ΑΠΟΕΛ Vs Ανόρθωση 1-1

Το γκολ του Ζε Κάρλος στις καθυστερήσεις αποκατάστησε τη δικαιοσύνη αφού αποφεύχθηκε η τρίτη φετινή ήττα από την επικείμενη πρωταθλήτρια. Η ομάδα μας όπως και στον αγώνα του δεύτερου γύρου ήταν καλύτερη, ήθελε τη νίκη αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Η Ανόρθωση εκμεταλλευόμενη τραγικό λάθος του Νικολόσκι προηγήθηκε στο 82′ και βρέθηκε λίγα δευτερόλεπτα μακριά από τη στέψη της. Ο Ζε Κάρλος όμως είχε διαφορετική άποψη…

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξε την ομάδα ο Γιοβάνοβιτς με τον Μαχλά μοναδικό προωθημένο στο 4-5-1 με τους Ζε Κάρλος και Χαραλαμπίδη στα δυο άκρα. Στο κέντρο της άμυνας προτιμήθηκαν αυτή τη φορά οι Δασκαλάκης και Μπρόερς, ενώ λίγο πιο μπροστά σε ρόλο οργανωτή ήταν ο Πίντο.

Ο αγώνας άρχισε με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει την Ανόρθωση που έδειχνε να θέλει πρώτα να διασφαλίσει το μηδέν παθητικό και μετά οτιδήποτε άλλο. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας 8′ σουτ Ζε Κάρλος ενώ η ομάδα του Κετσπάγια έδειξε ότι θα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αφού στο 19′ ο Σόσιν εκμεταλλευόμενος λάθος βρέθηκε απέναντι από τον Νικολόσκι αλλά ο Σκοπιανός απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Το πρέσιγκ των αντιπάλων μας έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Μπεκίαι και σαν αποτέλεσμα η κατοχή της μπάλας δεν οδηγούσε στην δημιουργία ευκαιριών. Ούτε από τα άκρα αλλά ούτε από τον άξονα δεν μπορούσαν να βγουν οι μπαλιές που θα έφερναν παίκτες μας σε θέση βολής.

Μοναδική εξαίρεση στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια φάση στο 43′ όταν μια σέντρα του Χαραλαμπίδη κατέληξε στον Φλορέα του οποίου το γύρισμα χτύπησε στον Κατσαβάκη και κατέληξε και πάλι στον παίκτη μας ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά. Με αυτά τα δεδομένα και με ελάχιστες φάσεις μπροστά στα καρέ των δυο ομάδων η άγονη ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ διαφορετικά αφού η ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο αποφασισμένη για το γκολ που θα έδινε το προβάδισμα. Παρόλο που η Ανόρθωση ξεκίνησε μια καλή ευκαιρία στο 48′ με τον Σόσιν, ήταν η ομάδα που πίεσε ασφυκτικά και με κάθε τρόπο επιδιώκοντας το γκολ. Παρά τις προσπάθειες των παικτών μας το γκολ δεν ερχόταν αφού οι αμυντικοί έδιωχναν έστω και τυφλά τα γεμίσματα που γίνονταν και είχαν στόχο τους Μαχλά και Ζε Κάρλος.

Το πέρασμα του χρόνου έφερε την κούραση στον Μαχλά έτσι στο 64′ ο Μιροσάβλιεβιτς πέρασε στη θέση του με τον Ζε Κάρλος να παίρνει θέση φουνταριστού επιθετικού και τους υπόλοιπους να του δίνουν στηρίγματα. Στο 69′ χάθηκε κλασσική ευκαιρία όταν ο Ζε Κάρλος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπεκιαι, πλάσαρε αλλά ο Κωνσταντίνου απόκρουσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή τέρματος.

Η πίεση και η θέληση έφεραν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία όταν στο 73′ η κεφαλιά του Μπρόερς μετά από σέντρα του Χαραλαμπίδη πέρασε μόλις έξω. Μετά το 80′ άρχισαν τα παράξενα αφού οι παίκτες μας άρχισαν να δίνουν χώρο και του φιλοξενούμενους να βγαίνουν μπροστά. Σε μια ανύποπτη φάση στο 82′ ο Νικολόσκι έκανε έξοδο στο πουθενά και η μπάλα κατέληξε στον Νικολάου που με πλασέ πάγωσε τους οπαδούς μας.

Το 0-1 ήταν γεγονός και ταυτόχρονα μια εξέλιξη που έκοψε τα πόδια των ποδοσφαιριστών μας. Ο κόσμος μη αντέχοντας το ενδεχόμενο μιας νέας ήττας άρχισε να αποχωρεί και προτού ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη ο Ζε Κάρλος σαν από μηχανής Θεός έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Δηλώσεις Ιβάν Γιοβάνοβιτς:
Ήταν ένα παιχνίδι που περίμενα ότι θα εξελιχθεί έτσι αφού η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλά οργανωμένη και εμείς εγκλωβιστήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλό παιχνίδι και ασκήσαμε μεγάλη πίεση. Είχαμε καλό ρυθμό αλλά δεν καταφέραμε να κάνουμε το γκολ, ενώ σε μια κόντρα δεχτήκαμε το γκολ. Ευτυχώς βρήκαμε τα δύναμη να αντιδράσουμε. Δεν παύω να πιστεύω ότι οι παίκτες μου από την ημέρα που ήρθα κάνουν μια μεγάλη προσπάθεια και έτσι θα συνεχίσουμε.

Νικολόσκι, Κόντης (79′ Μοραίς), Φλορέα, Μπρόερς, Δασκαλάκης, Μιχαήλ, Σατσιάς, Χαραλαμπίδης (84′ Τσόροβιτς), Πίντο, Ζε Κάρλος, Μαχλάς (64′ Μιροσάβλιεβιτς)