ΑΠΟΕΛ Vs Porto 0-1

Δυστυχώς η ομάδα μας δεν τα κατάφερε αφού παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Γιοβάνοβιτς ήρθε και νέα ήττα από την Πόρτο. Ο αντίπαλος μας δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και με την εμπειρία του πήρε αυτό που ήθελε παρόλο που όλα έδειχναν ότι θα πέρναμε το βαθμό της ισοπαλίας. Ένα γκολ όμως του Φαλκάο στο 84′ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαμε για βαθμολογικό κέρδος. Μετά και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ η ομάδα μας βρίσκεται στη τέταρτη θέση με ένα βαθμό, ενώ Τσέλσι και Πόρτο έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση τους.

Η προσπάθεια της ομάδας μας ήταν φιλότιμη όχι όμως αρκετή αφού η Πόρτο παρουσιάστηκε σοβαρή και αρκετά διαβασμένη καταφέρνοντας να ελέγξει τον αγώνα στο μεγαλύτερο του διάστημα. Η διάταξη 4-5-1 δεν έφερε το ποθητό αποτέλεσμα αφού δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα οι Πορτογάλοι να είναι πιο απειλητικοί. Στην επανάληψη η ομάδα μας ήταν πιο διεκδικητική αφού η είσοδος του Αλεξάνδρου βοήθησε. Παρόλα αυτά η Πόρτο μας τιμώρησε σε μια φάση που όλοι άρχισαν να σκέφτονται το βαθμό και το μπόνους της ισοπαλίας.

Η εντεκάδα του Γιοβάνοβιτς επιφύλαξε μια έκπληξη αφού ο Παουλίστα προτιμήθηκε να καλύψει το κενό του Κοσόφσκι με τον Μπίδη να καλύπτει τη δεξιά πλευρά. Ο Σατσίας ήταν επίσης δίπλα από τον Μοράις στη μεσοαμυντική γραμμή και ο Μιροσαβλιεβιτς μοναδικό προωθημένος.

Η Πόρτο μπήκε ποιο δυνατά και από την αρχή έδειξε πως δε θα άφηνε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην ομάδα μας. Παρά τις προσπάθειες των Σατσιά και Πίντο η μάχη του κέντρου χάθηκε νωρίς έστω και αν ο Χούλκ είχε ένα ήσυχο σχετικά βράδυ. Η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο έγινε στο 14΄όταν με ωραία κίνηση και σουτ ο Μίρο ανάγκασε τον τερματοφύλακα να διώξει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Πόρτο ήταν η ομάδα που επιδίωξε το γκολ και έφτιαξε 2 ξεκάθαρες ευκαιρίες με τον Χιώτη όμως να αποκρούει σωτήρια μετά από ένα τετ-α-τετ με τον Χούλκ. Η κούραση του Παουλίστα στέρησε από την ομάδα μας τη δυνατότητα να απειλήσει ενώ ούτε και οι υπόλοιποι στη μεσαία γραμμή μπόρεσαν αν διαφοροποιήσουν τα δεδομένα.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν περίπου η ίδια με του αντιπάλους να πιέζουν από ψηλά γεγονός που δυσκόλευε αφάνταστα την ομάδα μας από το να οργανωθεί σωστά. Ο Φαλκάο στο 55 έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία δίνοντας την αφορμή στο Γιοβάνοβιτς να προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις. Η σημαντικότερα αφορούσε την είσοδο του Αλεξάνδρου στη θέση του Παουλίστα και σε συνδυασμό με το ανέβασμα όλης της ομάδας η εικόνα άλλαξε.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο απαιτητικό και παρά το ότι δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά ήνα εξασκήσει έντονη πίεση, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό. Παρόλα αυτά σε μια ανύποπτη φάση στο 84′ ο Φαλκά έδειξε την κλάση του αφού με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα παρά την προσπάθεια του Χιώτη.

Το 0-1 ήταν η χειρότερη δυνατή εξέλιξη για όλους μας και όπως φάνηκε δεν υπήρχαν οι ψυχικές και σωματικές δυνάμεις για να αντιδράσουμε. Η είσοδος και του Παπαθανασίου στα τελευταία λεπτά δε βοήθησε αφού δεν μπόρεσε να δημιουργεί η φάση που θα έφερνε την ισοφάριση.

Από την ομάδα ξεχώρισαν οι Σατσιάς και Χαραλαμπίδης.

Κίτρινες: Πίντο, Χαραλαμπίδης, Ηλία

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Ηλία (57′ Γκριτσάροφ), Κόντης (86′ Παπαθανασίου), Μπρούσερ, Σατσιάς, Μοραίς, Πίντο, Παουλίστα(60′ Αλεξάνδρου), Χαραλαμπίδης, Μιροσάβλιεβιτς