ΑΠΟΕΛ Vs Slavia 2-0

Η ομάδα μας έκανε το πρώτο και ιδανικά σημαντικότερο βήμα για να βρεθεί στους ομίλους του Champions League. Τα δύο γρήγορα γκολ ήταν μια μεγάλη παρακαταθήκη την οποία διαχειριστήκαμε καλά στη συνέχεια παρά την πίεση της Σλάβια.

Ο Βατερμαν οποτε χρειάστηκε ήταν κέρβερος και με τις αποκρούσεις του κατάφερε να περάσουν απαρατήρητα τα λάθη της μεσοαμυντικής γραμμής που είχε προβλήματα στο μεγαλύτερο Διάστημα του αγώνα.

Ο αγώνας

Οι παικτες έκαναν κατι παραπάνω από πράξη την προτροπή του Δώνη να μπουν δυνατά στον αγώνα αφου πριν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό ηρθε το γκολ. Αυτό έγινε οταν μετα απο κόρνερ του Εμπεσιλιο ο Ντε Καμαργκοε πλασέ πρόλαβε τους αμυντικούς και την εστειλε στα δίκτυα.

Το 1-0 έδωσε στην ομάδα την επιπλέον δυναμική που ήθελε, επηρέασε σε μεγάλο βαθμο τους Τσέχους και στο 10 λεπτό ηρθε η δευτερη έκρηξη. Πρωταγωνιστής της ο Αλωνευτης που μετα από ασίστ του Εμπεσιλιο εκανε ενα τρομερό ψιλοκρεμαστό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Το 2-0 ηταν ονειρικό και το ζητούμε πλεον ηταν η σωστή διαχείριση του.

Με την πάροδο του χρόνου η Σλάβια αρχισε να βρίσκει τα πατήματα της ενώ οι δικοί μας έδωσαν χώρο με αποτελεσμα ο έλεγχος να περάσει στους φιλοξενούμενους.

Αναπόφευκτα άρχισαν να γίνονται και επικίνδυνοι και στο 36 ο Βατερμαν απεκρουσε το δυνατό σουτ του Φριντριχ. Ο Ορ δεν μπορούσε να βοηθήσει αγωνιζόμενος στο δεξί άκρο γεγονός που εφερε την εσωτερική αλλαγή με τον Αλωνεύτη στα τελευταία λεπτά προκειμενου να λειτουργήσουμε καλυτερα μέχρι το ημίχρονο.

Η αρχή του δεύτερου ηταν στο ίδιο μοτίβο ετσι στο 51 ο Δώνης εκανε την αλλαγή που ψηνόταν απο ώρα με τον Εφραιμ να αντικαθιστά τον Ορ.

Η υπέροχη και πίεση της Σλάβια συνεχίστηκε και στο 59 μετά από λάθος του Μοράις, ο Σκόντα έκανε το σουτ με τον Βάτερμαν να αποκρούει σε κόρνερ.

Με την κατάσταση να μην βελτιώνεται σε ουσιαστικό βαθμο στο 68 έγινε και η δευτερη κίνηση με τον Φαριας να περνά στη θεση του Αλωνεύτη σε μια προσπάθεια να λειτουργήσει καλυτερα η μεσαία γραμμή.

Η κατοχή των Τσέχων ηταν διαχειρίσιμη αλλα και αγχωτική αφού στα τελευταία λεπτά δημιούργησαν και έχασαν δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες με τον Βάτερμαν να κάνει το κάτι παραπάνω.