Dudelange Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Το γκολ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα της Ντούντελαζ για πρόκριση. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο και η ποιότητα φάνηκε έστω και αν δεν έπιασε την επιθυμιτή από τον κόσμο απόδοση. Ο στόχος της πρόκρισης ήρθε με τον καλύτερο τρόπο αφού η ομάδα μας ζευγάρωσε τις νίκες της και πλέον σκέφτεται την επόμενη του αντίπαλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ βρήκε 5-6 καλές ευκαιρίες μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι με ένα σουτ-βολίδα του Μπερτόλιο. Ο Όαρ έδειξε αρκετά κινητικός και με πολλή όρεξη βγάζοντας σέντρες αλλά και τρυπώντας την άμυνα αρκετές φορές. Μια σέντρα βρήκε τον Ντε καμάργκο στην περιοχή εντελώς μόνο αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στον τερματοφύλακα.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Όαρ σούταρε από καλό σημείο αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας απόκρουσε. Στο ριμπάουντ η μπάλα πήγαινε προς το μέρος του παίκτη μας αλλά ανατράπηκε εντός περιοχής και κερδίσαμε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ντε Καμάργκο ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας μας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.

Στην επανάληψη ξεκινήσαμε πιο δυνατά από τους αντιπάλους μας. Μέσα σε ένα λεπτό απόκρουσε ο τερματοφύλακας τους σε 2 φάσεις σουτ του Μπερτόλιο και Ντε Καμάργκο. Στο επόμενο 20λεπτο σβήσαμε τις μηχανές με αποτέλεσμα να βρει η Ντουντελαζ 3-4 καλές ευκαιρίες αλλά ο Βάντερμαν δήλωσε παρών.

Ο Μπέιν με την πρόκριση στην τζέπη έριξε στο παιχνίδι τον Αρτυματά στη θέση του Μιλάνοφ, τον Βάντερ στη θέση του Όαρ και τον Ποτέ στη θέση του Ντε Καμάργκο.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού υπήρχαν φάσεις και από τις 2 πλαυρές που δεν κατέληξαν όμως σε κάποιο γκολ.

Κίτρινες: Βάντερ

Βάντερμαν, Λάγο, Μιλάνοφ (Αρτυματάς 60′), Μερκής, Ρουέδα, Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόλιο, Όαρ (Βάντερ 72′), Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο (Ποτέ 80′).