Lechia Gdańsk Vs ΑΠΟΕΛ 4-1

Η ανετοιμότητα της ομάδας ήταν εύκολα αντιληπτή στο δεύτερο φιλικό και η ήττα από την Lechia Gdańsk δεν πρέπει να ξενίζει, ιδιαίτερα όσους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μέτριος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με πιο μέτριο διάστημα αυτό στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη και παρά τις πολλές αλλαγές η μεσοεπιθετική γραμμή λειτούργησε καλύτερα ενώ ο Πιατκόφσκι χρίστηκε σκόρερ όταν με κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο προπονητής μας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες δοκιμάζοντας ταυτόχρονα διάφορες τακτικές και συστήματα. Το  4-1 υπέρ της  Lechia Gdańsk διαμορφώθηκε μετά από ένα γελοίο πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής υπέρ τους στο 26’ του αγώνα, ένα άπιαστο σουτ εκτός περιοχής στην αρχή του β’ ημιχρόνου και ένα τεράστιο λάθος του Κίσσα στο 84’. Δύο λεπτά αργότερα νέο λάθος στην άμυνα του νεαρού Αναστασίου έφερε το τελικό 4-1.

Το γκολ του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκε από στημένη φάση.

Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής και ο Piatkowski με κεφαλιά πέτυχε το γκολ. Το γκολ στο 64’

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Codina, Astiz, Αρτυματάς, Αντωνιάδης, Sergio, Morais, De Vincenti, Stilic, Vander, Εφραίμ, Leal. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν οι Κίσσας, Choco, Amorin,  Ιωάννου, Χαραλαμπίδης, Μακρίδης, Σωτηρίου, Αλεξάνδρου, Παπαφώτης, Piatkowski, Αναστασίου.