ΑΠΟΕΛ Vs PSG 0-1

Ο ορισμός της ποδοσφαιρικής αδικίας δήλωσε παρών στο ΓΣΠ με τον Καβάνι να στερεί από την ομαδα μας το βαθμό της ισοπαλίας που άξιζε και με το παραπάνω. Ο ΑΠΟΕΛ κοίταξε στα ματιά την Παρί και αν ηταν πιο αποτελεσματικός θα έκανε την εκπληξη μεγατόνων. Και αυτό γιατί η ομαδα μας δημιούργησε δυο τουλαχιστον ευκαιρίες που έπρεπε να γίνουν γκόλ. Οταν λοιπόν εχεις απέναντι σου μια ομαδα της κλάσης της Παρί και δεν μπορεις να εισαι αποτελεσματικός υπαρχει η περίπτωση να την πάθεις…

Το πλάνο

Ο Δώνης δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη αφού επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις όσον αφορά την εντεκάδα του αγώνα με την Παρί. Ουσιαστικά ο Εφραίμ πήρε θέση στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής αντί του τραυματία Αλωνεύτη με τον Γκόμες να είναι επίσης στο αρχικό σχήμα αλλά στο δεξί άκρο. Στο 4-4-2 οι Σίερινταν και Μαντούκα θα είναι στη γραμμή κρούσης.

Όπως αναμενόταν ο Αντωνιάδης προτιμήθηκε αντί του Ρίισε ενώ οι άλλοι τρεις στην άμυνα ήταν οι γνωστοί αφού ο Καρλάο πήρε θέση δίπλα από τον Αμορίν ενώ ο Σέρτζιο στο δεξί άκρο.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα ηταν πολύ καλό για την ομάδα μας που με καλή ψυχολογία και σωστή αμυντική συμπεριφορά κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να μην κινδυνεύσει. Ήμασταν εμείς μάλιστα αυτοί που βρήκαν την πιο μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου μόλις στο 3 οταν ο Σιριγού απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το πλασέ του Σιερινταν.

Μετα το πρωτο 15λεπτο η Παρί ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να κρατήσει περισσοτερο την μπάλα χωρίς ομως να μπορεί να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη, ετσι το διάστημα αυτό πέρασε χωρίς να αντιμετωπίσουμε ιδιαίτερο πρόβλημα. Παρά το τεράστιο εκτόπισμα του αντιπάλου η ομαδα μας έδειξε να εχει και επιθετικούς προσανατολισμούς αφού προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ εκμεταλλευόμενη και την κινητικότητα του Εφραίμ.

Έλειπε όμως το κάτι παραπάνω όσον αφορά την τελική πάσα με αποτέλεσμα να μην γίνει η μεγαλη φαση. Στο 39 ο Δώνης αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη αλλαγή οταν ο Αντωνιάδης αποχώρησε με μυικό τραυματισμό για να περάσει στη θεση του ο Ρίισε.

Στην επανάληψη η Παρί μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να μας κλεισει για ενα δεκάλεπτο στο δικό μας μισό χωρίς όμως και πάλι να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρία. Η απαντηση μας ηρθε στο 56 με μια τεράστια ευκαιρία οταν ο Νταβιντ Λουοζ έδιωξε πάνω στη γραμμή την μπάλα μετά από κεφαλία του Γκόμες.

Η όμαδα μας συνέχισε να βρίσκει κενά στην άμυνα των Γάλλων και μεσα στα επόμενα πέντε λεπτά χάθηκαν ακόμα δυο σημαντικές ευκαιρίες με τους Σιέρινταν και Μοράις. Η δεύτερη κίνηση του Δώνη έγινε στο 66 και ηταν απρόσμενη αφού πέρασε εκτός ο Σιέρινταν για να τον αντικαταστήσει ο Τζιμπούρ.

Η Παρί απάντησε με την καλύτερη της ευκαιρία στο 68 οταν το πλασε του Μαουρα πέρασε μόλις έξω. Στο 78 ο Δώνης έκανε ακόμα πιο επιθετικό το πλάνο της ομάδας με τον Ντε Βινσετι να αντικαθιστά τον Μοραις και τον Γκόμες να μετακινείται στον κεντρικό άξονα.

Παρά την ξεκάθαρη προσπάθεια του Δώνη για αλλαγες που θα έφερναν ακόμα και τη νίκη, η μοίρα μας επιγφύλαξε άσχημο παιχνίδι αφού σε μια ανύποπτη φαση ο Καβάνι μπόρεσε με ατομική ενέργεια να στείλει την μπαλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το 0-1 που ηταν και το τελικό σκορ.