Qarabag Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Θρυλική πρόκριση

Ο ΑΠΟΕΛ όρθωσε ανάστημα και έφυγε από το Αζερμπαϊτζάν με μι από τις πιο σημαντικές πρόκρισης στην ιστορία του. Τα γκολ των Ντε Βινσέτι και Μάτιτς αποδείχτηκαν χρυσά αφού η αμυντική μας γραμμή κράτησε παρά την πίεση το μηδέν παθητικό.

Τα πρώτα λεπτά είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν βγαίνοντας με πολλούς παίκτες στην επίθεση. Η ομάδα ήταν αυτή που ήθελε το γκολ αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Ο Ντε Βινσέτι είχε πολλές λάθος επιλογές ενώ ο Τάμαρι ήταν καλά κλεισμένος με αποτέλεσμα να στερούμαστε των επιλογών από τους δυο πιο δημιουργικούς παίκτες. Από την άλλη οι Αζέροι ήταν απειλητικοί όταν πατούσαν στην περιοχή μας.

Η πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας έγινε στο 25 όταν ο Μπέζιακ από καλή θέση έπιασε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

Το κάτι παραπάνω που θέλαμε και δεν υπήρχε ήρθε στο 34 μάλλον απρόσμενα από τον Ιωάννου. Τότε ο αμυντικός μας με άψογο σλάλομ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε κερδίζοντας ταυτόχρονα το πέναλτι.

Ο Ντε Βισνέτι ήταν εύστοχος και το 0-1 η καλύτερη δυνατή εξέλιξη. Το γκολ επηρέασε του Αζέρους που έκαναν πολλά λάθη τα οποία ισοφαρίσαμε με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία να πετύχουμε και δεύτερο τέρμα.

Στο τέλος βρεθήκαμε και πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν μετά από λάθος του Λαφράνς ο Μπέλετς έκανε σωτήρια απόκρουση.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημίχρονου ήταν παραπάνω από δύσκολα αφού η Καραμπακ εξάσκησε αφόρητη πίεση αλλά η αμυντική μας γραμμή δεν λύγισε. Μάλιστα την κατάλληλη στιγμή ο Μάτιτς έβαλε το καθοριστικό γκολ.

Στο 67 ο Κροάτης με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-2.

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι, Τάμαρι

Μπέλετς, Λαφράνς, Μερκής, Μιχαίλοβιτς, Ιωάννου, Μάτιτς, Γκέντσογλου, Ντε Βινσέντι (60΄ Χαλένιους), Μπέζιακ (83΄ Γιάκολις), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (73΄ Σόουζα)