Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Δυστυχώς τα λάθη πληρώνονται και η ομάδα μας έκανε τόσο όσα χρειάζονταν για να χάσει στο ντέρμπι των αιωνίων. Οι ατυχέστατες επιλογές του Γιοβάνοβιτς και τα παιδικά λάθη της αμυντικής γραμμής έβγαζαν μάτια και ούτε η απόκρουση εκτέλεσης πέναλτι από τον Νικολόσκι δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο. Πρέπει να κάνουμε όμως αναφορά και στο διαιτητή του αγώνα ο οποίος στις καθυστερήσεις φοβήθηκε να σφυρίξει πέναλτι υπέρ μας σε πανομοιότυπη παράβαση στην οποία καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ποδοσφαιρικού παραρτήματος το ΑΚΕΛ. Η διαφορά πλέον από την Ανόρθωση είναι σε επίπεδα που δεν μπορούμε να κάνουμε όνειρα, ενώ η δεύτερη θέση θα κριθεί στα πλει οφς με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξάφνιασε με το χειρότερο δυνατό τρόπο αφού η έμπνευση του να παρατάξει την ίδια εντεκάδα με αυτή του αγώνα με τον Άρη, αποδείχτηκε ατυχέστατη. Χωρίς τους Μαχλά ή και Ζε Κάρλος στο αρχικό σχήμα, οι Μακρίδης και Χαραλαμπίδης εξουδετερώθηκαν εύκολα αφού άλλο Ομόνοια και άλλο Άρης. Τα λάθη της αμυντικής γραμμής ήταν πολλά αφού οι Μοραίς, Μπρόερς και Κόντης δεν ήταν σε καλή μέρα, έτσι αναστήσαμε τους νεκρούς.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή αλλά μετά το δεκάλεπτο η Ομόνοια άρχισε να πιέζει και να είναι πιο απαιτητική από εμάς. Σαν αποτέλεσμα στο 9′ δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Καϊάφας μπήκε απειλητικά πλάσαρε και τον Νικολόσκι αλλά ο Χατζί έδιωξε σε κορνέρ πριν η μπάλα περάσει στα δίχτυα.

Η ομάδα αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα στο να αναπτυχθεί σωστά αφού οι Μακρίδης και Χαραλαμπίδης ήταν στενά μπαρκαρισμένοι με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τροφοδοτούν τον Μιροσάβλιεβιτς ο οποίος με τη σειρά του ήταν εύκολη λεία για τους Καφού και Πλέτς. Το χειρότερο ήταν πως και η αμυντική μας γραμμή δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη αφού ο Βασκονσέλος έκανε ότι ήθελε τον Μοραίς με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αυτοσυγκέντρωση.

Μοιραία ήρθε το γκολ για την Ομόνοια όταν στο 20′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπρόερς απέτυχε να διώξει την μπάλα και ο Καφού που ακολουθούσε με πλασέ έκανε το 1-0. Το γκολ έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες μας αφού η νευρικότητα στις κινήσεις τους έγινε ακόμα πιο έντονη. Οι αντίπαλοι εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ σε μια σέντρα-σουτ του Καφού αλλά ο Νικολόσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Με τα δεδομένα να είναι καθαρά εναντίον μας ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε μια εσωτερική αλλαγή, με τον Χαραλαμπίδη να μεταφέρεται στο δεξιό άκρο και τον Λουκά στο αριστερό. Η κίνηση αυτή βοήθησε αφού ο τελευταίος έγινε πιο κινητικός ενώ από την πλευρά αυτή προήλθε στο 36′ το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Χαραλαμπίδης έκλεψε την μπάλα από τον Παύλου έδωσε στον Λουκά ο οποίος την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Μιροσάβλιεβιτς ο οποίος αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο αφού οι παίκτες των δυο ομάδων έδειχναν να προτιμούν να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δυο αλλαγές αφού οι Τούτιτς και Γιοβάνοβιτς επιχείρησαν να διορθώσουν τα κακώς έχοντα του πρώτου ημιχρόνου, έτσι από πλευράς των πρασίνων ο Μάρης αντικατάστησε τον Παύλου και για εμάς ο Ζε Κάρλος πέρασε στη θέση του Λουκά.

Τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου ήταν το κύριο χαρακτηριστικό και για τις δυο ομάδες στο διάστημα αυτό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργηθεί κάτι καλό. Από το πουθενά ο αγώνας άναψε στο 59′ όταν ο Ηλία εξαντλώντας τα όρια της αυστηρότητας και της δημιουργικότητας του σφύριξε πέναλτι σε ανατροπή του Μοσελίν από τον Κόντη. ήταν μια φάση όπου ο αμυντικός μας έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας και ενώ αυτή κατευθυνόταν εκτός περιοχής και πλάγια, είχε μια επαφή με τον μέσο της Ομόνοιας.

Ο Πλέτς ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Νικολόσκι έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία αποκρούοντας σωτήρια. Στην κόντρα επίθεση λίγο έλειψε να γίνει η ανατροπή όταν ο Μιροσάβλιεβιτς πλάσαρε τον Γιωργαλλίδη ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Η είσοδος του Ζε Κάρλος από μόνη της δεν μπορούσε να κάνει θαύματα και με την Ομόνοια να αναζητά περισσότερο το γκολ έγινε το μοιραίο.

Στο 78′ ο Καιαφας εκτέλεσε φαουλ η άμυνα μας κοιμήθηκε και ο Μάρης που βρέθηκε μπροστά από τον Νικολόσκι με πλασέ έκανε το 2-1. Η αντίδραση ήταν η είσοδος των Μιχαήλ και Μαχλά αλλά το κακό έγινε. Παρόλο που πιέσαμε ο Γιωργαλλίδης ήταν σταθερός ενώ σε μια περίπτωση στο 82′ απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση φαουλ του Μπρόερς.

Πριν ο διαιτητής Ηλία σφυρίξει τη λήξη ο Μαρσελίνιο ανέτρεψε αντικανονικά τον Μακρίδη αλλά ο φόβος που διαχρονικά καλλιεργείται και η διοίκηση μας τον ανέχεται λειτούργησε καταλυτικά.

Δηλώσεις Ιβάν Γιοβάνοβιτς:
Ήταν ένα παιχνίδι που περιμέναμε τον τρόπο που παίχτηκε. Εκείνο που δεν είχαμε ήταν η καλή κυκλοφορία της μπάλας και οι ευκαιρίες. Η προσπάθεια υπήρχε και ήταν πολύ μεγάλη όμως ο τρόπος παιχνιδιού ήταν προβληματικός, αφού ταλαιπωρούσαμε τον εαυτό μας αντί να κάνουμε προσπάθειες για γκολ. Για μια ομάδα όπως τη δικιά μου περίμενα να παίξουμε πολύ καλύτερα. Αν δω πόσες φάσεις κάναμε για γκολ δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και ελπίζω να είμαστε πολύ καλύτεροι από ότι σήμερα.

Νικολόσκι, Κόντης, Χατζί, Μπρόερς, Μοραίς, Σατσιάς, Μακρίδης, Πίντο, Χαραλαμπίδης (80′ Μιχαήλ), Λουκά (46′ Ζε Κάρλος), Μιροσάβλιεβιτς (80′ Μαχλάς)

Κίτρινες: Σατσιάς, Πίντο, Χατζί