Jablonec Vs ΑΠΟΕΛ 1-3

Θριαμβευτικό πέρασμα από την Τσεχία για την ομάδα μας μετά από ένα δαιμονισμένο ημίχρονο όπου σημειώσαμε τρία τέρματα. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο σε όλο το διάστημα του αγώνα και αν οι παίκτες μας ήταν πιο προσεχτικοί στη τελική τους προσπάθεια του σκορ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο. Ο Γιοβάνοβιτς και οι παίκτες του έκαναν τα λόγια πράξεις και με επιθετικογενές σχήμα και τακτική αιφνιδίασαν τους μέτριους Τσέχους.

Με την ίδια τακτική και εντεκάδα παρέταξε την ομάδα μας ο Γιοβάνοβιτς αποδυκνύοντας και στην πράξη τα όσα λέγονταν και γράφονταν πριν τον αγώνα για πλάνο νίκης. Ο Μαρσίνιο στο άξονα ήταν ο κινητήριος μοχλός έχοντας στηρίγματα από τα άκρα τους Μαντούκα και Χαραλαμπίδη. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα το ΑΠΟΕΛ έδειξε τις προθέσεις του αφού στην πρώτη φάση του αγώνα έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Μπίδης από καλή θέση αλλά πλάγια δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Η ομάδα μας κατάφερε στο πρώτο κρίσιμο δεκαπεντάλεπτο να κρατήσει τους γηπεδούχους εκτός περιοχής του Χιώτη και παράλληλα να είναι απειλητική στις αντεπιθέσεις της. Στο 14′ ο Μαντούκα μόνος σε πλεονεκτική θέση επιχείρησε το ανάποδο και έχασε μια καλή ευκαιρία ενώ τρια λεπτά αργότερα ο Φινλανδός διαιτητής έκλεισε τα μάτια στα καθαρή ανατροπή του Σολάρι μέσα στην περιοχή.

Η υπεροχή μας καρποφόρησε στο 24′ όταν μετά από εκτέλεση φαουλ του Μπίδη ο Ζόρζε πολύ καλά τοποθετηθέμενος με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν η καλύτερη απάντηση στα όποια όνειρα των Τσέχων αλλά η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη.

Και αυτό γιατί τρία λεπτά αργότερα ο Μαρσίνο με άψογη ασιστ έβγαλε μόνο του τον Χαραλαμπίδη ο οποίος αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και με πλασέ έκανε το 0-2. Το τεράστιο και άξιο προβάδισμα της ομάδας μας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα αφού η ομάδα μας ήταν κατά κράτως ανώτερη. Το λάθος του Χιώτη στο 33΄έφερε τους Τσέχους σε θέση βολής και ο Πάβλικ με απευθείας εκτέλεση του έμμεσου μείωσε σε 1-2.

Ούτε αυτό ήταν αρκετό όμως για να ανατρέψει τις ισορροπίες αφού η ομάδα μας είχε και πάλι την απάντηση. Ο Χαραλαμπίδης αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού έβγαλε μόν τους τον Σολάρι ο οποίος με απίθανο ψιλοκρεμμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για 3η φορά. Οι Τσέχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και θα πρέπει να νιώθουν τυχεροί που πήγαν στα αποδυτήρια με το συγκεκριμένο σκορ αφού ο Σολάρι έχασε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν. Το ΑΠΟΕΛ ήταν μάλιστα η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ όταν στο 55′ μετά από άψογο συνδυασμό των Σολάρι-Μαντούκα ο τελευταίος από πολύ καλή θέση έστειλε έξω την μπάλα.

Μετά το 60′ οι γηπεδούχοι συμβιβάστηκαν με το μοιραίο και η ομάδα μας επανέκτισε την κατοχή της μπάλας και ήταν αυτή που έλεγχε πλήρως τον αγώνα. Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή μας να ρίξει στον αγώνα τον Αλμέδια ο οποίος μπήκε φουρίοζος στέλλοντας μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει. Ο Βραζιλιάνος επιδίωξε το γκολ και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι στην πιο καλή του ευκαιρία.

Ο καταπληκτικός Χαραλαμπίδης στο 78′ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και ανάγκασε τον τερματοφύλακα να τον ανατρέψει. Ο Σολάρι που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν φοβερά άστοχος και η ευκαιρία για ένα τέταρτο γκολ έκανε φτερά!

Κίτρινες: Χιώτης, Μπρούσερ