Astana Vs ΑΠΟΕΛ 1-0 (Πεν. 2-1)

Ούτε από τη διαδικασία των πέναλτι μπορέσαμε να σκοράρουμε τον απαιτούμενο αριθμό γκολ έτσι ο αποκλεισμός από την Ευρώπη ήρθε με τον πιο ψυχοφθόρο τρόπο. Τέσσερις συνολικά χαμένες εκτελέσεις με τραγικά χτυπήματα από τους Ντελατόρε και Σόουζα έφεραν το πρόωρο τέλος.

Μπορεί ο διαιτητής να ήταν ο πρωταγωνιστής της κανονικής διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι η ομάδα μας υστέρησε ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Ο προπονητής μας ελέγχεται για τις επιλογές του όσον αφορά

Από το πρώτο λεπτό επιβεβαιώθηκε το σενάριο που ήθελε την Αστάνα να ξεκινά τον αγώνα με επιθετικούς προσανατολισμούς προκειμένου να πετύχει γκολ το συντομότερο και τον ΑΠΟΕΛ να δίνει χώρο, αμυνόμενο στο δικό του μισό. Η τακτική αυτή δεν ήταν κακή αλλά το ότι αμυνόμασταν παθητικά έκανε δύσκολη την κατάσταση έστω και αν δεν απειληθήκαμε.

Η ροή του αγώνα πήρε πολύ νωρίς απροσδόκητη μορφή με την υπογραφή του διαιτητή. Στο 15 μετά από σουτ αντιπάλου εκτός περιοχής η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Καρλάο αλλά ο Δανός ανακάλυψε χέρι και έδωσε πέναλτι.

Ο Ενρίκε που το εκτέλεσε ήταν εύστοχος και από το πουθενά έγινε το 1-0 που έδωσε στους γηπεδούχος το προβάδισμα που ήθελαν. Η αρνητική εξέλιξη έτυχε καλής σχετικά διαχείρισης αφού σταδιακά η ομάδα άρχισα να κερδίζει μέτρα και να επιχειρεί να επιτεθεί με αξιώσεις.

Αυτό όμως δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού οι προσπάθειες των μέσων ήταν ημιτελείς και κυρίως οι σέντρες του Σάλαι. Η φάση που βγήκε μετά από λάθος της Αστάνα έγινε στο 29 αλλά ο διαιτητής εγκλημάτησε …

Και αυτό γιατί ο Ρέζα βγήκε απέναντι από τον Έριτς, δέχτηκε το σπρώξιμο από τον Άνιτσιτς και έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής αντί να δώσει πέναλτι και κόκκινη κάρτα αφού ο επιθετικός μας είχε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος, άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί.

Το καλό διάστημα 25-35 δεν είχε συνέχεια αφού στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν καλός ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν να είναι ευχαριστημένοι με το υπέρ τους σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αργό ρυθμό και από τις δυο ομάδες με τη δική μας να μην μπορεί να διασπάσει την αμυντική γραμμή αφού οι Σάλαι, Ταμαρι και Ζαχίντ συνέχισαν να έχουν σοβαρές δυσκολίες στο να ολοκληρώσουν τις προσπάθειες τους.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν για την Αστάνα στο 56 όταν ο Βάντερμαν απέκρουσε δύσκολα σουτ αντιπάλου ενώ η απάντηση από πλευράς μας ήρθε στο 61 με ένα μακρινό σουτ του Σαλαι.  Με καθυστέρηση στο 63 ο Μπαλταζάρ έκανε την πρώτη αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον Ντεβινσέτι στη θέση του αρνητικού και πάλι Ζαχίντ σε μια προσπάθεια να τροφοδοτηθεί ο Ρέζα.

Σταδιακά η ομάδα μας άρχισε να κερδίζει μέτρα και να γίνεται απαιτητική με τον Αργεντινό να δίνει την ώθηση. Στο 75 χάθηκε διπλή μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τάμαρι αρχικά βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλα´το πλασέ του δεν ήταν καλό με την μπάλα να αποκρούεται ασταθώς και στην επιστροφή ο Ρέζα με νέο μακρινό πλασέ έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 77 η άμυνα μας κοιμήθηκε αλλά δεν το πληρώσαμε ενώ στο 83 έγινε και η δεύτερη κίνηση από τον Μπαλταζάρ με τον Εφραίμ να αντικαθιστά τον Τάμαρι. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολλές διακοπές και ήταν χωρίς ρυθμό αφού οι δυο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με την επερχόμενη παράταση.

Στις καθυστερήσεις μια κακή συνεννόηση μεταξύ Κάζου και Βάντερμαν μας έφερε προ του σοκ αλλά ο Βούρος το έσωσε.

Με το ξεκίνημα της παράτασης έγινε και η τελευταία αλλαγή με τον Ντελατόρε να αντικαθιστά τον Ρέζα που δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο Βραζιλιάνος στο 103 έχασε μοναδική ευκαιρία όταν μετά από πάσα του Ντεβινσέτι δεν πλάσαρε σωστά.

Με την κούραση να είναι πλέον εμφανής κυρίως για τους γηπεδούχους ο χρόνος άρχισε να κυλά προς την άχαρη διαδικασία των πέναλτι αφού ούτε και οι προσπάθειες των δικών μας ήταν αυτές που έπρεπε. Ο Ντελατόρε συνέχισε να επιβεβαιώνει ότι δεν έχει το τελικό άγγιγμα που απαιτείται όταν στο 115 έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η ομάδα μας κατέρρευσε με τους Ντεβινσέτι, Εφραίμ, Ντελατόρε και Σοουζα να αστοχούν.

Κίτρινες: Καρλάο, Σάλαι

Βάτερμαν, Νσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (65΄ Ντε Βινσέντι), Σάλαϊ, Τάμαρι (85΄ Εφραίμ), Ρέζα (94΄ Ντελατόρε)