Άεκ Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Μιας σπουδαίας σημασίας νίκης επί της Άεκ που φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό πορεία πέτυχε σήμερα η ομάδα μας ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθεια για κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος. Η νίκη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστούμε την κακή απόδοση της ομάδας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η νίκη έγινε εφικτή λόγω του Μαντούκα ο οποίος μπαίνοντας στον αγώνα ως αλλαγή έκανε τη διάφορα με τα δυο τέρματα που πέτυχε.

Το πλάνο Δώνη

Ο προπονητής μας έκανε τις απαραίτητες αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα αφού ο Καρλάο δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του ενώ ο Μαντούκα έμεινε στον πάγκο. Με αυτά τα δεδομένα ο Παπάζογλου πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας διπλά από τον Αμορίν ενώ βασικός για πρώτη φορά φέτος ήταν και ο Αλωνεύτης που πήρε θέση στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής. Το 4-4-2 είχε τους Σίερινταν και Ντε Βινσέτι στην επίθεση ενώ ο Γκόμες παρέμεινε στο δεξί άκρο ενώ οι Μοράις και Βινίσιους είχαν το γνωστό τους ρόλο στον κεντρικό άξονα.

Με όρεξη ξεκίνησε η ομάδα μας τον αγώνα έχοντας την πρώτη καλή προϋπόθεση για ευκαιρία με τον Σιέρινταν να μην μπορεί να ολοκληρώσει την ατομική του ενέργεια. ‎Ο σκόπιμα  υπερβολικά βρεγμένος αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεπε στον ΑΠΟΕΛ να αναπτυχθεί με ευκολία, όμως οι παίχτες μας κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να δημιουργήσουν την κατοχή και κυκλοφορία που έχει ως όπλο η ομάδα μας.

Στο μισάωρο ο Δώνης έκανε την πρώτη αλλαγή στο στήσιμο της ομάδας περνώντας τον Ντε Βινσέντι πιο πλάγια και προωθώντας τον Βινίσιους μπροστά από τον Νούνο και Γκόμες. Η ανορθόδοξη ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε αφού δεν υπήρχε ο παίχτης να κρατήσει την μπάλα και να δώσει την τελευταία πάσα. Η αεκ ανέλαβε περισσότερη πρωτοβουλία και ήταν πιο απειλητική σε αρκετές περιπτώσεις, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να σκοράρει. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Αλωνεύτης προωθήθηκε ως παρτενέρ του Σιέρινταν στην επιθεση και ο Ντε Βινσέντι πήγε αριστερά. ‎Η ομάδα μας κατέγραψε 2-3 ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα χωρίς όμως να αποτελέσουν σοβαρό κίνδυνο για την εστία της Άεκ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο όπως ακριβώς είχε τελειώσει και το πρώτο. Στα πρώτα μόλις λεπτά της επανάληψης ο Αντωνιάδης τραυματίστηκε και έτσι ο Δώνης αναγκάστηκε να περάσει εσπευσμένα στον αγώνα τον Νεκτάριο. Ταυτόχρονα πέρασε στον αγώνα και ο Μαντούκα στην θέση του Μοραις. Η αλλαγή αυτή έστειλε τον Γκόμες αμυντικό χαφ, τον Αλωνεύτη αριστερά και τον Μαντούκα κορυφή δίπλα στον Σιέρινταν.

Στο 58′ έγινε ένα κλέψιμο λίγο πριν την σέντρα, ο Αλωνεύτης πήρε την μπάλα και τροφοδότησε τον Μαντουκα, ο οποίος αφού μπήκε στην περιοχή με άψογο πλασέ εκτέλεσε τον Νεγκρι και έγραψε το 0-1.

Το παιχνίδι συνέχισε να κινείτε στον ίδιο ρυθμό χωρίς ο ΑΠΟΕΛ να μπορεί να επιβληθεί και η αεκ να ψάχνει διαδρόμους προς την εστία μας. Χωρίς ρυθμό και κατοχή από καμιά εκ των δύο ομάδων. Στο 70 ο Δώνης πέρασε τον Κακά στην θέση του Αλωνεύτη, μετατρέποντας το σύστημα σε 5-3-2. Η αλλαγή αυτή έκανε την ομάδα μας να οπισθοχώρηση υπερβολικά και να δώσει την ευκαιρία στην αεκ να πίεση υπερβολικά και να βρίσκεται συνεχώς γύρω από την περιοχή μας. Η Άεκ συνέχιζε να αυξάνει τις προσπάθειες της για ισοφάριση χωρίς να καταφέρει να τις μετουσιώσει.

Σε μια από τις λίγες αντεπιθέσεις μας ο Σιέρινταν έδωσε στον Μαντούκα ο οποίος με άψογο κρέμασμα σημείωσε το 0-2 για την ομάδα μας και έβαλε τέλος στο άγχος που μας είχε δημιουργήσει η ασφυκτική πίεση της Άεκ.

Τεράστια από κάθε άποψη η νίκη μας μέσα στην Λάρνακα, αφού ο ΑΠΟΕΛ είχε να αντιμετωπίσει πέραν από μια ενθουσιώδη ομάδα που έριξε 5αρα στην πρώτη αγωνιστική, την κούραση από την Ευρώπη και τον αποπροσανατολισμό της τεράστιας πρόκρισης στους ομίλους του Champions League. Παρόλο που η εμφάνιση της ομάδας μας δεν ήταν καλή φεύγουμε έχοντας τους 3 βαθμούς στην τσέπη, μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

Πάρντο, Αμορίν, Παπάζογλου, Αντωνιάδης (55′ Αλεξάνδρου), Σέρτζιο, Μοράις (56′ Μαντούκα), Βινίσιους, Γκόμες, Αλωνεύτης (70′ Κακά), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν.

Κίτρινες: Βινίσιους, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο