ΑΠΟΕΛ Vs ΤNS 3-0

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το ζητούμενο αφού το κακό πρώτο ημίχρονο δεν στοίχισε. Το γρήγορο σχετικά γκολ στην επανάληψη ήταν η λύση στην αποτελεσματική τακτική των Ουαλών που μας προκάλεσε πολλά προβλήματα μέχρι εκείνο το σημείο.

Ίσως και ανέλπιστα το γκολ που έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση ήρθε από τον Αλεξάνδρου ο οποίος έδωσε και την ασιστ στον Πιέρο στο δεύτερο γκολ. Το πρώτο γκολ έπαιξε καταλυτικό ρόλο αφού στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε πλήρως, έχασε ευκαιρίες αλλά πέτυχε άλλα δυο τα οποία έδιωξαν για τα καλά το άγχος.

Το πλανο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας επιφύλαξε μια μεγάλη έκπληξη όσον αφορά το αρχικό σχήμα αφού προτίμησε τον Σέρτζιο αντί του Μιλάνοφ. Αυτό δεν έγινε για να μετακινηθεί στο αριστερό άκρο ο Βούλγαρος αφού εκεί παρέμεινε ο Αλεξάνδρου αλλά γιατί ο Πορτογάλος κρίθηκε πιο έτοιμος από τον Βούλγαρο.

Κατά τα άλλα το 4-1-4-1 είχε τον Μοράις μπροστά από το αμυντικό δίδυμο των Καρλάο και Αστίθ, ενώ λίγο πιο μπροστά του ήταν ο Βινίσιους. Η τρίαδα που λειτουργούσε ως συνδετικός κρίκος μεσαίας και επιθετικής γραμμής είχε τους Ντε Βινσέτι, Εφραίμ και Βάντερ ενώ προωθημένος ήταν ο Σωτηρίου.

Από το πρωτο λεπτό επιβεβαιώθηκε οτι θα εξελισσόταν το ίδιο σενάριο οπως και στον πρωτο αγώνα όπου η TNS αμύνονταν στο μισό γηπεδο σε μια προσπάθεια να διατηρήσει το μηδέν παθητικό. Ο ΑΠΟΕΛ ηταν πιο απαιτητικός και επιθετικός στα πρωτα στάδια του αγώνα αφού επιχείρησε να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα εκανε πιο εύκολα τα πραγματα. Αυτό ομως δεν έγινε αφού η διπλή ζώνη άμυνας των Ουαλων ηταν απροσπέλαστη

Οι προσπάθειες των Βαντερ και Εφραιμ από τα άκρα δεν είχαν αποτελεσμα αφού η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει με το σωστό τροπο στην περιοχή ενώ ούτε και από τον κεντρικό διάδρομο μπορούσαν να δημιουργηθούν ρήγματα.

Στο διάστημα 20-30 η κατοχή απο πλευράς μας ηταν ανούσια και σε συνδυασμό με τις καθυστερήσεις των Ουαλων αρχισε να δημιουργείται και άγχος σε όλους. Ο Κριστιανσεν άλλαξε πλευρές τους ακραίους μέσους και στα τελευταία λεπτά εξασκήθηκε έντονη πίεση η οποία ομως δεν εφερε το ζητούμενο.

Η πιο μεγαλη ευκαιρια έγινε στο 44 οταν μετά από σέντρα του. Αλεξάνδρου ο Σωτηρίου έπιασε την κεφάλια αλλά αμυντικός έδιωξε με υπερένταση πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στη φάση οι παικτες μας διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του αμυντικού.

Στην επαναληψη η ροη του αγώνα ηταν η ιδια με την ομάδα μας να μπαίνει και πάλι δυνατά αλλά αυτή τη φορα είδε την υπέροχη και διάθεση της να καρποφορεί. Στο 54 ο Αλεξάνδρου βρέθηκε σε θεση βολής με το σουτ του να καταλήγει στα δίκτυα μετά που η μπάλα χτύπησε και σε αμυντικό.

Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα αφου η TNS πλεον επρεπε να επιτεθεί ενώ άμεση ηταν η πρωτη κίνηση του Κριστιανσεν αφου στο 58 απέσυρε τον Βινισιους για να περάσει στη θεση του τον Μπρεσαν.

Η διάθεση των Ουαλων να επιτεθούν άνοιξε τους διαδρόμους ετσι στο 62 χάθηκε σπουδαία ευκαιρια οταν ο Σωτηρίου βρέθηκε σε θεση βολής με την μπάλα ομως να σταματά στο δοκάρι μετα το πλασέ του. Ο νεαρός ηταν πρωταγωνιστής  και στην επόμενη φάση οταν από καλή θεση δεν μπόρεσε να κανει αυτο που ήθελε. Η επιμονή  του εφερε το ποθητό αποτελεσμα στο 72 οταν μετά από μπαλιά του Αλεξάνδρου ο Σωτηρίου σταμάτησε ωραία την μπάλα και τη κατάλληλη στιγμη κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Το 2-0 έκρινε την υποθεση πρόκριση ετσι το ζητούμενο στα λεπτά που εμειναν ηταν η σωστή διαχείριση απο πλευράς μας. Στο 78 ο Ορλάντι πέρασε στη θέση του Εφραίμ ενώ ο κύκλος των αλλαγών ολοκληρώθηκε στο 85 με την είσοδο του Μιλάνοφ.

Το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις όταν ο Ντε Βινσέτι ανατράπηκε αντικανονικά με το διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και ο Αργεντινός με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το 3-0.

Βάτερμαν, Σέρτζιο (85΄ Μιλάνοφ), Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Ντε Βινσέντι, Βινίσιους (58΄ Μπρεσάν), Εφραίμ (77΄ Ορλάντι), Βάντερ, Σωτηρίου