Απόλλων Vs ΑΠΟΕΛ 0-5

Ένα ΑΠΟΕΛ όπως δεν το έχουμε δει ξανά τα τελευταία χρόνια συνέτριψε τον Απόλλωνα και πέρασε σαν σίφουνας από το Τσίρειο. Το 0-5 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα και διαφορά στην απόδοση των δυο ομάδων αφού οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο όπου σημείωσαν τέσσερα τέρματα και ίσως μπορούσαν και για περισσότερα. Η νίκη, η απόδοση και η έκταση του σκορ δείχνουν τις τεράστιες δυνατότητες του φετινού ΑΠΟΕΛ και στέλλουν τα κατάλληλα μηνύματα σε φίλους και αντιπάλους. Το ζητούμενο που είναι η σταθερότητα στην απόδοση έγινε πράξη στο Τσίρειο και το αποτέλεσμα άφησε τους πάντες με ανοικτό το στόμα. Με τον Μαρσίνιο να κάνει μαγικά, τον Χαραλαμπίδη ουσιαστικό, τον Μοράις να κάνει τα πάντα και τον Μαντούκα σε ρόλο εκτελεστή το ΑΠΟΕΛ ήταν χάρμα οφθαλμών.

Με τρεις αλλαγές παρατάχτηκε η ομάδα μας σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα αφού πέραν του Γκριτσάροφ στο αρχικό σχήμα βρέθηκαν οι Σολωμού και Μαντούκα. Ο αγώνας ξεκίνησε επιφυλακτικά και για τις δυο μάδς οι οποίες έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στο να αμυνθούν σωστά παρά να επιδιώξουν το γκολ. Ο ενθουσιασμός του πρωτάρη έφερε στο 5 την πρώτη ευκαιρία αλλά ο Χιώτης έδειξε ετοιμότητας στην κεφαλιά του Ατόρνο. Με τους Μαρσίνιο και Χαραλαμπίδη στενά μαρκαρισμένους η ομάδα μας δυσκολευόταν να γίνει απειλητική αλλά αμυνόταν σωστά.

Την κατάλληλη στιγμή και αφού προηγήθηκε μια ευκαιρία με σουτ του Μαρσίνιο ηρθε το γκολ για την ομάδα μας. Στο 28 ο Μοραις με ωραία μπαλιά βρήκε τον Αλμειδα ο οποίος πρόλαβε τον Σβαλόφσκι ο οποίος τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής χωρίς δισταγμό σφύριξε το πέναλτι και ο Μαντούκα ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα.

Το γκολ έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε στν πρώτη ουσιαστικά οργανωμένη επίθεση. Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας δεν επηρεάστηκε και κατάφερε να πιέσει στο χώρο του κέντρο αποτρέποντας ένα δεύτερο γκολ που θα τέλειωνε τον αγώνα. Με την ομάδα μας να δείχνει ευχαριστημένη με την εξέλιξη του σκορ άφησε τα καλύτερα για το δεύτερο ημίχρονο.

Η επανάληψη άρχισε και στα 4 λεπτά ο Σολάρι αντικατέστησε τον Αλμειδα που αισθανόταν ενοχλήσεις μετά την ανατροπή του Σβαλόφσκι. Ο Απόλλωνας επιχείρησε να αντιδράσει αλλά πολύ νωρίς το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την μάχη του κέντρου που οδήγησε στον καταιγισμό επιθέσεων.

Στο 55 μετά από άψογους συνδυασμούς με πρωταγωνιστή τον Μαρσίνιο η μπάλα κατέληξε στον Μαντούκα που με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2. Ο αγώνας είχε ουσιαστικά κριθεί και όπως αποδείχτηκε το ζητούμενο ήταν που θα σταματήσει ο δείκτης του σκορ. Στο 62 ηταν η σειρά του Μαρσίνιο να χριστεί σκόρερ όταν με κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.

Η γνωστή διακοπή λόγω φωτοβολίδων δεν μπόρεσε να σταματήσει το χορό των τερμάτων αυτή τη φορά. Μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και το σκορ άρχισε να παίρνει απρόβλεπτες διαστάσεις όταν ο Σολάρι έστειλε με ένα παράξενο τρόπο την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-4.

Το 0-5 ήρθε στο 91′ με σουτ εν κινήσει του Μαρσίνιο για να δώσει το τελικό έναυσμα για να ενταθεί το τρελό πανηγύρι που στήθηκε στην κερκίδα και στις μπυραρίες της Λευκωσίας. Τα λεπτά των καθυστερήσεων είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα αφού και οι δυο ομάδες περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης. Παράλληλα ο Γιοβάνοβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Αλεξάνδρου και Μπρούερς.

Κίτρινες: Γκριτσάροφ

Χιώτης, Σολωμού, Κόντης, Γκριτσάροφ, Μποαβεντούρα, Μοράις, Πίντο, Μαρσίνιο (92΄ Μπρούερς), Χαραλαμπίδης (97΄ Αλεξάνδρου), Μαντούκα, Αΐλτον (50΄ Σολάρι)