Αελ Vs ΑΠΟΕΛ 2-2

Σερί νικών τέλος για την ομάδα μας στο αφιλόξενο Τσίρειο, ενώ θα πρέπει να αισθανόμαστε ευχαριστημένοι με τον ένα βαθμό που ήρθε στις καθυστερήσεις. Η αποκαρδιωτική εμφάνιση λίγο έλειψε να μας στοιχίσει και με αυτή την ήττα την οποία όμως δεν αξίζαμε αφού ούτε η Αελ ήταν καλύτερη. Εκμεταλλεύτηκε όμως το δώρο που της έκανε ο διαιτητής Παναγή αφού ισοφάρισε με ανύπαρκτο πέναλτι. Αν και προηγηθήκαμε με την γκολάρα του Τρισκόφσκι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπορέσαμε να πιάσουμε την απόδοση που έπρεπε και θα οδηγούσε στη νίκη.

Με δύο αλλαγές παρέταξε τελικά την ομάδα ο Γιοβάνοβιτς σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα αφού επανήλθαν οι Ζόρζε και Τρισκόφσκι στη θέση των Κόντη και Χαραλαμπίδη αντίστοιχα. Η διάταξη παρέμενε η ίδια αφού οι Σολάρι και Αλμέιδα ήταν στην επίθεση ενώ οι Πίντο και Μοράις είχαν το γνωστό τους ρόλο στη μεσαία γραμμή.Ο αγώνας ξεκίνησε αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες και πολύ νωρίς η Αελ ήταν αυτή που κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στο χώρο του κέντρου, καταφέρνοντας έτσι να κρατήσει τους παίκτες μας μακριά από την περιοχή του Καϊρίνου. Παρόλο που το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να έχει στα πρώτα στάδια του αγώνα τις δυσκολίες που είχε και σε προηγούμενους αγώνες, ευτύχησε στην πρώτη του επίθεση να πετύχει γκολ. Στο 16’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Τρισκόφσκι ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αποκρουστεί.

Το 0-1 χωρίς καν να μπούμε στη διαδικασία να βάλουμε την μπάλα κάτω και να οργανωθούμε σωστά ήταν η καλύτερη δυνατή εξέλιξη. Παρόλο που αυτό ανάγκασε την Αελ να επιδιώξει ακόμα περισσότερο το γκολ και πάλι ήταν αδύνατο να οργανωθούμε σωστά, αφού η ομάδα ήταν κομμένη στα δύο. Αυτό ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς γύρω στο 30 να αλλάξει τη διάταξη σε 4-5-1 αφήνοντας στην κορυφή τον Σολάρι και στέλλοντας στο αριστερό άκρο τον Αλμέιδα, ενώ ο Μαντούκα σύγκλινε προς τον άξονα.

Η εικόνα δεν βελτιώθηκε σε ουσιαστικό βαθμό και θα τολμούσαμε να πούμε ότι η ανάπαυλα έδειχνε να είναι η καλύτερη δυνατή εξέλιξη .

Κανείς δεν φανταζόταν όμως ότι στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας θα ήταν αποκαρδιωτική. Οι οδηγίες του Γιοβάνοβιτς φαίνεται ότι δεν ήταν αρκετές αφού από το πρώτο λεπτό η Αελ ήταν η ομάδα που κατάφερε να κερδίσει την μάχη του κέντρου. Μπορεί η υπεροχή της στο μεγαλύτερο διάστημα να ήταν ανούσια αλλά το ότι κρατούσε μπάλα έστελλε ανησυχητικά μηνύματα. Μηνύματα που πήρε ο Γιοβάνοβιτς και αναγκάστηκε να ρίξει στον αγώνα τον Μαρσίνιο.Η κίνηση αυτή δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού ο Βραζιλιάνος δεν ήταν έτοιμος για να ανταποκριθεί στις ανάγκες ενός τόσο δύσκολου αγώνα. Ο διαιτητής του αγώνα ήταν ο πρωταγωνιστής της ανατροπής του σκορ όταν στο 69’ είδε πέναλτι όταν παίκτης της Αελ βρέθηκε στο έδαφος. Ο Φρέντι που ανάλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και το 1-1 ήταν ένα ισχυρό και απρόσμενο σοκ. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι μπορούσαν και για κάτι καλύτερο και με τη βοήθεια της τύχης στο 77’ πήραν προβάδισμα όταν ένα αναιμικό σουτ κατέληξε στα δίχτυα μετά που χτύπησε στον Γκριτσάροφ.

Δύο αλλαγές ήταν η απέλπιδα κίνηση του προπονητή μας με τους Χαραλαμπίδη και Μιροσάβλιεβιτς να περνούν στον αγώνα. Η απογοήτευση από την εξέλιξη του σκορ ήταν εμφανέστατη αφού δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε σωστά. Στις καθυστερήσεις όμως αποδόθηκε δικαιοσύνη και μια στατική φάση έδωσε την ευκαιρία στον Γκριτσάροφ που προωθήθηκε στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσει.

Κίτρινες: Μποαβεντούρα, Μοράις, Πίντο, Ζόρζε

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Γκριτσάροφ, Ζόρζε, Μοράις, Πίντο, Τρισκόφσκι (81’ Μιροσάβλιεβιτς), Μαντούκα (81’ Χαραλαμπίδης), Σολάρι, Αλμέιδα (67’ Μαρσίνιο)