Αεκ Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Και τώρα τρέμει η γη. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη που τόσο ήθελε και πλέον η διαφορά από την Ανόρθωση είναι στο -1. Η χρυσή γκολάρα του Μπέκμαν 74 ήταν αυτή που καθόρισε το αποτέλεσμα σε έναν αγώνα όπου και πάλι η ομάδα μας δεν είχε καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η είσοδος του Μπουντιμίρ στο 66 στη θέση του Σέρτζιο ήταν το σημείο που διαφοροποίησε τα δεδομένα με την απόδοση της ομάδας μας να ανεβαίνει και σχεδόν άμεσα να έρχεται το γκολ. Ο Γιοβάνοβιτς ξάφνιασε με κάποιες επιλογές του όσον αφορά τα πρόσωπα που επέλεξε για το αρχικό σχήμα. Οι εκτιμήσεις ότι θα προτιμούσε τη διάταξη 4-4-2 επιβεβαιώθηκαν με τον Μπέκμαν όμως να παίρνει θέση λίγο πιο πίσω από τον Μπιτόν. Ο Σέρτζιο κρίθηκε έτοιμος και επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ενώ σε αυτό διατηρήθηκε και ο Σολωμού που αγωνίστηκε μπροστά του καλύπτοντας το δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής. Ο Πίντο έμεινε στον πάγκο έτσι οι δυο στο χώρο του κέντρου ήταν οι Μοράις και Τζιόλης με τον Μαντούκα να καλύπτει την αριστερή πλευρά.

Η Αεκ άρχισε τον αγώνα με πιο επιθετικούς προσανατολισμούς γεγονός αφού ήταν η ομάδα που στο πρώτο δεκάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους έγινε στο 8 όταν ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ φαουλ του Ντα Σίλβα ενώ η πιο καλή στιγμή τους ήταν στο 20 όταν μακρινό σουτ του Μέρσιο χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε έξω.

Στο διάστημα αυτό η ομάδα μας δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά αφού η Αεκ πίεζε ψηλά με αποτέλεσμα οι Μοράις και Τζιόλης να δυσκολεύονται να οργανώσουν ενώ προβλήματα είχαν και οι ακραίοι που δεν είχαν συμμετοχή. Με αυτά τα δεδομένα οι Μπιτόν και Μπέκμαν ήταν ξεκομμένοι και η ομάδα μας δυσκολευόταν αφάνταστα να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ.

Παρά τα σοβαρά οργανωτικά προβλήματα ήμασταν η ομάδα που έφτιαξε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 42 όταν ο Μοράις που βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το πλασε αλλά ο Χαιμοφ απέκρουσε σωτήρια. Η Αεκ επιχείρησε να απαντήσει και έφτασε 1-2 φορές με απειλητικές διαθέσεις σε θέση βολής αλλά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0.

Και στα πρώτα στάδια της επανάληψης η Αεκ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αφού εμείς εξακολουθήσαμε να έχουμε σοβαρό πρόβλημα στο να οργανωθούμε σωστά. Τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και τα γεμίσματα από τους αμυντικούς ή τον Πάρντο ήταν εύκολη υπόθεση για την αντίπαλη άμυνα, έτσι ο Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να αναζητήσει λύσεις από τον πάγκο.

Στο 66 ο Μπουντιμίρ πέρασε στη θέση του Σέρτζιο σε μια προσπάθεια να γίνουμε πιο επιθετικοί ενώ έγιναν και οι απαραίτητες εσωτερικές αλλαγές με τον Σολωμού να επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας. Η κίνηση του Γιοβάνοβιτς βοήθησε την ομάδα να λειτουργήσει καλύτερα και να γίνει πιο επιθετική.

Παρά το ότι δεν δημιουργήθηκε ευκαιρία στο 74 ήρθε το γκολ για την ομάδα μας όταν μετά από διώξιμο αμυντικού η μπάλα κατέληξε στον Μπέκμαν που με ένα φοβερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε και το ζητούμενο στα τελευταία λεπτά ήταν η σωστή διαχείριση του αποτελέσματος. Η είσοδος του Αλεξάνδρου στη θέση του σκόρερ είχε σαν στόχο να αμυνθούμε καλύτερα και να κρατήσουμε μπάλα.  Η νευρικότητα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό μέχρι το τέλος του αγώνα με την Αεκ να κρατά περισσότερο την μπάλα αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 88 μάλιστα ήταν η ομάδα μας που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπιτόν να πλασάρει και τον Χαιμοφ να αποκρούσει σωτήρια. Το τέλος ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς αφού στις καθυστερήσεις μια λάθος πάσα του Mαντούκα είχε σαν αποτέλεσμα ο Πάρντο να διώξει εκτός μεγάλης περιοχής την μπάλα με το χέρι.

Ο Αναστασίου έδωσε αμέσως την κόκκινη και ο Ολιβειρα στάθηκε κάτω από το δοκάρι για την τελευταία φάση. Ευτυχώς οι αμυντικοί έδιωξαν έτσι το τελικό σφύριγμα μας βρήκε να πανηγυρίζουμε την τεράστια νίκη.

Κίτρινες: Σέρτζιο, Ολιβειρα, Μπόρδα, Σολωμού