Δόξα Vs ΑΠΟΕΛ 0-8

Η ομάδα μας ήταν καταιγιστική πετυχαίνοντας το μεγαλύτερο σκορ του πρωταθλήματος επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Τα τέσσερα γκολ που σημειώθηκαν με τη συμπλήρωση 34 λεπτών έκαναν το υπόλοιποι του αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα και το ζητούμενο ήταν που θα σταματήσει ο δείκτης του σκορ.

Ο Δώνης είδε με ικανοποίηση το rotation να λειτουργεί στον καλύτερο δυνατό βαθμό όπως επίσης και τον Νσούε να ανταποκρίνεται καλά στο ντεμπούτο του πετυχαίνοντας μάλιστα και γκολ. Στα highlight επίσης και το χατ τρικ του βασικού Εφραίμ.

O αγώνας

Η πρώτη φάση στο 2 οδήγησε στο γκολ γεγονός που έθεσε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση όταν ο Ντε Καμάργκο ανατράπηκε αντικανονικά από αμυντικό και τον Μασιά να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Μοράις που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 0-1 γεγονός.

Στη συνέχεια και μέχρι το 15 που σημειώθηκε το δεύτερο γκολ η ομάδα μας δημιούργησε και έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες. Τότε ο Ζαχίντ μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-2.

Με τη Δόξα να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό και να έχει παθητικό ρόλο το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις όταν στο 26 ο Νσούε με κεφαλιά έκανε το 0-3 ενώ τη σκυτάλη πήρε οκτώ λεπτά αργότερα ο Εφραίμ όταν με εξαιρετικό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Η διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου άρχισε με αλλαγή από πλευράς μας όταν ο Αλωνεύτης αντικατέστησε τον Σόουζα ενώ στο 51 ο Ντε Καμάργκο πέτυχε το δέκατο του γκολ όταν μετά από κόρνερ του Ζαχίντ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-5.

Η δεύτερη κίνηση του Δώνη έγινε στο 56 με τον Μακρή να περνά στη θέση του Βούρου και τον Μοράις να οπισθοχωρεί στο κέντρο της άμυνας. Σχεδόν ταυτόχρονα ο Μακρής χρίστηκε σκόρερ όταν μετά από ασιστ του Εφραίμ πλάσαρε για να κάνει το πελώριο 0-7.

Ο κύκλος των αλλαγών έκλεισε στο 61 με την είσοδο του Μπερτόλιο αντί του Ορ ο οποίος είχε πάρα πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο.

Αναπόφευκτα και όπως ήταν φυσιολογικό ο ρυθμός των παικτών μας κόπασε στα τελευταία λεπτά. Παρόλα αυτό τα λάθη των αμυντικών έδωσαν την ευκαιρία στον Εφραίμ να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά όταν στο 82 διαμόρφωσε το τελικό 0-8.

Πέρεθ, Νσούε, Λάγο, Εφραίμ, Ντε Καμάργκο, Ορ (61΄ Μπερτόλιο), Ζαχίντ, Πολιάκοφ, Μοράις, Βούρος (56΄ Μακρής), Σόουζα (46΄ Αλωνεύτης)