάλεψαν περισσότερο οι Χαραλαμπίδης και Χρίστου ενώ καλά υπό τις περιστάσεις πήγε στο κέντρο ο Μπρόερς.

Μορφής, Χατζί, Πουρσαϊτίδης (63′ Αλεξάνδρου), Κόντης, Χρίστου, Μοραίς, Μπρόερς, Χαραλαμπίδης, Κοσόφσκι (82′ Ονουάτσι) , Πίντο, Ζεβλάκοφ (63′ Μιροσάβλιεβιτς)

Συγκινητικός ο κόσμος
Οι οκτώ περίπου χιλιάδες οπαδοί μας δημιούργησαν μια εκπληκτική υπό τις περιστάσεις ατμόσφαιρα αφού ούτε και μετά το 0-3 δεν σταμάτησαν να τραγουδούν, ενώ στην ανάπαυλα χειροκρότησαν τους παίκτες θέλοντας να τους τονώσουν το ηθικό.