Bilbao Vs ΑΠΟΕΛ 3-2

Ο εφτάψυχος και αποτελεσματικός ΑΠΟΕΛ έμεινε ζωντανός αφού παρά την ανωτερότητας των Βάσκων δραπέτευσε από το Μπιλμπάο με σκορ που του αφήνει ελπίδες πρόκρισης. Αυτό έγινε εφικτό με το γκολ του Γιαννιώτα στο 88 και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ζητούμενο ήταν η διαφύλαξη του 3-1.

Από το πρώτο λεπτό επιβεβαιώθηκε το σενάριο που ήθελε την Αθλέτικ να μπαίνει πολύ δυνατά και να εξασκεί αφόρητη πίεση στην ομάδα μας επιδιώκοντας το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 5 έγινε η πρώτη επικίνδυνη φάση με διαδοχικά σουτ να σταματούν στα σώματα αμυντικών μας ενώ στο 18 έγινε και άλλη μεγάλη φάση όταν ο Μουνιαιν αστόχησε με κοντινή κεφαλιά.

Τα πράγμα απέκτησαν πιο ανησυχητική μορφή με τις γρήγορες κίτρινες των Εφραίμ και κυρίως του Μερκή. Η ομάδα μας δυσκολευόταν αφάνταστα να κρατήσει την μπαλα αλλά παρά τις αντιξοότητες ο Σωτήριου κατάφερε να κάνει τα δικά του στο 24 και να ανατραπεί αντικανονικά αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.

Σταδιακά μπορέσαμε να απορροφήσουμε την πίεση και να κρατήσουμε λίγο την μπαλα αλλά κάθε επίθεση των γηπεδούχων ήταν απειλή. Ενάντια στη ροή του αγώνα ήρθε στο 36 το γκολ για την ομάδα μας όταν μετά από πασα του Βινίσιους ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή και χωρίς χρονοτριβή έστειλε με ένα φοβερό πλασέ την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 διήρκεσε ένα λεπτό αφού ήρθε άμεσα η ισοφάριση. Στο 38′ ο Βάτερμαν απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Γουίλιαμς όμως στην εξέλιξη ο Μπαλενσιάγα σούταρε, η μπάλα χτύπησε στον Μιλάνοφ και τον Μερκή και κατέληξε στα δικτυα.

Το 1-1 ήταν υπό τις περιστάσεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για την ομάδα μας η οποία είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και είδε την Αθλέτικ να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα ενώ ο Βαλβέρδε πολύ νωρίς έκανε δυο κινήσεις από τον πάγκο ενώ η πρώτη κίνηση από τον Κρίστιανσεν ήταν αναγκαστική όταν στο 60 ο Ντε Καμάργκο αντικατέστησε τον τραυματία Μπερτόλιο.

Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ ήρθε η ανατροπή όταν στο 61 ο Αντουρίθ εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Γιαμπερέ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-1.

Στο 64′ λίγο έλειψε να έρθει άλλο ένα γκολ, όμως ο Μουνιαΐν δεν σημάδεψε καλά από κοντά. Και πάλι έναντι στη ροή του αγώνα φτάσαμε κοντά στο γκολ όταν στο 68 ο Ντε Καμάργκο έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά αλλά η μπαλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει όταν στο 72 ο Γουλιαμς με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

O Κρίστιανσεν απέσυρε στο 73 τον Εφραίμ και πέρασε στη θεση του τον Αλωνεύτηη σε μια προσπάθεια να κρατήσουμε την μπαλα ενώ η τελευταία κίνηση έγινε στο 77 με την είσοδο του Αστιθ στη θεση του Σωτήριου σε μια ξεκάθαρη κίνηση διατήρησης του σκορ.

Κίτρινη: Εφραίμ, Μερκής, Γιαννιώτας, Γιαμπερέ

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Γιαννιώτας, Εφραίμ (73′ Αλωνεύτης), Μπερτόλιο (60′ Ντε Καμάργκο), Σωτηρίου (77 Αστιθ)