Προφίλ Kaysar

Η αντίπαλος μας την Πέμπτη στο σημαντικότατο αγώνα για τα προκριματικά του β’ γύρου του Europa League είναι η Kaysar από το Καζακστάν και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς σε 7 αγώνες. Χθες έχασε από την πρωτοπόρο και αήττητη στο πρωτάθλημα Kairat με 2-1 στις καθυστερήσεις.

Πέρσι κέρδισε το κύπελλο για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Προπονητής της ομάδας της Kaysar είναι ο 63χρονος βούλγαρος Mladenov από το 2016.

Λογικά η αντίπαλος μας θα αγωνιστεί τον Zarutskiy κάτω από τα δοκάρια και τους Amirseitov, Kairov, Marochkin και τον πανύψηλο κροάτη Graf (1.94) στην αμυντική γραμμή. Αντιλαμβάνεται κανείς ότι είναι δύσκολο να τους κερδίσεις στον αέρα.

Στο κέντρο λογικά θα δούμε τον “γνώριμο” Tagybergen που αγωνίστηκε εναντίον μας το 2016 με την Αστάνα και είναιο αρχηγός της ομάδας. Μαζί του θα είναι οι Narzildaev, Gorman και ο καμερουνέζος Bitang που αγωνίστηκε πιο παλιά στην Ελλάδα.

Στην επίθεση πρέπει να προσέξουμε τον επιθετικό του Lobjanidze με ύψος 1.94. Ο γεωργιανός επιθετικό διανύει περίοδο εξαιρετική φόρμα με 4 γκολ σε 6 αγώνες. Χθες άνοιξε το σκορ με την Κάιρατ. Δίπλα του θα αγωνιστεί ο γρήγορος Reginaldo από την Μοζαμβίκη.

Ο μεταξύ μας αγώνας δεν θα γίνει στη φυσική έδρα της Kaysar αλλά στο γήπεδο Kazhymukan Munaitpasov Stadium χωρητικότητας 20000 αλλά ο αγώνας θα είναι κεκλεισμένων των θυρών.