Άρης Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενους αγώνες και πήρε το ζητούμενο μέσα στο Τσίρειο. Ο Κετσπάγια έκανε πολλές και ουσιαστικές αλλαγές οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα να δούμε έναν πιο ορεξάτο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο ο οποίος όμως είχε και πάλι τα θέματα του.

Και αυτό γιατί ένα ακόμα λάθος της αμυντικής γραμμής έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να μειώσει στο σκορ. Το ντεμπούτο των Γιαννιώτα και Μιλάνοφ ήταν ΟΚ αφού έδειξαν διάθεση αλλά και ότι θα χρειαστούν χρόνο για να δέσουν με τους υπόλοιπους.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο προπονητής μας έχρισε βασικούς τους νεαποκτηθέντες Μιλάνοφ και Γιαννιώτα ενώ μας επιφύλαξε και μια έκπληξη αφήνοντας στον παγκο τον Καβενάγκι, προτιμώντας στην κορυφή της επίθεσης τον Σωτήριου. Έγινε επίσης και η αναμενόμενη κίνηση με τον Αντωνιάδη να παίρνει θέση στο κεντρο της άμυνας με τον Αλεξάνδρου να καλύπτει το αριστερό άκρο.

Στο 4-2-3-1 οι Μοραις και Βινίσιους ήταν στις γνωστές τους θέσεις ενώ λίγο πιο μπροστά τους στον άξονα ήταν ο Ντε Βινσέτι με τους Εφραίμ και Γιαννιώτα στα δύο άκρα.

Από την αρχή του αγώνα φἀνηκε η διἀθεση των παικτών μας να ελέγξουν τον αγώνα και να κάνουν τα προβλεπόμενα για να επιστρέψουμε στις νικες. Με τον Ντε Βινσέτι κινητήριο μοχλό ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε την μπαλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ αφού η μπαλα δεν έφτανε εὐκολα και με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Άρη.

Μετά το 20 η ομάδα μας ενέτεινε τις προσπάθειες της και στο 27 έγινε η πρώτη καλή φάση αλλά ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε το πλασέ του Εφραίμ. Η υπεροχή καρποφόρησε στο 31 όταν ο Ντε Βινσέτι έγινε Κάτοχος της μπαλας έξω από την περιοχή και με άψογο σουτ από πλάγι θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 ήταν η ότι καλύτερο για την ομάδα μας που είδε ένα καλό δεκάλεπτο να εξαργυρώνεται με το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν το ίδιο καλή αφού να και συνεχίσαμε να αμυνόμαστε σωστά, τα λάθη στην μεσοεπιθετική γραμμή δεν επέτρεψαν να γίνουμε ξανά απειλητικοί.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ αφού στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση πετύχαμε το καθοριστικό γκολ. Στο 51 μετά από εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ ο Σωτηρίου σωστά τοποθετημένος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η πρώτη κίνηση από πλευράς Κετσπάγια έγινε στο 56 με τον Βαντερ να περνά στη θέση του Εφραίμ, ενώ στο 70 ο Στίλιτς αντικατέστησε τον Γιαννιώτ που έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Δυστυχώς η ανασύνταξη του Άρη που δεν τα παράτησε συνοδεύτηκε από ένα αστείο λάθος της αμυντικής μας γραμμής έτσι στο 71 ο Άρης μείωσε στο σκορ. Μετά από κόρνερ οι κεντρικοί μας αμυντικοί βρεθηκαν έκτος θέσης, ο Βατερμαν για ακόμα μια φορά ξέχασε να βγει και ο Μπονεφεις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η μείωση του σκορ δημιούργησε νευρικότητα στους παίκτες μας αφού το άγχος της πιθανής ισοφάρισης ήταν ορατό αλλά με την πάροδο του χρόνου μπόρεσαν να κρατήσουν την μπάλα περισσότερο.

Κίτρινες: Μιλάνοφ, Μοραις

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αμορίν, Αντωνιάδης, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Γιαννιώτας (70΄ Στίλιτς), Εφραίμ (56΄ Βάντερ), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου (88 Χαραλαμπίδης)