ΑΠΟΕΛ Vs Eintracht 0-3

Οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν με τον χειρότερο τρόπο αφού η ομάδα μας γνώρισε βαριά ήττα με 0-3 από την Eintracht σε έναν αγώνα που φανέρωσε τις γνωστές αδυναμίες του φετινού ΑΠΟΕΛ. Οι Γερμανοί ξέρουν καλύτερα από οποιονδήποτε να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων και αυτό έκαναν απόψε στο ΓΣΠ με αποτέλεσμα να περάσουν ένα εύκολο βράδυ. Τα αμυντικά λάθη της ομάδας μας και η τρομερή δυσκολία να επιτεθούμε ήταν και πάλι τα κύρια χαρακτηριστικά της ομάδας του Πάουλο Σέρτζιο.

Το πλάνο του Σέρτζιο

O Σέρτζιο έκανε κάποιες μικροεκπλήξεις όσον αφορά το αρχικό σχήμα αφού ο Ολιβέιρα προτιμήθηκε αντί του Βινίσιους ως αμυντικό χαφ με τους Μπόρδα και Αμορίν να καλύπτουν το κέντρο της άμυνας. Ο τρίτος στο χώρο του κέντρου ήταν ο Γκόμες που είχε επίσης περισσότερο την προσοχή του στα αμυντικά του καθήκοντα όπως φάνηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο Αλεξάνδρου επανήλθε για να πάρει θέση στα αριστερά, απόφαση που έφερε τον Αλωνεύτη στο δεξί άκρο και τον Γκονσάλβες στην κορυφή.

Η διάταξη και οι επιλογές παικτών είχαν ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς για την ομάδα μας, κάτι που επιβεβαιώθηκε στα πρώτα λεπτά όταν αμυνόμασταν στο μισό γήπεδο σε μια προσπάθεια να αποφύγουμε τον αιφνιδιασμό. Οι Γερμανοί στο διάστημα αυτό κράτησαν την μπάλα χωρίς να πιέσουν ιδιαίτερα. Παρόλα αυτά έδειχναν να έχουν ποιότητα και στο 8 με τον Πάρντο εξουδετερωμένο χρείαστηκε να αποκρούσει σωτήρια ο Αμορίν.

Η ομάδα μας μετά το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να ισορροπήσει και να κρατήσει με τη σειρά της περισσότερο την μπάλα και να δημιουργήσει κάποιες προϋποθέσεις. Οι περισσότερες προσπάθειες γίνονταν από δεξία και στο 11 ο Αλωνεύτης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Οι Γερμανοί ήταν μεθοδικοί και βλέποντας την αριστερή μας πλευρά να μην έχει σωστή κάλυψη επιχείρησαν να το εκμεταλλευτούν. Αυτό έγινε πράξη στο 27 όταν ο Αλεξάνδρου που επιχείρησε να καλύψει τον Καπράλ είδε την μπάλα να χτυπά πάνω του μετά από σέντρα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα.

Το 0-1 ήταν η καλύτερη και ίσως απρόσμενη εξέλιξη για τους Γερμανούς που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα χωρίς να πιέσουν ή να χάσουν την κλασσική ευκαιρία. Από την άλλη η ομάδα μας έδειξε να επηρεάζεται από το γκολ αφού στο διάστημα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν μπορέσαμε να απειλήσουμε.

Το δεύτερο ημίχρονο φανέρωσε με ακόμα πιο έντονο τρόπο τα γνωστά μας προβλήματα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Επιθετικά η ομάδα μας δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά αφού έλειπε ο παίκτης που θα είχε αυτό τον ρόλο στον άξονα ενώ οι Αλωνεύτης και Αλεξάνδρου περιορίστηκαν πλήρως στα άκρα.

Η αρχή του τέλους ήρθε στο 58 όταν οι Κάτλετς καιΛάκις έκαναν όσες πάσες έπρεπε μεταξύ τους ανάμεσα στους αμυντικούς μας, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-2 ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα αφού ήταν φανερό ότι η ομάδα μας όχι μόνο δεν είχε τις επιθετικές λύσεις αλλά δεν μπορούσε ούτε να αμυνθεί.

Ο Σέρτζιο επιχείρησε να τονώσει την επιθετική μας γραμμή στο 64 όταν ο Σωηρίου πέρασε στη θέση του Αλεξάνδρου αλλά το 0-3 δυο λεπτά αργότερα έστειλε το μήνυμα ότι η προσοχή μας θα έπρεπε να δοθεί στο να αποσοβήσουμε την συντριβή.

Ήταν ένα γκολ που άφησε ανεπανόρθωτα εκτεθειμένη την αμυντική μας γραμμή η οποία κυριολεκτικά κοιμήθηκε και ο Γιουγκ σαν σε προπόνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα ενώ οι δυο αλλαγές στο 77 με τους Βινίσιους και Μπενασούρ να περνούν στον αγώνα δεν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι. Το μόνο άξιο αναφορά είναι ότι ο κόσμος αποδοκίμασε τον προπονητή για την απόφαση του να αποσύρει τον Αλωνεύτη.

Κίτρινες: Γκονσάλβες, Ολιβέιρα, Σωτηρίου

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Καμπράλ, Αμορίν, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Μοράις, Αλεξάνδρου (65 Σωτηρίου), Γκόμες (77 Βινίσιους), Αλωνεύτης (77 Μπενασούρ), Γκονσάλβες