Borussia Dortmund Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Η ομάδα μας έγραψε ιστορία αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα αγωνιστικά προβλήματα της Ντόρτμουντ και έφυγε από το ξακουστό Βέστφαλεν με το βαθμό της ισοπαλίας. Οι παίκτες υπερέβαλαν εαυτό και είδαν την αμυντική τακτική να φέρνει το ποθητό αποτέλεσμα.

Από τα πρώτα λεπτά έγινε ξεκάθαρο ότι η ομάδα μας θα είχε περισσότερο παθητικό ρόλο με την προσπάθεια της να επικεντρώνεται στο πως να αμυνθεί και να κρατήσει τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Πέρεθ. Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις αναπτυσσόμενη κυρίως από τα άκρα και ιδιαίτερα από τη δεξιά μας πλευρά.

Παρά το ότι ήταν η πίεση δεν ήταν αφόρητη η ομάδα μας δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα αφού οι αποκρούσεις από τους αμυντικούς ήταν τυφλές έτσι οι ευκαιρίες και προϋποθέσεις για γκολ από πλευράς Γερμανών εντάθηκαν.

Η ομάδα μας άντεξε μέχρι το 39 αφού τότε η εξαιρετική κάθετη του Καγκάβα έφερε τον Γκερέιρο σε θέση βολής και με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 1-0 έδωσε στους γηπεδούχος το προβάδισμα που ήθελαν ενώ στη συνέχεια είχαν ακόμα δυο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πετύχουν από το πρώτο ημίχρονο και δεύτερο γκολ.

Ο Δώνης μετά το γκολ άλλαξε σχηματισμό αφού το 5-3-2 έγινε 4-2-3-1 με τον Καρλάο να μετακινείται στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Αλεξάνδρου να βαφτίζεται για πρώτη φορά στην καριέρα του δεξί χαφ, προκειμένου να δίνει βοήθειες στον Βούρο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ αφού ο Σάλλαι αντικατέστησε τον Αλεξάνδρου σε μια προσπάθεια να λειτουργήσουμε καλύτερα με όσους περισσότερους παίκτες μπορούσαν να αγωνιστούν στη φυσική τους θέση.

Στο 51 σε μια αντεπίθεση μας και κλέψιμο της μπάλας από τον Αλωνεύτη, ήρθε από το πουθενά το γκολ. Ο κοντός έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Καρλαό ο οποίος έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Ποτέ και αυτός με άψογη κίνηση ελευθερώθηκε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το απρόσμενο 1-1 έβαλε στην πρίζα τους Γερμανούς που άρχισαν να πιέζουν εκ νέου επιδιώκοντας το γκολ. Στο 73 ο Δώνης έκανε τη δεύτερη κίνηση από τον πάγκο με τον Ντε Καμάργκο να αντικαθιστά τον Ποτέ.

Στο 77 η τύχη μας χαμογέλασε όταν η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Πέρεθ ενώ η απάντηση μας ήρθε στο 81 με τον Ζαχίντ να σουτάρει έξω αν και βρισκόταν σε καλή θέση.

Με το χρόνο να λειτουργεί υπέρ μας ο Δώνης έκανε στο 82 και την 3η αλλαγή με τον Φαρίας να αντικαθιστά τον Αλωνεύτη σε μια ξεκάθαρη προσπάθεια του προπονητή μας να ενισχύσει την μεσοαμυντική γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά η Ντόρτμούντ πίεσε και έχασε ξεκάθαρη ευκαιρία για το γκολ ενώ και εμείς λίγο έλειψε να τους τιμωρήσουμε.

Κίτρινες: Καρλάο, Βούρος, Πέρεθ

Πέρεθ, Ρουέδα, Μερκής, Καρλάο, Βούρος, Αλεξάνδρου (46 Σαλλάι), Μοράις, Βινίσιους, Ζαχίντ, Αλωνεύτης (82), Ποτέ (74 Ντε Καμάργκο)