Προς Απολλωνίστες

Τι έγινε φέτος μεταξύ των επίδοξων πρωταθλητών; Ο Απόλλωνας φέτος έχει 2 νίκες επι του  ΑΠΟΕΛ και ο ΑΠΟΕΛ 2 νικες επι του Απόλλωνα.

Η πρώτη του Απόλλωνα ήταν σε εξ αναβολής αγώνα όπου ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε να κάνει 5 αναγκάστηκες αλλαγές (Μιλάνοφ, Ρουέδα, Αλεξάνδρου, Βινίσιους και Αλωνεύτη) από εκείνους που είχε δηλωμένους για την ενδεκάδα  την κανονική μέρα διεξαγωγής του αγώνα. Ο Απόλλωνας εκείνη την μέρα έπαιξε με φουλ εντεκαδάτους και μόνο 3 αλλαγές εκ των οποίων οι 2 αλλαγές σκοπιμότητας αφού είχε όλους του τους παίκτες (εκτός τον Άλεξ ντα Σίλβα) στην διάθεση του.  Πριν το πρώτο δεκάλεπτο και πριν οι έντεκα παίκτες του ΑΠΟΕΛ (που οι πλείστοι έπαιζαν για πρώτη φορά μαζί) να οργανωθούν ο Απόλλωνας προηγείται 0-2 και με τελικό σκορ 0-4. Οι ΑΠΟΕΛίστες δίνουν συγχαρητήρια στον αντίπαλο και χωρίς δικαιολογίες παραδέχονται την ανωτερότητα του. Οι Απολλωνίστες ζητούν επι τόπου απονομή τροπαίου λες και έδερναν μας σε τελικό κυπέλου!

Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλωνας υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο και βρίσκεται ξανά μπροστά στο σκορ με 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφαρίζει με γκολάρα του Ζαχίτ και παίρνει τελικά την νίκη με γκολ του Νσούε. Ακολουθούν τα πλαι-οφφ, το πρώτο μεταξύ των επίδοξων πρωταθλητών παιχνίδι γίνετε στο Τσίρειο. Στο 7 ο Αλονεύτης βγαίνει μόνος με τον Βάλε αλλά λανθασμένα ο βοηθός σηκώνει σημαιάκι.  Ακολούθως είδαμε επίδειξη φαιρ-πλει από τους παίκτες του Απόλλωνα που πάρα τις προτροπές του προπονητή τους να βγάλουν την μπάλα έξω συνεχίζουν να παίζουν και σκοράρουν. Στο ημίωρο o Τράτος δίνει φάουλ υπέρ του Απόλλωνα έξω από την περιοχή.

Στην προσπάθεια της η Primetel να υποδείξει ότι έπρεπε να δώσει πέναλτι φανερώνει με το κοντινό πλάνο ότι το φάουλ δεν έγινε ποτέ! Εκτελεί ο Πεδρο και κάνει το 2-0. Ακολούθως μειώνει ο ΑΠΟΕΛ στο 41 και το ημίχρονο τελειώνει με το σκορ 2-1. Στο 48 ο ΑΠΟΕΛ ζητά πέναλτι ο εκφωνητής  το χαρακτηρίζει «τραβηγμένο» αλλά το πάτημα κάτω χαμηλά στο ποδι του Νσούε υπήρχε. Με τον ΑΠΟΕΛ να πιέζει για την ισοφάριση και με τον Απόλλωνα να μην έχει τελική για 20 λεπτά μέχρι το 65 που ο Τράτος βλέπει τον πρώτο άνθρωπο στην γη που προσπαθεί να πηδήξει με το πόδι τεντωμένο! Φυσικά και σφυρίζει πέναλτι και ο «παθών» Παπου-λης κάνει το 3-1. Ο Βάλε αρχίζει τα γνωστά, οι μπάλες χάνονται και στο 74 χάνεται νέα ευκαιρία από των Απόλλωνα με τον παίκτη του να προσπαθεί να σκοράρει από θέση offsite που ποτέ δεν υποδείχτηκε.

Το ίδιο σκηνικό στο 78 με ξεκάθαρο offsite και τον βοηθό διαιτητή στο 1 μετρό από την παράβαση με καθαρό οπτικό πεδίο να κάνει το ΤΡΙΤΟ «ανθρώπινο λάθος» ενάντιων του ΑΠΟΕΛ και το σκορ να γίνεται 4-1. Στα λίγα λεπτά που απομένουν ο ΑΠΟΕΛ απλά μειώνει σε 4-2  και οι Απολλωνίστες ξαναζητούν να τους παραδώσουν άμεσα το τρόπαιο. Ο ΑΠΟΕΛ (κόσμος και διοίκηση) δεν ασχολείται με την διαιτησία αλλά με την κακή εμφάνιση και ο Δώνης αποχωρεί για να τον διαδεχθεί ο Μπαλταζάρ.

Στο τελευταίο παιχνίδι μεταξύ των επίδοξων πρωταθλητών ο Απόλλωνας αρκείτε και στην ισοπαλία για να παραμείνει στην κορυφή ενώ ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται μόνο νίκη. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ εισέρχονται στο κατάμεστο ΓΣΠ και το μάτι τους γυαλίζει! Οι ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ διαδέχονται η μια την άλλη. Ο ανύπαρκτος Απόλλωνας στην πρώτη φορά που κατεβαίνει από το την μέση του γηπέδου σκοράρει! Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ συνεχίζουν απτόητοι και στο 20 ισοφαρίζουν. Οι ευκαιρίες του ΑΠΟΕΛ συνεχίζονται να χάνονται και το μόνο πράγμα που μπορούσε να κάνει με επιτυχία ο Απόλλωνας είναι οι καθυστερήσεις. Ο προπονητής του Απόλλωνα βλέποντας την ομάδα του να σέρνεται κάνει 2 αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου.

Οι αλλαγές αποδυναμώνουν ακόμη περισσότερο την ομάδα του και ρίχνουν την ψυχολογία των παικτών του Απόλλωνα αφού λειτούργησαν σαν έμμεση παραδοχή ότι πάνε για την ισοπαλία. Στο 61 το δεύτερο γκολ του Ντεκαμαρκο φέρνει την ολική ανατροπή, ο Σοφρώνης ακάνει τα νυχιά του, η ομάδα του ολοκληρώνει μετα βίας 2 τελικές την ίδια ώρα που ο ΑΠΟΕΛ χάνει κραυγαλέες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Το σκορ παραμένει στο 2-1, ο Σοφρώνης στην συνέντευξη τύπου είναι αλλού για αλλού!

Προσπαθεί να δικαιολογήσει τις αλλοπρόσαλλές αλλαγές του, παραπονιέται για τα 3 λεπτά που δόθηκαν για καθυστερήσεις, δικαιολογεί την παντελή έλλειψη τελικών φάσεων για την ομάδα του στο ότι αδικήθηκε από την διαιτησία που έδινε επιθετικά φάουλ με τα επαναληπτικά πλάνα και τα  στατιστικά να των διαψεύδουν πανηγυρικά. Ξαφνικά θυμάται ότι ο τίτλος δεν έπρεπε να κρίνεται σε αυτό το παιχνίδι αλλά ότι ο Απόλλωνας έπρεπε να είναι 10 βαθμούς μπροστά!

Καταλήγοντας φέτος ο Απόλλωνας είχε 1 νίκη πάνω στους «αναπληρωματικούς» του ΑΠΟΕΛ και 1 νίκη γεμάτη με «ανθρωπινά λάθη» των διαιτητών όλα όμως υπερ του! Ο ΑΠΟΕΛ είχε 2 πανάξιες νίκες επι του Απόλλωνα οι οποίες μάλιστα έγιναν μετα από ανατροπή! Σε 4 παιχνίδια μεταξύ μας ο Απόλλωνας κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι, σκόραρε από θέση οφφσιτε και παρά τα πολλά φάουλ που κάνει σε κάθε αγώνα η μοναδική κόκκινη κάρτα υπέρ του. Όπως καταλάβατε δεν αναφέρθηκα ούτε σε κοντούς, ούτε σε μουτάες ούτε σε άσχημους. Έγραψα μόνο ότι έγινε στις 4 γραμμές του γηπέδου και υπάρχουν τα ανάλογα στιγμιότυπα που τα επιβεβαιώνουν.

Εάν οι φίλοι Απολλωνίστες δεν μπορούν να αναγνωρίσουν ποια ήταν τα δικά τους λάθη και αδυναμίες και γυρεύουν φαντάσματα για να εξιλεωθούν τότε η ιστορία θα τους καλέσει να τα υποστούν ξανά…

Από ένα ΑΠΟΕΛίστα που πέρσι σας έδωσε συγχαρητήρια για την κατάκτηση 2 τίτλων εις βάρος μας.