ΑΠΟΕΛ Vs Ανόρθωση 2-0

Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη πέτυχε η ομάδα μας το απόγευμα του Σαββάτου αφού επικράτησε της Ανόρθωσης με την οποία πλέον ισοβαθμούμε. Η κακή απόδοση του πρώτου ημιχρόνου δε στοίχισε αφού στην επανάληψη βελτιωθήκαμε και με όπλο την αποτελεσματικότητα πήραμε το υπερπολύτιμο τρίποντο. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε το ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου με δέκα παίκτες λόγω της δίκαιης αποβολής του Λαμπάν.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε αλλά έδειξε πως αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα αφού δεν μπορούσε με τίποτα να απειλήσει. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο δεν μπορούσε να απειλήσει αφού ο τρόπος ανάπτυξης αλλά και οι παίκτες που αγωνίζονταν δεν μπορούσαν να κάνουν όλα όσα έπρεπε.Ο πρόεδρος της Ανόρθωσης ως γνήσιος αντιαποελίστας δεν μπόρεσε να χωνέψει την ήττα και έστρεψε τα πυρά του προς τη διαιτησία. Όπως επιβεβαιώνει και ο τηλεοπτικός φακός οι απόψεις του Δημητρίου δεν τεκμηριώνονται αφού ούτε στο πέναλτι που ζήτησαν υπήρξε παράβαση.

Όπως αναμενόταν ο Μοράις επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ενώ για προωθημένο επιθετικό ο Γιοβάνοβιτς προτίμησε τον Μιροσάβλιεβιτς. Παρά τις προσπάθειες του Μπρέσκα το ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου ήταν ασύνδετο και δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό του. Όχι μόνο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει αλλά ήταν η Ανόρθωση που δημιούργησε δυο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ αλλά οι Καφού και Οκκάς ήταν άστοχοι.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα αφού το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά και σε συνδυασμό με την κόκκινη του Λαμπάν, μπόρεσε να κερδίσει την μάχη του κέντρου και να γίνει απαιτητικό. Τα νεύρα όλων ήταν επίσης πιο έντονα με τους φιλοξενούμενους να αμφισβητούν τα σφυρίγματα ενώ εκεί που ο Γιοβάνοβιτς ετοίμαζε δυο ταυτόχρονες αλλαγές ήρθε το γκολ.

Στο 70′ και μετά από εντυπωσιακή κίνηση του Μίρο και σουτ του Αλεξάνδρου που απέκρουσε ο Μπεκιαι, η μπάλα κατέληξε στον πρώτο ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Η αντίδραση της Ανόρθωσης ήταν άμεση και παρά το ότι αγωνιζόταν με δέκα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση σε δυο φάσεις αλλά φανήκαμε τυχεροί.

Τα πάντα τέλειωσαν στο 86′ όταν ήρθε και το δεύτερο τέρμα όταν μετά από ασταθή απόκρουσε του Μπεκίαι ο Αλεξάνδρου με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Χιώτης, Κόντης, Ζόρζε, Ηλίας, Πουρσαϊτίδης, Μοράις, Αλεξάνδρου, Μπρέσκα (73′ Χαραλαμπίδης), Μιχαήλ, Πίντο, Μιροσάβλιεβιτς (80′ Παπαθανασίου)

Δηλώσεις Γιοβάνοβιτς:
«Ο αγώνας είχε πολλές φάσεις για ένα ντέρμπι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ανόρθωση ήταν πιο επικίνδυνη ομάδα από εμάς και είχε δύο πολύ καλές φάσεις για να ανοίξει το σκορ. Στο β’ ημίχρονο είμασταν πιο αποφασιστικοί όσον αφορά την πίεση στην μεσαία γραμμή, στην προσπάθεια μας να σταματήσουμε τις αντεπιθέσεις του αντιπάλου και τα καταφέραμε. Είχα πει ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και από την στιγμή που η Ανόρθωση έμεινε με 10 παίκτες, έπρεπε να κάνουμε μεγαλύτερη προσπάθεια για να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα. Καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ όμως στην συνέχεια κινδυνεύσαμε και είχε την ευκαιρία η Ανόρθωση να μας ισοφαρίσει. Εμείς προσπαθήσαμε να φτιάξουμε φάσεις στις κόντρα επιθέσεις και μετά το 2-0 όλα τέλειωσαν. Η νίκη μας είναι πολύ σημαντική για μας, λόγω της ποιότητας του αντιπάλου αλλά και το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε, γιατί ακολουθεί ο αγώνας με την Ατλέτικο. Όπως εξελίσσονται τα πράγματα στην σεζόν, δεν μπορούμε να χαρούμε τις νίκες γιατί σε σύντομο χρονικό διάστημα προετοιμαζόμαστε για άλλο παιχνίδι».