Hapoel Be’er Sheva Vs ΑΠΟΕΛ 2-2

Δυστυχώς το εξαιρετικό ξεκίνημα και το προβάδισμα με δυο γκολ δεν έτυχε σωστής διαχείρισης αφού η ομάδα μας προδόθηκε και πάλι από τα αμυντικά της κενά. Η Χαποελ Μπερ Σεβα χωρίς να είναι καλύτερη αλλά και χωρίς να πιέσει κατάφερε να αρχικά να μειώσει στο σκορ και στη συνέχεια να ισοφαρίσει.

Η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο έχασε τη συνοχή της και δυσκολεύτηκε να λειτουργήσει σωστά σε όλες τις γραμμές ενώ δεν βοήθησαν ούτε και οι αλλαγές. Η νευρικότητα ήταν εμφανής γεγονός που μας άφησε και με δέκα αλλά και χωρίς επιθετικό στον επαναληπτικό λόγω της αποβολής του Ντελατόρε.

Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό για την ομάδα μας αφού μπόρεσε να διαχειριστεί άψογα τον αγώνα αφού έλεγξε το ρυθμό και με την τακτική της κατάφερε να κρατήσει τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Βάντερμαν. Οι επιστροφές των Τάμρι και Σάλαι έκαναν απροσπέλαστα τα άκρα μας ενώ ο Ιορδανός ήταν πύραυλος στις αντεπιθέσεις.

Αυτό έφερε νωρίς το γκολ αφού στο 11 μετά από μια επέλαση ανάγκασε έναν αμυντικό να τον ανατρέψει για να υποδειχθεί το σημείο του πέναλτι. Ο Μοράις ήταν εύστοχος και το 0-1 γεγονός και παράλληλα ένα σημαντικό προβάδισμα.

Η αγωνιστική πειθαρχία έβγαζε μάτια και στο 28 το γλυκό έδεσε όταν ο Ντελατόρε στο 28 έκανε το 0-2. Αυτό έγινε όταν με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

Το ισχυρό προβάδισμα δεν άντεξε μέχρι το ημίχρονο. Έστω και αν δεν πιεστήκαμε σε μια στατική φάση στο 42 ο Σάλαϊ δεν απομάκρυνε καλά την μπάλα και ο Ογκού με κοντινή προβολή μείωσε στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Χαποελ να ελέγχει το ρυθμό και να κρατά περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να δημιουργεί τις προϋποθέσεις. Μια ακόμα ολιγωρία του Βάντερμαν στο 51 είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσει η μπάλα στο δοκάρι.

Στο 58 ο Μπαλταζάρ έκανε την πρώτη κίνηση από τον πάγκο αποσύροντας τον Ντεβίσνετι που δεν βοήθησε στον αναμενόμενο βαθμό για να περάσει στη θέση του ο Γκέντσογλου. Η αλλαγή δεν έφερε άμεσο αποτέλεσμα αφού η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε κατακόρυφα και στο 70 έγινε το κακό.

Και πάλι η άμυνα μας δεν μπόρεσε να κάνει τα βασικά αφού η παράλληλη μπαλιά του Εζρά, κατέληξε στον αμαρκάριστο Νουακένε που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-2.

Η δεύτερη αλλαγή ήταν άμεση με τον Ιωάννου να περνά στη θέση του Τάμαρι και να γίνεται μια σειρά από εσωτερικές κινήσεις με τον Καζού να προωθείται στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής και τον Σάλαι να αλλάζει πλευρά.

Τα δεδομένα πήραν μια ακόμα πιο αρνητική τροπή στο 79 όταν ο Ντελατόρε δέχτηκε δεύτερη κίτρινη σε μια φάση που έκανε μια άτσαλη κίνηση με το χέρι του ενώ δεχόταν φαουλ από αντίπαλο.

Παίζοντας με δέκα ήταν φυσικό να δεχτούμε ακόμα μεγαλύτερη πίεση αφού οι παίκτες δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα. Παρόλα αυτά στα εφτά λεπτά καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι.

Κίτρινες: Καζού, Ντεβινσέτι, Βούρος, Βάντερμαν, Ντελατόρε (2)

Βάτερμαν, Νσούε (90 Μιλάνοφ), Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Σάλαϊ, Τάμαρι (72΄ Ιωάννου), Ντε Βινσέντι (60΄ Γκέντσογλου), Ντελατόρε