ΑΠΟΕΛ Vs Barcelona 0-4

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν αυτή τη φορά εμφανέστατη, γεγονός που έφερε το 0-4 με την ομάδα μας να υποκύπτει στις ορέξεις του Μέσι που πέτυχε τρια γκολ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Champions League. Η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε αποφασισμένη και σοβαρή γεγονός που μας έδωσε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η αίσθηση ότι μπορούσαμε να το παλέψουμε περισσότερο ίσως να γυροφέρνει στο μυαλό όλων και ιδίως των παικτών που ήθελαν να κοντράρουν στα ίσα τους σπουδαίους αντιπάλους τους κάτι όμως που δεν έγινε.

Το πλάνο του Δώνη

Το 4-4-2 είχε τους γνωστούς συντελεστές για τους οποίους προπονητής μας δήλωσε και προ ημερών οτι βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Με αυτά τα δεδομένα το επιθετικό δίδυμο αποτελείτο από τους Σιέρινταν και Μαντούκα ενώ στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής πήραν θέση οι Αλωνεύτης και Γκόμες.

Ο Βινίσιους κρίθηκε έτοιμος για το αρχικό σχήμα και ηταν διπλα από τον Μοράις στον κεντρικό άξονα ενώ μπροστά από τον Πάρντο ηταν η γνωστή τετράδα των Σέρτζιο, Καρλάο, Αμορίν και Αντωνιάδης.

Η Μπαρτσελονα μπήκε πολυ δυνατά επιβεβαιώνοντας από το πρώτο λεπτό οτι ο αγώνας θα εξαρτοταν αποκλειστικά από τη δικη της απόδοση παρά τις όποιες προσπάθειες μας. Με τους Ισπανούς να έχουν την κατοχή και την ομάδα μας να σου ετσι στο δικό της μισό ηταν αναπόφευκτο να αρχίσουν μα δημιουργούνται ευκαιρίες και μα φαίνεται οτι το γκολ ηταν θεμα χρόνου.

Αφού χάθηκαν δυο πολύ κακές ευκαιρίες στο 17 και 23 με τους Σουάρες και Άλπα ηρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 26 για να επιβεβαιωσει την υπεροχή και κλάση του αντιπάλου. Στο λεπτο αυτό ο Σουάρες απελευθερώθηκε με εντυπωσιακό τροπο από τον Καρλάο και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον Πάρντο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα επόμενα λεπτά έδειξαν οτι η ομαδα μας δεν μπορούσε να αντιδράσει αφού δεν υπήρχαν οι λύσεις απέναντι στο πρέσινγκ της Μπαρτσελονα. Οι ακραίοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και να βοηθήσουν οργανωτικά ενώ ούτε η επιστροφές του Μαντούκα ηταν αποτελεσματικές και μοιραία ηρθε το δευτερο γκολ.

Αυτό εγινε στο 38 οταν μετά από σουτ του Ραφίνια ο Μέσι με προβολή εστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-2. Με το γκολ αυτό ο Αργεντινός έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ με 72 γκολ.

Έχοντας ξεκάθαρο πλέον προβάδισμα η Μπαρτσελόνα έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο αφού οι παίκτες μας δεν είχαν δυνάμεις για να αντιδράσουν ετσι το σφύριγμα του διαιτητή για το ημίχρονο ήρθε με ανακούφιση.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ίδια αφού ούτε η είσοδος του Εφραίμ στη θέση του Αλωνεύτη δεν μπορούσε να αλλάξει το ισοζύγιο δυνάμεων. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-3 όταν ο Μέσι στο 58 σκόραρε και για δεύτερη φορά ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στη συνέχεια ο ρυθμός τους έπεσε ενώ στ0 70 έμειναν με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης του Ραφίνια. Ο Δώνης βλέποντας την εξέλιξη του σκορ απέσυρε τον Μαντούκα βάζοντας στο 62 τον Ντε Βινσέτι ο οποίος μετά από ωραία ενέργεια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 65 όταν ο Στέγκεν απέκρουσε σωτήρια του σουτ του.

Η 3η αλλαγή αφορούσε τον Τζιμπούρ που αντικατέστησε τον Βινίσιους με μια κίνηση που έδειξε ότι και ο Δώνης άρχισε να σκέφτεται τον αγώνα της Κυριακής ενώ στο 84 ήταν η σειρά μας να μείνουμε με 10 λόγω δεύτερης κίτρινης του Αμορίν.

Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε και πάλι ο Μέσι στο 88.

Κίτρινες: Καρλάο

Κόκκινη: Αμορίν (2η κίτρινη)

Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αμορίν, Καρλάο, Μοράις, Βινίσιους (74΄ Τζιμπούρ), Γκόμες, Αλωνεύτης (46΄ Εφραίμ), Σέρινταν, Μαντούκα (62΄ Ντε Βινσέντι).