ΑΠΟΕΛ Vs Ομόνοια 4-3

Υπήρξε και ο αγώνας ο οποίος ήταν δύσκολος και παράξενος όπως όλη η χρονιά. Η ομάδα μας παρά το ονειρικό ξεκίνημα με το γκολ του Αλωνεύτη στο πρώτο λεπτό αλλά στη συνέχεια η ομάδα μας έπαθε μπλακ αουτ με την Ομόνοια να ανακτά τον έλεγχο και να μας σφυροκοπά. Εκεί που η αφόρητη πίεση έδειξε να αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά ήρθε στο 19 το αυτογκόλ του Καρυπίδη για να φέρει τον αγώνα στα ίσα. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισορροπήσει και μέχρι την ανάπαυλα ο αγώνα κύλησε με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου αλλά την Ομόνοια να είναι πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις από τα άκρα.

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλαξε πολλές συγκινήσεις και κοντραστ συναισθημάτων αφού ενώ ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ήταν η Ομόνοια που πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν στο 54 ο Χριστοφή έδωσε προβάδισμα στους πράσινους.

Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν ιδανική αφού μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή. Με πάθος, καθαρό μυαλό και σωστό αγωνιστικό πλάνο ήρθε σχετικά νωρίς το 2-2 όταν στο 60 ο Αλωνεύτης έδωσε ασιστ στον Μπουντιμίρ που με ωραίο πλασέ έστειλε επιτέλους την μπάλα στα δίκτυα. Η ανάτροπη ήρθε στο 71 όταν ο Μοράις βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας των χοχων και με πλασε έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας.

Στο διάστημα αυτό τα λάθη του Δημητρίου στην προσπάθεια του να βοηθήσει την ομόνοια έφεραν τον εκνευρισμό στην ομάδα μας αλλά και την ισοφάριση αφού στο 74 ο Άλβες εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 3-3.

Οι ποδοσφαιριστές μας πείσμωσαν και έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη γοήτρου η οποία ήρθε όταν στο 83 ο Χαραλαμπίδης ανατράπηκε αντικανονικά και ο Δημητρίου σωστά καταλόγισε το πέναλτι. Ο Μαντούκα ήταν εύστοχος και το 4-3 γεγονός.

Κίτρινες: Ολιβέιρα

Πάρντο, Σέρτζιο, Αλεξάνδρου, Ολιβέιρα, Καρυπίδης, Πίντο, Μοράις, Μαντούκα (86΄ Σατσιάς), Χαραλαμπίδης (92 Σολωμού), Αλωνεύτης, Μπούντιμιρ (81΄ Μπιτόν).