Barcelona Vs ΑΠΟΕΛ 1-0

Μπροστά σε 63 χιλιάδες καταλανούς και στις τηλεοράσεις εκατομυρίων τηλεθεατών ο ΑΠΟΕΛ έχασε αξιοπρεπέστατα από την πασίγνωστη Μπαρτσελόνα και λίγο έλειψε να κάνει το θαύμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει όσο και αν αυτό ακούγεται τρελό. Λίγη τύχη να είχαμε σε μια από τις προσπάθειες που κάναμε τα πράγματα θα ήταν τώρα πολύ διαφορετικά. Άξιοι λοιπόν όλοι όσοι αγωνίστηκαν αφού διέψευσαν όλους όσους μιλούσαν για καθολική υπεροχή των καταλανών και βαριά ήττα. Αξιοσημείωτο ότι η Μπαρτσελόνα σκόραρε το ένα και μοναδικό της γκολ από στατική φάση.

Με αρχικό σχήμα 4-4-2 και διπλή ζώνη στην άμυνα ξεκίνησε το αγώνα ο Δώνης . Ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να είναι η ομάδα που βρήκε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα με κεφαλιά του Ντέ Βινσέντι στο 4ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας σε όλο το παιχνίδι με τα συνηθισμένα της ψηλά ποσοστά (73% στο πρώτο ημίχρονο) αλλά ο ΑΠΟΕΛ αμυνόταν σωστά χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα.

Οι Καταλανοί προσπαθούσαν να τρυπήσουν την άμυνα του ΑΠΟΕΛ με το Μέσι να κινείται από τη δεξιά πλευρά και τον Νεϊμάρ από αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνιζόταν ο Μουνίρ που δεν έδειχνε ικανός να τα βγάλει πέρα με τους Αμορίν και Καρλάο.

Αρκετά καλός ήταν ο Αντωνιάδης που είχε δύσκολο έργο με τον Μέσι και Ντάνι Άλβες από τη δεξιά πλευρά.

Στο 27’ έγινε το 1-0 από στημένη φάση. Ο Μέσι από δεξιά εκτέλεσε άψογα το φάουλ σημαδεύοντας το κεφάλι του Πικέ. Η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πάρντο.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα είχε ελάχιστες τελικές προσπάθειες και ο ΑΠΟΕΛ δεν έδειχνε να επηρεάστηκε από το γκολ. Χωρίς άλλη ευκαιρία και ούτε τίποτα ουσιαστικό ο χρόνος κύλησε και το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο 61’ ο Δώνης έριξε τον Μαντούκα στη θέση του Γκόμες για να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να δώσει περισσότερες ανάσες στους συμπαίκτες του. Λίγο έλειψε με το που μπήκε ο Μαντούκα να ισοφαρίσουμε σε μια αντεπίθεση αλλά η μπαλιά του βραζιλιάνου δεν βρήκε ένα από τους 2 ξεμαρκάριστους παίκτες μας.

Το ίδιο συνέβηκε στο στο 78’ που ο Μαντούκα βρήκε τον Ντε Βινσέντι αυτή τη φορά αλλά το σουτ του πήγε έξω. Στο ενδιάμεσο ο προπονητής μας άλλαξε τους Σιέριταν και Ντε Βινσέντι με τους Τζιμπούρ και Μπίδη σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει τους παίκτες που μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά.

Στο τέλος του αγώνα κρατήσαμε περισσότερο τη μπάλα από τους αντιπάλους μας προσπαθώντας για το γκολ που θα έδινε το βαθμό της ισοπαλίας αλλά δεν τα καταφέραμε αφού το σουτ του Μαντούκα στις καθυστερήσεις αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα σε κόρνερ.

Η σημερινή εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ σε ένα ναό του ποδοσφαίρου μας έκανε να νιώσουμε για άλλη μια φορά περήφανοι μέσα στα τεράστια ευρωπαϊκά σαλόνια με αντίπαλο εκατοντάδων εκατομμυρίων.

Κίτρινες: Βινίσιους, Αντωνιάδης

Pardo, Αντωνιάδης, Sergio, Amorin, Carlao, Morais, Vinicius, Gomes (Manduca 61’), Αλωνεύτης, De Vincenti (Χαραλαμπίδης 79′), Sheridan (Djebbour 75′).