Ολυμπιακός Vs ΑΠΟΕΛ 2-3

Η τραγική αμυντική συμπεριφορά σε συνδυασμό την επιθετική επιπολαιότητα δεν κόστισαν ούτε σήμερα αφού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νικόλας Ιωάννου με εντυπωσιακή κεφαλιά έδωσε τη νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ είναι αδιόρθωτος και ίσως μόνο έτσι μπορεί να φτάσει στη νίκη. Σε ακόμα έναν αγώνα η ομάδα μας έδειξε τρομερές αδυναμίες σε όλα τα επίπεδα στέλνοντας ανησυχητικά μηνύματα ενόψει της συνέχειας.

Από την αρχή η ομάδα του Χρύση έκανε ξεκάθαρο το πλάνο της αφού αμυνόταν στο δικό της μισό έχοντας στόχο να μην δεχτεί γκολ. Αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Δώνη να δημιουργήσουν τελικές αφού κάποια λάθη αλλά και η επιμονή των δικών μας έφεραν τις ευκαιρίες.

Οι πιο χαρακτηριστικές και ξεκάθαρες ήταν στο 18 όταν ο Σάλαι πλάσαρε με αμυντικό να αποκρούει πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα και στο 20 όταν Χιντι απέκρουσε σε κόρνερ την προβολή του Καρλάο.

Μια αντεπίθεση στο 30 ήταν αρκετή για να θυμίσει τα αμυντικά μας κενά όταν μια κάθετη πάσα τρύπησε το κέντρο της άμυνας αλλά ο Πέρεθ σε ετοιμότητα έδιωξε σε κόρνερ. Η υπεροχή μας καρποφόρησε λίγο αργότερα.

Παρά το ότι ο Ντε Καμάργκο δεν μπορούσε να τροφοδοτηθεί και ο Ντελατόρε έπαιζε ως ακραίος σε μια άγνωστη του θέση, η πίεση καρποφόρησε στο 32 με πρωταγωνιστή τον Σαλάι ο οποίος μετά από ατομική προσπάθεια βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 έδωσε το προβάδισμα που ψάχναμε ενώ με περισσότερη προσοχή θα μπορούσε να γίνει μεγαλύτερο αν ο Ντε Καμάργκο ήταν εύστοχος στην κεφαλιά που επιχείρησε στο 39.

Το δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε νωρίς νέα δεδομένα αφού στο 50 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Προηγήθηκε και αυτή τη φορά τραγικό αμυντικό λάθος όταν ο Πέρεθ έκανε έξοδο στο πουθενά και ο Σωτηρίου με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 59 ο Δώνης έκανε την πρώτη κίνηση η οποία ήταν αναγκαστική με τον Σόουζα να αποχωρεί τραυματίας και τον Ορ να περνά στη θέση του.

Η ισοφάριση έκανε ακόμα πιο νευρική την ομάδα μας που αν και είχε την κατοχή δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρία. Η προβληματική κατάσταση ανάγκασε τον Δώνη να αποσύρει τον αρνητικό Ντε Καμάργκο και να περάσει στο 70 τον Ποτέ σε μια προσπάθεια να αποφύγουμε τα χειρότερα.

Στο 78 φτάσαμε στο ζητούμενο όταν ο Ντελατόρε σε δεύτερο χρόνο πλάσαρε σωστά και έκανε το 1-2. To γκολ οδήγησε στην 3η αλλαγή με τον σκόρερ να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Αλωνεύτης.

Τα αμυντικά μας κενά έφεραν την ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 82 ενώ ακόμα πιο τεράστια ήταν αυτή στο 84 όταν και πάλι οι αμυντικοί μάρκαραν με τα μάτια και ο Τόρες πλάσαρε έξω.

Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός έκανε τον αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς αφού στο 95 ισοφάρισε με ανάποδο του Τόρες αλλά στο 96 ήρθε το γκολ του Ιωάννου για να γίνει το τελικό 3-2.

Κίτρινες: Ζαχίντ, Ιωάννου

Πέρεθ, Νσούε, Ντε Καμάργκο (70΄ Ποτέ), Ζαχίντ, Σάλαι, Πολιάκοφ, Μοράις, Ιωάννου, Ντελατόρε (79΄ Αλωνεύτης), Καρλάο, Σόουζα (59΄ Ορ)